• Altın
  • Dolar
  • Euro
  • İstanbul °C
  • Ankara °C

Vali Güzeloğlu, Altın Elma’yı Değerlendirdi

Vali Güzeloğlu, Altın Elma’yı Değerlendirdi
Vali Güzeloğlu, Altın Elma’yı Değerlendirdi

Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, geçtiğimiz günlerde (FIJET) tarafından Diyarbakır’a layık görülen Altın Elma ödülü ile ilgili yaptığı açıklamada, “10 bin yılı aşkın tarihi, inanç, kültür ve medeniyet geçmişi ile Diyarbakır bunu her yanı ile hak eden ve hazmeden değer ve zenginliğin adıdır” dedi

Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, geçtiğimiz günlerde (FIJET) tarafından Diyarbakır’a layık görülen Altın Elma ödülü ile ilgili yaptığı açıklamada, “10 bin yılı aşkın tarihi, inanç, kültür ve medeniyet geçmişi ile Diyarbakır bunu her yanı ile hak eden ve hazmeden değer ve zenginliğin adıdır” dedi.

Bir otelde düzenlenen “Dünya Turizm Oscar’ı Altın Elma Diyarbakır’da” toplantısına, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cumali Atilla, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, TURSAB Diyarbakır Temsilcisi Mehmet Akyıl, kamu kurum müdürleri ve davetliler katıldı. Vali Güzeloğlu, Dünya Seyahat Gazetecileri ve Yazarları Federasyonu Fijet’in, 33 ülke temsilcileri ve katılımları ile gerçekleştirilen genel kurulunda 2019 yılı turizmin Oscar’ı olarak kabul edilen altın elma ödülünün Diyarbakır’a verildiğini hatırlattı. Vali Güzeloğlu, “10 bin yılı aşkın tarihi ile inanç, kültür ve medeniyet geçmişi ile Diyarbakır bunu her yanı ile hak eden ve hazmeden değer ve zenginliğin adıdır. Mutluluğumuz bugün bunun taçlanması uluslararası alanda marka değerine ulaşması ve böyle bir ödüle buluşmasıdır. Türkiye’de İstanbul’dan sonra en fazla tescilli vakıf eserine sahip olan Diyarbakır’da Vakıflar Genel Müdürlüğümüz, Bakanlıklarımızın, belediyemizin ve valiliğimizin koordinesinde gerçekleştirilen çalışmalarla ecdat yadigarı bütün vakıf eserleri ve halihazırda devam eden kullanım şekilleri çok daha nitelikli, çok daha özenli bir şekilde değerlendirilmekte ve geleceğe dönük, özellikle turizm beklentisine dönük olmak üzere tematik amaçlarla projelendirilmektedir” diye konuştu.

“Diyarbakır, Sur yeniden eski ihtişamlı günlerine dönüyor”

Suriçi’nde bölücü terör örgütünün ortaya koyduğu ihanet ve yıkım sonrasında devletin kararlılığıyla sahiplenmesi ile yeniden tarihin canlandığını vurgulayan Vali Güzeloğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Diyarbakır ve Sur yeniden eski ihtişamlı günlerine dönüyor. Sadece Melikahmet Caddesindeki alt ve üst yapıya 150 milyon lirayı aşkın bir yatırım yapan devletimiz, merkezi ve yerel yönetimlerle Sur’u adeta olması gereken ve gelen herkesin görmekten mutlu olacağı bir boyuta taşıyor. Diyarbakır’ın tanıtımı adına biliyorsunuz önümüzdeki hafta Türkiye Kupası finali Diyarbakır’da gerçekleştirilecek. Hafta sonu tarihi yarım adamız içerisinde ve Diyarbakır’da adım atacak yer kalmadı neredeyse. İlik üç ay toplamında bugün itibari ile Diyarbakır’da 532 bin 365 yolcu sayısına ulaştık. Mutluluk verici olarak ifade etmek gerekir ki geçtiğimiz yıla göre dış hat uçuş ve bağlantılı yolcu sayımız da yüzde 50’leri aşan bir yükseliş söz konusu. 100 bin bandını yakaladık, şüphesiz bu hedefleme turizm adına ilk üç ay açısından çok yüksek bir oran, huzur ve güven şehri, kardeşlik şehri insanlığın ortak mirasını ve zenginliklerin şehri Diyarbakır’da inşallah Diyarbakır’ın geleceğe dönük taşınmasında, her yönüyle kalkınmasında turizm başlığındaki çalışmalarımız bunlarla sınırlı olmayacak.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Diğer Haberler
Hüda-Par Genel Başkanı İstifa Etti

Hür Dava Partisi (HÜDAPAR) Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, Diyarbakır’dan partisinin bağımsız adayı olmak için parti genel başkanlığından istifa etti.

Hür Dava Partisi (HÜDAPAR) Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, Diyarbakır’dan partisinin bağımsız adayı olmak için parti genel başkanlığından istifa etti.

HÜDAPAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, Diyarbakır’dan partisinin bağımsız adayı olmak için parti genel başkanlığından istifa etti. Yapıcıoğlu, istifasını resmi Twitter hesabı üzerinden, “30 Haziran 2013 tarihinden beri şerefle üstlendiğim HÜDA PAR Genel Başkanlığı görevimden bugün istifa ettim” sözleriyle duyurdu.

Diğer yandan HÜDA-PAR yetkilileri, 24 Haziran milletvekili seçimleri için milletvekili aday listesini Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) teslim etti.

Silvan’da Abdülhamid’siz Yüzyıl” Programı Silvan’da Abdülhamid’siz Yüzyıl” Programı

Türkiye Kardeşlik Birliği (TÜRKAB) Silvan İlçe Başkanlığınca “Abdülhamid’siz Yüzyıl” adlı program gerçekleştirildi.

Türkiye Kardeşlik Birliği (TÜRKAB) Silvan İlçe Başkanlığınca “Abdülhamid’siz Yüzyıl” adlı program gerçekleştirildi. Araştırmacı Tarihçi-Yazar Mustafa Armağan’ın konuşmacı olduğu programa Diyarbakır ve Silvan’dan gençler yoğun ilgi gösterdi.

Programda, TÜRKAB Silvan İlçe Başkanı Erhan Eker’in karşılama konuşmasından sonra TÜRKAB Genel Başkanı Sait Ali Arslan açılış konuşması yaptı. Arslan, birliğin önemini vurgulayarak, “Mekke inancımızın merkez üstü, Medine sevgimizin, İstanbul sevdamızın başkenti, Kudüs hüznümüzün, Gazze’nin farkı yoktur Çanakkale’den” dedi.

Tarihçi-Yazar Mustafa Armağan ise konferansında, Abdülhamid zamanında yapılan 300 hastane, 8 bin kilometre demiryolu, 5 bin okul ve nice eserin Sultan Abdulhamid’in tahtan indirilmesinin en önemli sebeplerinden biri olduğunu ifade etti. Yakın zamanda yaşanan 27 Nisan bildirisinin Abdulhamid’in tahtan indirildiği gün olan 27 Nisan’a gönderme olduğunu anlatan Armağan, şuan kullanılan medeni kanunun, İsviçre’nin kullandığı kanunlar olduğunu belirti. Armağan, “Bizlerin, İsviçreliler ile akrabalık bağımız olduğundan, ortak tarihe ve kültüre sahip olduğumuzdan, aynı dili kullandığımız ve aynı dine inandığımızdan, bizlere en çok uyan kanunların İsviçre medeni kanunlar olduğundan ve onlara duyduğumuz hayranlıktan ötürü İsviçre medeni kanunu getirilip bizim kanunumuz olarak uygulanmaya başlandı” dedi.

 

 

“Devrim başka ülkelerin kanunlarıyla yapılamaz”

Armağan devrimin başka ülkelerin kanunları ile yapılamayacağına dikkat çekerek, “Eğer devrim yapılacaksa, kanun yapılması gerekiyorsa kültürümüz ve ortak değerlerimiz ile modern kanunların mezc edilmesi ile daha güzel daha uygulanabilir kanunlar oluşturmalı. Başka ülkelerden kanunlar getirmekle devrim olmaz” ifadelerini kullandı.

İsviçre Medeni kanunun uyumsuzluğuna dikkat çeken Armağan, şunları kaydetti:

“İsviçre medeni kanunu getirilerek tercüme edildi. Tam manası ile tercüme yapılamadığını, 1940’ta İsviçreli bir uzamanın uyarmaları ile anlaşıldı ve derhal uzunca metinler halinde kanunlar tercümesine göre tekrar değiştirildi. Hatta kanunlar ilk başta acele ile meclisten geçirilirken tercüme eden zat, evlenilmesi yasak olan kişileri kanuna eklerken sütkardeş ve sütanneleri de yanlışlıkla eklemiş. Bu yanlışlık altı ay sonra fark edilip medeni kanunda tek İslami kanun olan bu maddeyi Meclis yaz tatilinde iken acele ile toplantıya çağıran dönemin adalet bakanı Mahmut Esat Bozkurt tarafından değiştirilmiştir.”

“Bir alfabeyi unutmak medeni başarı değildir”

Harf inkılabına da dikkat çeken Armağan, “Medeniyet her zaman artıya prim verir. Bir alfabeyi unutmak medeni bir başarı değildir. Latin harfler ile beraber Arap harfleri de öğretilmeliydi ki en azından dedelerimizin mezar taşlarını okuyabilseydik. Dünya da sair milletlerden insanlar yüz yıl önceki gazetelerini okuyabiliyorken, derin edebiyat ve kültüre sahip olan geçmişimizi okuyamıyoruz” diye konuştu.

Konferansın ilerleyen safhalarında yakın tarih ile bilgi verilip, Mustafa Armağan’a hediye ve plaket takdim edildi.

CHP Diyarbakır Milletvekili Adayı Çekildi

CumhuriyetHalkPartisi (CHP) Diyarbakır Milletvekili Adayı Gülay Emre, adaylıktan çekildiğini açıkladı. Emre, “İddia ediyorum, milletvekili adaylık başvurusu gününe kadar il binasının adresini bilmeyen, memur olduğu için 3 ay bedavadan izin kullanmak için aday olanlar bile en üst sıralarda. Bu ahlaksızlığa ortak olmayacağız” dedi.

CHP’nin Diyarbakır’da 9’uncu sıradan milletvekili adayı gösterdiği iş kadını Gülay Emre, adaylıktan çekildi. Merkez Kayapınar ilçesindeki iş yerinde basın toplantısı düzenleyen Emre, partisini topa tuttu. Bazı il yöneticileri ve başkanların partinin genel ilkelerine tamamen ters bir politika yürüttüklerini belirten Emre, hayatları boyunca sosyal demokrat bir partinin sokağından bile geçmemiş, CHP dışında hemen her partide yer aramış ama oralarda kabul bile görememiş ve sırf listeyi tamamlamak için eklenmiş kişilerin listenin ilk sırasında aday gösterildiğini savundu.

Milletvekilliği adaylık başvuru gününe kadar il binasının adresini bilmeyen ve memur olduğu için 3 ay bedava izin kullanmak için aday olanların bile üst sıralarda olduğunu iddia ettiğini anlatan Gülay, “Bu ahlaksızlığa ortak olmayacağız. Bu kararın hiçbir CHP’li de, CHP’ye yüzünü dönmeye hazır hiçbir Diyarbakırlıda ve kadınların vicdanında karşılığı yoktur. Partimizi tabela partisi etme hadsizliği gösteren niteliksiz, genelde kadınlara, özelde ise Kürt kadınına düşman il başkanı ve yöneticilerimizin derhal istifa etmeleri ve görevlerinden alınmaları gerekmektedir. Güçlü, sosyal demokrat kadınlardan korkan bu tür yöneticilere partimizde ve partimizin genel kadın anlayışında yer yoktur. Bu kirli karara ortak olmamak adına bir üye olarak partime hizmet etmeye devam etmenin onuru ile milletvekili adaylığından istifa ediyorum” dedi.EDİTÖRLER
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Kategori Seçin:
Kategori Seçin:

Gazete Manşetleri

TRT Haber Haberler