Şark Bülbülü” Vefatının 60. Yılında Özlemle Anılıyor

Şark Bülbülü” Vefatının 60. Yılında Özlemle Anılıyor
Şark Bülbülü” Vefatının 60. Yılında Özlemle Anılıyor

“Şark Bülbülü” ses sanatçısı Celal Güzelses, vefatının 60. yılında anılıyor

Güçlü sesinden dolayı “Şark Bülbülü” unvanını verilen ses sanatçısı Celal Güzelses, vefatının 60. yılında anılıyor.

Sanatçı Güzelses’i anmak amacıyla Diyarbakır’da 2 Şubat’ta Büyükşehir Belediyesi Kongre Merkezi’nde etkinlik düzenlenecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesince gerçekleştirilecek etkinlikte Diyarbakır Devlet Klasik Türk Müziği Korosu konser verecek.

 

İzzet Altınmeşe’nin, Güzelses’in unutulmaz parçalarını seslendireceği programa Celal Güzelses’in oğlu Erdem ve torunu Celal Güzelses de katılacak.

Diyarbakır Kültür, Turizm ve Musiki Derneği (DİKTUM-DER) Başkanı Kenan Aksu, şehrin çok önemli bir şahsiyeti olan Güzelses’i vefatının 60. yılında rahmetle andıklarını söyledi.

Aksu, Güzelses’in en az 70’e yakın eseri Türkiye’ye kazandırdığını, aradan geçen 60 yıla rağmen eserlerinin hala revaçta olduğunu aktardı.

Celal Güzelses’e verilen “Şark Bülbülü” unvanının önemine işaret eden Aksu, “Tarihi Sur ilçesindeki Diyarbakır Kültür Evi’nde Güzelses’in türkülerini her gün canlı olarak icra edip, tanıtmaya devam ediyoruz. Türkiye’nin her yerinden gelen ziyaretçiler Güzelses’in seslendirdiği türküleri dinliyorlar.” dedi.

Aksu, onur duydukları Güzelses’in gençliğinde yıllarca tarihi Ulu Cami’de müezzinlik yaptığını belirterek, “Ezanları her seferinde ayrı bir makamda okurmuş. Onun ezan okumasını dinleyen vatandaşlar koşa koşa camiye geliyormuş.” ifadesini kullandı.

Cenazesine binlerce seveni katıldı

Celal Güzelses’in cenaze törenine katıldığını belirten Şaban Peker de Güzelses’in cenazesine Diyarbakırlıların yoğun katılım gösterdiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Cenazesini çok net hatılıyorum. O güne kadar Diyarbakır’ın en kalabalık cenaze töreni oldu diyebilirim. Cenazesinde dört kişi tarafından zikir meclislerinde kullanılan arbane çalınıyordu. Babam kaside ve nat-ı şerif okuyordu. O kalabalıkla o şekilde mezarlığa yetiştik. Vasiyeti üzerine Şeyh Zeki Efendi’nin yanına defnedildi.”

“Çok iyi bir tasavvuf musikisi icracısıdır”

Peker, Güzelses’in sadece musiki yönüyle gündeme geldiğini, oysa çok iyi bir “mevlithan” olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Bugüne kadar hiç bu yönüyle gündeme gelmedi. Benim babam da Celal Bey’den sonra Ulu Cami’nin müezzinliğini yaptı. Diyarbakır’ın birçok eşrafı Celal Bey ile hep beraber mevlit okumuş. Çok iyi bir tasavvuf musikisi icracısıdır. Celal Bey’in musiki hayatı Dağkapı’da Rufai şeyhlerinden Şeyh Zeki Efendi’nin tekkesinde başlar. Maalesef bu yönüyle hiçbir zaman gündeme gelmemiş, bu da benim gibi birçok hemşehrimizi üzüyor.”

“Mevlithan Mustafa” diye tanınan Abdullah Beybur de Güzelses’in İskender Paşa Camisi’nde okuduğu mevliti dinlediğini söyledi.

Güzelses’in vefat etmeden önce hasta haliyle öğrencilerin Ankara’da Diyarbakır’ın tanıtımını yapmak için düzenlediği etkinliğe katıldığını ifade eden Beybur, “Ankara’da düzenlenen bu konserden dönüşünde kalkamadı. Celal Güzelses’in vefatıyla Diyarbakır’da musiki de vefat etti. Herkes memleketin müziğini Celal Bey’den öğrenirdi.”

– “Diyarbakırlıların bağrında yaşayacak”

Vatandaşlardan Abdurezzak İnal da Güzelses’in Diyarbakır’ın en önemli değerlerinden olduğunu dile getirerek, “Diyarbakırlıların bağrında yaşayacak. Diyarbakırlıların da kendisine karşı sevgi duyduğu ve rahmetle andığı birisidir Celal Güzelses.” değerlendirmesinde bulundu.

Veysel Sin de Diyarbakır’ın Anadolu’nun en kadim şehirlerinden olduğunu ve bu kadim memlekette sayısız sanat ve ilim adamının yetiştiğini söyledi.

Güzelses’in Diyarbakır halkı tarafından çok sevildiğini vurgulayan Sin, şöyle konuştu:

“Sadece halk müziği değil, sanat ve tasavvuf musikisi eserlerini de icra eden bir sanatçıdır. Celal Güzelses Diyarbakır’ın bağrından, halkın içinden çıkmış birisidir. Celal Güzelses’i ayıran en önemli özelliği budur. Diyarbakır’ın değerlerini eserlerinde çok iyi işlemiş. Vefat yıl dönümünde onu rahmetle, sevgiyle ve minnetle anıyoruz. Bizim kalbimizde yer alan çok değerli şahsiyet. Allah rahmet eylesin.”

Celal Güzelses kimdir?

Celal Güzelses, 1900’de Diyarbakır merkezde doğdu ve 1 Şubat 1959’da Diyarbakır’da vefat etti.

Asıl ismi “Mehmet Celalettin” olan Celal Güzelses, 6 yaşında iken babasını kaybetti.

Annesi Latife Hanım ve kız kardeşi Adalet Hanım ile yaşayan Celal Güzelses, ilkokula devam ederken babasının da mensubu olduğu Rufai tekkesine gitti. Bu tekkede Kur’an eğitimi alan Güzelses, 9 yaşında hafız oldu. Rufai tekkesinde Şeyh Zeki Efendi’nin müridi olarak arbane çaldı, tasavvuf musikisi çalışmalarında yer aldı.

Güzelses, 1. Dünya Savaşı’nın başlamasıyla Rüştiye’nin kapatılması üzerine tahsilini yarıda bırakmak zorunda kaldı.

Celal Güzelses, 1917’de birkaç arkadaşıyla Seman Köşkü’nün alt kısımlarındaki dutluklarda türkü, şarkı, gazel ve hoyrat okurken, sesini duyan Mustafa Kemal Atatürk’ün isteği üzerine, ona türkü okudu.

İstanbul’da plak firmaları ile teması sürerken Feyzi Pirinççioğlu, Celal Güzelses’i Dolmabahçe Sarayı’na götürerek Atatürk’e “İşte Diyarbakır’dan plak yapmaya gelen gencimiz” diye tanıttı bunun üzerine Atatürk, “1917 yılında Seman (Gazi) Köşkü’nde bana türkü okuyan sen miydin?” diye sordu. Güzelses de “Evet efendim bendim.” yanıtını verdi.

Ardından Atatürk, Dolmabahçe’de bulunanlara Celal Güzelses’i tanıttı. Burada Güzelses’i yeniden dinleyen Atatürk, onun daha önce Diyarbakır Ulu Camisi’nde müezzinlik yaptığını öğrenince “Celal bana Peygamberi anlat, nasıl biridir?” sorusunu yöneltince Güzelses mevlit okudu. Bunun üzerine Atatürk, orada bulunan plak firmasının yetkilisine bu mevlidin plağa doldurulması ve plağa “Şark Bülbülü Celal” yazılması talimatını verdi. Böylece Celal Güzelses Atatürk’ün vermiş olduğu “Şark Bülbülü” unvanını aldı.

Celal Güzelses, 1929’da getirildiği Özel İdare Müdürlüğü evrak memurluğu görevinden 1950 yılına emekliye ayrıldı. Emekli olduktan sonra kendisini tümüyle folklor çalışmalarına verdi. Ulu Cami baş müezzinliği için vilayete yaptığı başvurunun kabul edilmesinin ardından bu görevi ölümüne kadar sürdürdü. 1959’da öldüğünde cenazesi Ulu Cami’den eller üzerinde ilahi ve tekbirlerle alınarak, vasiyeti üzerine Mardin Kapı Mezarlığı’nda Şeyhi Zeki Efendi’nin yanına defnedildi.

Celal Güzelses’ten derlenen 46 türkü arasında “Ağlama Yar Ağlama, Bülbülün Kanadı Sarı, Dağlar Dağımdır Benim, Esmerin Ağı Gerek, Mardin Kapı Şen Olur” türküleri de yer alıyor.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Diğer Haberler
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumundan 400 Milyon Liralık Hibe Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumundan 400 Milyon Liralık Hibe

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Diyarbakır İl Koordinatörlüğü, 400 milyon liralık hibe ilanına çıktı.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Diyarbakır İl Koordinatörlüğü, 400 milyon liralık hibe ilanına çıktı.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu altıncı başvuru çağrı ilanına çıktı. Projeye göre, bitkisel ürünlerin çeşitlendirilmesi, işlenmesi ve pazarlanması, arıcılık ve arı ürünlerinin üretimi işlenmesi ve paketlenmesi, zanaatkarlık, yenilenebilir enerji yatırımları gibi sektörlerin desteklenmesi için 400 milyon lira hibe verileceği açıklandı.

 

Konuyla ilgili bilgi veren TKDK Diyarbakır İl Koordinatörü Hikmet Güneş, kurumun 8 Mayıs itibarıyla 6. başvuru çağrı ilanına çıktıklarını söyledi. Bu çağrı kapsamında çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve iş geliştirme başlığı altında 7 ana sektörde alt sektörleri destekleyeceklerini kaydeden Güneş, çağrı bütçesi 400 milyon lira olduğunu söyledi. Güneş, çağrı kapsamında projelerin uygun harcama tutarlarının 5 bin avro ile 500 bin avro arasında gerekli olduğunu kaydetti. Güneş, “İlk başlığımız bitkisel ürünlerin çeşitlendirilmesi, işlenmesi ve pazarlanması. Bu kapsamda tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği, tıbbi aromatik bitkilerin işlenmesi ve pazarlanması, süs bitkisi yetiştiriciliği, mantar yetiştiriciliği, fide fidan yetiştiriciliği desteklenecek. Bir diğer sektörümüz arıcılık ve arı ürünlerinin üretimi işlenmesi ve paketlenmesi ve zanaatkarlık. Burada bir sürü zanaatkarlık faaliyeti destekleniyor. Ahşap işleri, burada ahşap işlerinden kastımız ahşabın kullanıldığı ve çeşitli araç gereçlerin elde edildiği ürünlerin üretilmesi. Bir diğer sektörümüz katma değerli ürünler. Bu da bizim Diyarbakır’ın yerel ürünleri destekleniyor. Et işlenme destekleniyor. Burada et işlemeden kastımız kavurma, salam, sosis imalatıdır, etin işlenmesiyle alakalı tesisler destek kapsamında. Süt işleme tesisleri 10 tona kadar süt işleme tesisleri destekleniyor” dedi.

Kırsal turizme yönelik tesisler de desteklenecek

Çağrı kapsamında kırsal turizme yönelik tesislerin desteklendiğini anlatan Güneş sözlerine şöyle devam etti:

“Burada otel ve pansiyon kurulması destek kapsamında. 25 yataklı, 25 odalı oteller, pansiyonlar kurulabilecek. Yeme içme tesisleri, lokantalar, pastahane, kahvaltı yerleri gibi yemek çadırları gibi yerler yapılabilecek. At ahırı, parkur inşası gibi sportif, rekreatif balıkçılık, yüzme havuzu, hobi bahçeleri, at bakımı ve biniciliğe yönelik tesis kurulumu gibi birçok tesis bu kapsamda desteklenecek. Bir diğer destekleyeceğimiz sektör su ürünleri yetiştiriciliği. Buralarda havuzlarda, kafeslerde balık üretimi, balık yetiştiriciliği. Aynı zamanda ürettiğiniz balığın satılması için şehrin herhangi bir yerinde balık satış noktaları ve elde etiğiniz balıkların tüketilmesine yönelik balık restoranları destek kapsamında. Bir diğer sektörümüz makine parkları. Burada üretici birliklerine yönelik desteklediğimiz bir başlık. Burada garaj kurulumu, ekim, dikim hasat, gübreleme, ilaçlama makinelerinin alınması desteklenecek. Burada sadece üretici örgütleri destek kapsamında. Son destekleyeceğimiz sektör yenilenebilir enerji yatırımları. Burada güneş enerjisi destekleniyor. Rüzgar enerjisi, jeotermal enerji, biokütle, biogaz, bioyakıt enerjilerinin üretilmesi destekleniyor. 23 Ağustos’a kadar biz projeleri alabileceğiz. Bütün sektörlerde bizim proje tutarları 5 bin avro ile 500 bin avro aralığında olabilir. Hibe oranları yüzde 65’tir. Bütün başlıklarda KDV muafiyeti söz konusudur. Kadın ve genç yatırımcılara öncelik tanıyoruz. Yani kadın ve genç yatırımcıların projelerini biz sıralarken onlara öncelik tanıyacağı.”

Güneş, ayrıca beşinci çağrı ilanlarının hayvancılık yatırımlarının 31 Mayıs’a kadar, işleme sektörüne yönelik başvurularında 13 Haziran’a kadar kabul edeceklerini sözlerine ekledi.

Diyarbakır Lice’de 11 Muhtar Açığa Alındı

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 11 muhtar, haklarındaki soruşturma ve kovuşturma nedeniyle görevden alındı.

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 11 muhtar, haklarındaki soruşturma ve kovuşturma nedeniyle görevden alındı.

Lice Kaymakamlığından yapılan açıklamada, bazı basın ve yayın organlarında Lice’de, 11 muhtarın hukuksuz bir şekilde görevlerinden uzaklaştırıldığı iddialarına yönelik kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla açıklama yapıldığı belirtildi.

İlçede biri tutuklu olmak üzere 11 mahalle muhtarının, haklarında yürütülen soruşturma ve kovuşturmalar nedeniyle idari tedbir olarak ilgili mevzuatlar çerçevesinde görevlerinden uzaklaştırıldığı vurgulanan açıklamada, şunlar ifadelere yer verildi:

“Muhtarların, silahlı terör örgütüne üye olma, örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme, örgütün veya amacının propagandasını yapma, uyuşturucu veya uyarıcı ticareti yapma veya sağlama, kullanmak için uyuşturucu uyarıcı satın alma, kabul etme, bulundurma ve kullanma, 2313 sayılı Uyuşturucu Maddelerin Murakabesi Hakkında Kanun’a muhalefet etmek suçlarından haklarında yürütülen soruşturma ve kovuşturmalar bulunmaktadır. Muhtarlar, bahsedilen kovuşturma ve soruşturmalar tamamlanıncaya kadar görevlerinden uzaklaştırılmış olup, yerlerine vekaleten görevlendirmeler yapılmıştır.”

Dtso ve Stk’lardan İran’a Yardımlar Gönderildi Dtso ve Stk’lardan İran’a Yardımlar Gönderildi

İran’da yaşanan sel felaketinden ardından Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) ve STK’ların iş birliğiyle başlatılan kampanya kapsamında toplanan yardımlar İran’a gönderildi.

İran’da yaşanan sel felaketinden ardından Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) ve STK’ların iş birliğiyle başlatılan kampanya kapsamında toplanan yardımlar İran’a gönderildi.

DTSO ve sivil toplum örgütleri İran’da yaşanan sel felaketinin ardından selzedeler için yardım kampanyası başlatmıştı. Kampanya kapsamında toplanan yardımlar bugün Kızılay tarafından İran’a götürülmeye başlandı.

Toplanan yardımlara ilişkin bilgi veren DTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erdal Avşar, sivil toplum örgütleriyle birlikte yardım kampanyasında koordineli bir şekilde çalıştıklarını belirtti. Avşar, “Urmiye Ticaret ve Sanayi Odası’nda aldığımız ihtiyaç listesi ve taleplere göre yardımları topladık. Topladığımız bir tır yardımı bugün Kızılay aracılığıyla İran’a gönderdik. Yardım kampanyasına duyarlılık gösteren tüm insanlarımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

YSK’nın İstanbul Seçimini İptal Etmesinin Gerekçesi YSK’nın İstanbul Seçimini İptal Etmesinin Gerekçesi

Yüksek Seçim Kurulu’nun günlerdir merakla beklenen İstanbul seçimleriyle ilgili kararı akşam saatlerinde açıklandı. YSK’nın kararını, sandık kurulu başkan ve üyelerinin kanunun açık hükmüne rağmen kamu görevlisi olmaması nedeniyle aldığı öğrenildi.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) kararını, sandık kurulu başkan ve üyelerinin kanunun açık hükmüne rağmen kamu görevlisi olmaması nedeniyle aldığı öğrenildi.

KARAR 4 ÜYEYE KARŞI 7 ÜYENİN OY ÇOKLUĞUYLA ALINDI

YSK, 31 Mart’ta yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nin ardından İstanbul seçim sonuçlarıyla ilgili AK Partinin olağanüstü itirazını kabul ederek, seçimin yenilenmesini kararlaştırdı.

Kurul’un, 4 üyeye karşı 7 üyenin oy çokluğuyla aldığı kararı, sandık kurulu başkan ve üyelerinin kanunun açık hükmüne rağmen kamu görevlisi olmaması nedeniyle aldığı öğrenildi.

İŞTE SEÇİMİN İPTALİNİN GEREKÇESİ

AK Parti’nin itirazları sonucu, 225 sandık kurulu başkanı ile 3 bin 500 sandık kurulu üyesinin kanunun açık hükmüne rağmen kamu görevlisi olmadığı, bu sandıklarda kullanılan oyların da aradaki farkı etkiler nitelikte olduğu sonucuna varıldı.

Sur Belediyesi’nin 145 İşçiyi İşten Çıkarması Sur Belediyesi’nin 145 İşçiyi İşten Çıkarması

Diyarbakır’da HDP’li Sur Belediyesi’nce işten çıkarılan 145 işçinin başlattığı oturma eylemi devam ediyor.

Diyarbakır’da HDP’li Sur Belediyesi’nce işten çıkarılan 145 işçinin başlattığı oturma eylemi devam ediyor.

Belediye binası önünde oturma eylemini sürdüren işçiler, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nün hemen ardından işten çıkarılmalarını protesto etti.

İşten çıkarılanlara destek olmak için onları ziyaret eden AK Parti İl Başkanı Süleyman Serdar Budak, yaptığı açıklamada, işçilerin haksız şekilde işten çıkarıldığını söyledi.

Budak, “İşçi arkadaşlarımızın durumu ortada, hepsi süpürge ve kazma kürek işçisi. Bu memleketin hizmete ihtiyacı yok mu? Yakışır mı bu insanlığa. 3-5 işçi arkadaşımızın ekmeğiyle oynuyorlar. Ayıptır, vicdansızlık yapmanın bir anlamı yok. İşçi arkadaşlarımız hukuki mücadelelerini başlattı. Biz de onların yanındayız.” ifadelerini kullandı.

Diyarbakır, Batman, Mardin, Siirt ve Şırnak’ta Yılın ilk Teravih Namazı Diyarbakır, Batman, Mardin, Siirt ve Şırnak’ta Yılın ilk Teravih Namazı

Diyarbakır, Batman, Mardin, Siirt ve Şırnak’ta yılın ilk teravih namazı huzur ve ilahi aşkla kılındı.

Diyarbakır, Batman, Mardin, Siirt ve Şırnak’ta ilk teravih kılındı.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki iller, Ramazan ayının coşkusunu ve manevi ruhunu ilk teravih namazıyla yaşadı.

Diyarbakır

Diyarbakır’da 11 ayın sultanı Ramazan’ın ilk teravih namazı kılındı. Sur ilçesinde bulunan tarihi Ulu Camii’ye gelen vatandaşlar, teravih namazını eda ettikten sonra, hep birlikte dua ederek, oruç tutmak için niyet getirdi. Namaz kılmak için camiye gelen vatandaşlardan Hasan Geçti, bir anlamda bir yıl içinde sadece bir ay boyunca bir ibadet yapacaklarını söyledi. Geçti, “Özellikle Ulu Camii’de bunu idrak etmek, bunu yaşamak gerçekten bir Müslüman olarak bizi çok sevindiriyor. Rabbim diğer Müslümanlara da nasip etsin inşallah. Gerçekten bu ayı iyi değerlendirmemiz lazım. Özellikle bir Müslüman olarak yani teravihlerdir, Kuran ayıdır, özellikle oruçlarımıza da hepsine dikkat etmemiz lazım. Hayat gelip geçicidir, sadece bir aydır. Onu Allah’a bağlayalım” dedi.

 

Batman

11 ayın sultanı Ramazan ayının gelişi ile Batman’da kılınan ilk teravih namazına çok sayıda kişi katıldı. Batman’da Şevket Başak Camii’nde ilk teravih namazını eda etmek isteyen kadın ve erkekler camiye akın etti. Şevket Başak Camii’nde verilen vaaz sonrası ilk teravih namazı huşu içinde kılındı.

Siirt

Siirt’te Ramazan ayının gelişi ile Siirt’te vatandaşlar ilk teravih namazını kılmak için camilere akın etti. Haftalar önce camide tüm hazırlıkların tamamlandığını belirten Ulu Camii din görevlisi Nezir Obut, Ramazan ayının tüm İslam alemine hayır getirmesi temennisinde bulundu. Obut, İslam aleminin büyük bir iştirakle beklediği Ramazan’a kavuşmanın mutluluğu içinde olduklarını söyledi. Obut, “İslam aleminin büyük bir iştiyakla beklemiş olduğu mübarek Ramazan ayına kavuşmuş bulunmaktayız. Bu gece ilk olarak teravih namazını eda ettik. Şükürler olsun. İnşallah bu gecede ilk sahurumuzu yapacağız. ve ardından yarın da ilk orucumuzu tutacağız. Evveli rahmet ortası mağfiret sonu da cehennem ateşinden azat olan Ramazan’ı şerifin ülkemize, milletimize ve bütün İslam alemine hayırlar getirmesini yüce Mevla’dan niyaz ediyoruz” dedi.

Şırnak

Şırnak kent merkezinde, 14 Mart 2016’da ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından yaşanan çatışmalar nedeniyle  sonucunda yıkılan ve yerine yenisi yapılan Ulu Camii’ne gelen vatandaşlar ilk teravih namazını kıldı. Camilerde, din görevlileri tarafından Ramazanın önemine ilişkin vaaz verildi. Kur’an-ı Kerim okunması ve dua edilmesinin ardından ilk teravih kılındı.

Mardin

Mardin’de tarihi Kasımiye Medresesi’nde Ramazan ayının ilk teravih namazı ihya edildi. Ailelerin çocukları ile birlikte geldikleri teravih namazında yüzlerce yıllık medresede ilk teravih namazı kılındı. Mardin Valisi Mustafa Yaman da vatandaşlarla birlikte tarihi medrese ilk teravih namazını kıldı. Mardin’de huzur ve güven ortamı içinde Ramazan ayını karşıladıklarını ifade eden Mardin Valisi Mustafa Yaman, “Bu yıl da huzur ve güven ortamı içinde Ramazan ayını ihya etmenin mutluğunu yaşıyoruz. Bölge huzur ile 2 senedir huzur ramazan ayında artarak devam ediyor. Ramazan ayı tüm dünyada birlik ve beraberlik ayı. Dünya’daki tüm mazlumlara sirayet edecektir. İnsanlarımız komşularından akrabalarından başlayarak etraflarında birlik ve beraberlik oluyor bereket artıyor. Bu Ramazan ayının da huzur ve berberlik içinde olacağını düşünüyorum. İnşallah hem bölgemizde hem ülkemizde ve tüm dünyada barış hakim olmasını temenni ediyorum” dedi.


EDİTÖRLER
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Genel
Kültür Sanat