Kur’ansız, ahlaksız ve eğitimsiz bıraktığımız gençlerimiz kör ideolojilerin eline düşer

Kur’ansız, ahlaksız ve eğitimsiz bıraktığımız gençlerimiz kör ideolojilerin eline düşer
Kur’ansız, ahlaksız ve eğitimsiz bıraktığımız gençlerimiz kör ideolojilerin eline düşer

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşliyen, “Şehirleri imar ederken gençleri ihmal ederseniz, gün gelir ihmal ettiğiniz gençler, imar ettiğiniz şehirleri tahrip eder. İlgisiz, sevgisiz, Kur’ansız, ahlaksız ve eğitimsiz bıraktığımız gençlerimiz kör ideolojilerin eline düşer.” dedi.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşliyen, “Şehirleri imar ederken gençleri ihmal ederseniz, gün gelir ihmal ettiğiniz gençler, imar ettiğiniz şehirleri tahrip eder. İlgisiz, sevgisiz, Kur’ansız, ahlaksız ve eğitimsiz bıraktığımız gençlerimiz kör ideolojilerin eline düşer.” dedi.
Bitlis’in Ahlat ilçesinde kız ve erkek yatılı Kur’an kurslarında kursiyerlerin hafızlık eğitimini tamamlaması dolayısıyla tören düzenlendi.
Abdurrahman Gazi Türbesi önünde Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan törende konuşan Bitlis Valisi Oktay Çağatay, gençlerin hafızlık unvanına kavuşmasına öncülük eden ailelerine ve hocalarına emeklerinden dolayı teşekkür etti.
Çağatay, “Allah hayırlarını kabul etsin. Günün zorluklarına rağmen onları devletimizin şefkatli ellerine teslim edip, Kur’an’ın evrensel ve sonsuz mesajıyla buluşturup ileriye götürdüler. Onlara hafızlık hıfzetme imkanı tanıdılar. Allah onlardan razı olsun.” diye konuştu.
“14 yaşındaki gençlerin eline silah tutuşturmuşlar”
Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşliyen de Diyarbakır’da görev yaparken uyuşturucu kullanan gençleri gördüğünü ve bundan büyük üzüntü duyduğunu söyledi.
Gençleri bu hale getiren uyuşturucunun, bu topraklarda yetiştirilip yine bu topraklarda satıldığını aktaran İşliyen, bu duruma medreselerle, Kur’an kurslarıyla ve hafızlıkla direnmeleri gerektiğini kaydetti.
Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki çukur olayları sırasında 14 yaşında çocukların öldüğünü, 66 gencin şehit olduğunu aktaran İşliyen, şöyle devam etti:
“Terörün ve uyuşturucunun tuzağına düşmüş, çanta ve kalem tutması gereken 14 yaşındaki gencin eline otomatik silah tutturmuşlar. Bu gençlerin ölümüne şahit olduk. Eğer gençlerimize ve çocuklarımıza istikamet göstermeden yürüdükleri yolu asfalt yaparsak, o asfalt yoldan cehenneme daha kolay giderler. Önce istikamet göstereceğiz. Yüreklerine iman, ahlak, helal, haram, namus, iffet ve benzeri güzellikleri yerleştireceğiz. Şehirleri imar ederken gençleri ihmal ederseniz, gün gelir ihmal ettiğiniz gençler, imar ettiğiniz şehirleri tahrip eder. İlgisiz, sevgisiz, Kur’ansız, ahlaksız ve eğitimsiz bıraktığımız gençlerimiz kör ideolojilerin eline düşer. Gencecik yaşında taşıyamadığı silahlarla dağa çıkar, uyuşturucu tuzağına düşer.”
Gençlerin kötülüklerden kurtarılması için gösterilen tüm çabaların kıymetli olduğunu kaydeden İşliyen, mesleği ve işi ne olursa olsun, hangi okulu okursa okusun çocukları, gençleri Allah, kitap, Kur’an ve eleştirel bir akılla tanıştırmanın çabasında olmaları gerektiğini ifade etti.
Konuşmaların ardından Abdurrahman Gazi Yatılı Erkek Kur’an Kursu ile Amine Hatun Yatılı Kız Kur’an Kursunda hafızlığı tamamlayan 7’si kadın 32 kişiye belge ve hediyeleri verildi.
Abdurrahman Gazi Yatılı Hafızlık Erkek Kuran Kursunun yeni hizmet binasının açılışının da gerçekleştirildiği programa, eski Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen, Ahlat Kaymakam Vekili Tatvan Kaymakamı Mehmet Ali Özkan, Ahlat Belediye Başkanı Mümtaz Çoban, İl Müftüsü Mehmet Faysal Geylani, AK Parti İl Başkanı Engin Günceoğlu, Ahlat Müftüsü Orhan İmamoğlu, kurum amirleri, aileler katıldı.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Diğer Haberler
Hayrat Yardım Adlı Kişinin Tweetleri Hayrat Yardım Adlı Kişinin Tweetleri
Bağışladığınız Kur’an-ı Kerimler sayesinde dünyanın dört bir yanındaki talebe kardeşlerimiz, artık kendilerine ait Kur’anlardan çalışmalarını yapıyorlar. KURAN yazıp 7870’e SMS göndererek 19 TL karşılığında siz de bir kişiye ulaşabilirsiniz. #DünyaKuranOkuyor

’ı koordinasyonunda diğer insani yardım dernekleri ile birlikte desteklerinizi Sudan’daki mağdur kardeşlerimize ulaştırmaya başladık. #SudanAcilYardım

Resim

Resim

Resim

Resim

Dalgıçlar, Dicle Nehri’nde saatlerce çöp topladı Dalgıçlar, Dicle Nehri’nde saatlerce çöp topladı

Dalgıçlar, Dicle Nehri’nde saatlerce çöp topladı. DİYARBAKIR’daki Dicle Nehri’ne giren AFAD ve Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki dalgıçlar saatlerce çöp topladı.

Dalgıçlar, Dicle Nehri’nde saatlerce çöp topladı

DİYARBAKIR’daki Dicle Nehri’ne giren AFAD ve Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki dalgıçlar saatlerce çöp topladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca yürütülen Sıfır Atık Projesi kapsamında Diyarbakır‘da ‘Dicle Nehrini temizliyoruz” etkinliği düzenlendi. Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hasan Basri Güzeloğlu’nun katılımıyla yapılan etkinlikte, dalgıç Dicle Nehri’ne girip, çöp topladı. AFAD ve Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki dalgıç ekipler, Dicle Nehri’nde saatlerce topladıkları çöpleri, nehrin kenarında sergileyerek, çevre temizliğine dikkat çekti.

Etkinlikte konuşan Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hasan Basri Güzeloğlu, Sıfır Atık Projesi’nin önemine değindi. Diyarbakır’da ‘Sıfır Atık Projesi’nde önemli çalışmaların yapıldığını anlatan Vali Güzeloğlu, “Diyarbakır’ın tarihi, en özel ve en güzel yerlerinden birindeyiz. Emine Erdoğan hanımefendinin başlattığı ve bizzat yönettiği bu projede bizler de Diyarbakır olarak projenin başladığı ilk andan itibaren büyük bir sorumlulukla bu projeyi ele aldık. 2018 yılı sonu itibarıyla Sıfır Atık Projesi’nde en fazla odak merkezine ulaşan il Diyarbakır, Türkiye’de birinci sırada yer almıştır. 1855 odak merkezi dediğimiz, kamu kurumu, okul, askeriye, hastaneler, üniversiteler vb. alanlarda büyük, işletmeler, alışveriş merkezleri gibi noktalarda en fazla 2 sıfır atık kampanyasında en fazla odağa ulaşan il oldu. Zannediyorum bu yılın sonunda da aynı başarıyı göstereceğiz. 2019 yılı sonu itibarıyla. Bu perspektifte bugün de atık sorununa dikkat çekmek, çevre duyarlılığını artırmak ve bunun sonuçlarını toplumla paylaşmak adına Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi olarak özel bir çalışma gerçekleştirdik. Dicle Nehri’nin temizlenmesi ve en önemlisi farkındalık oluşturması adına bir çalışma gerçekleştirildi. Çıkan ürünler de maalesef hala bu konuda dikkatli olmadığımızı hala sorumsuzca Dicle Nehri dahi ortak yaşam alanlarımıza ve zenginliklerimize attığımızı gösteriyor” dedi.

Emniyet Müdürleri Atama Kararnamesi ile 49 ilin emniyet müdürü değişti Emniyet Müdürleri Atama Kararnamesi ile 49 ilin emniyet müdürü değişti

Emniyet Müdürleri Atama Kararnamesi, Resmi Gazete’de yayımlandı. Kararname ile boşta bulunan 4 Emniyet Genel Müdür Yardımcılığı görevine atama yapılırken, 49 ilin Emniyet Müdürü değişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan Cumhurbaşkanlığı Atama Kararnamesi’ne göre; Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanı Resul Holoğlu, Personel Daire Başkanı Ahmet Şengün ve Kayseri Emniyet Müdürü İbrahim Kulular emniyet Genel Müdür Yardımcılığı’na atanırken, Emniyet Genel Müdür Yardımcılığı görevini vekaleten yürüten 1. Hukuk Müşaviri Selami Hüner de bu göreve asaleten getirildi. Hüner´den boşalan 1. Hukuk Müşavirliği´ne ise Polis Başmüfettişi Ziyaettin Kaygusuz atandı.

49 İLİN EMNİYET MÜDÜRÜ DEĞİŞTİ

Kararnameyle, aralarında Diyarbakır, Bursa, Mardin, Hakkari, Tunceli ve Şırnak’ın da bulunduğu 49 ilin Emniyet Müdürü değişti. Buna göre; Konya Emniyet Müdürü Şükrü Yaman Diyarbakır’a, Diyarbakır Emniyet Müdürü Tacettin Aslan Bursa’ya, Mardin Emniyet Müdürü Hasan Onar Balıkesir’e, Hakkari Emniyet Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu Muğla’ya, Şırnak Emniyet Müdürü Ömer Uslusoy Manisa’ya, Muğla Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya Mardin’e, Hatay Emniyet Müdürü Kamil Karabörk Kayseri’ye, Balıkesir Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek Gaziantep’e ve Samsun Emniyet Müdürü Vedat Yavuz Hatay’a atandı.

DAİRE BAŞKANLIKLARINDA DEĞİŞİKLİK

Kararnamede ayrıca, Emniyet Genel Müdürlüğü’ndeki bazı daire başkanlıklarında da değişikliğe gidildi. Kırıkkale Emniyet Müdürü Mahmut Çorumlu Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanı, Trabzon Emniyet Müdürü Orhan Çevik Personel Daire Başkanı, Bartın Emniyet Müdürü Ogün Vural Kriminal Daire Başkanı, Medya-Halkla İlişkiler ve Protokol Daire Başkanı Tolga Aliusta Koruma Daire Başkanı, Polis Başmüfettişi Ayşegül Özcan Sosyal Hizmetler ve Sağlık Daire Başkanı olarak atandı.


EDİTÖRLER
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Kategori Seçin:
Kategori Seçin: