HAYRAT İNSANİ YARDIM DERNEĞİ GÖNÜLLÜLERİNİN PAYLAŞIMLARI

HAYRAT İNSANİ YARDIM DERNEĞİ GÖNÜLLÜLERİNİN PAYLAŞIMLARI
HAYRAT İNSANİ YARDIM DERNEĞİ GÖNÜLLÜLERİNİN PAYLAŞIMLARI
 1. Kamboçya’da bağışladığınız kurbanları kesip pay ettik. İhtiyaç sahipleriyle buluşturduk.

 2. Burada çocuklarımızı sevindirdik, kimbilir orada kimleri sevindirdik. Elhamdülillah

 3. Bayramlıklarla sevindirdiğiniz binlerce çocuktan yalnızca biri. Bayramın son gününe kadar daha fazla çocuğun yüzünü güldürebilirsiniz. BAYRAM => 3674 ✉️ 10TL SMS

 4. Hayrat Yardım ekiplerimiz yurt dışında kurbanlarınızı ihtiyaç sahiplerine ulaştırırken yurt içini de ihmal etmiyor. Ülkemizdeki muhtaç aileleri bağışladığınız kurbanların etiyle sevindiriyoruz.

 5. Hayrat Yardım ekibimiz Sudan’da vekaletini emanet ettiğiniz kurbanları kesip, ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak üzere yola çıktı.

 6. İlk ekibimiz Kenya’ya ulaştı. Cuma namazını Kenyalı kardeşlerimizle kıldılar. Yarın ihtiyacın had safhalarda olduğu Garissa iline gidecekler ve vekaletini verdiğiniz kurbanlarınızı yerlerine ulaştıracaklar. Kurban bağışı için:

 7. Ülkemizdeki muhtaç aileleri bağışladığınız kurbanların etiyle sevindiriyoruz. 📍Tekirdağ

 8. Ekiplerimiz Tayland- Patani’de bayram namazında.

 9. Yensek de yenilsek de o şeker verilecek. 😊 Kurban faaliyetleri için gittiğimiz ülkelerde çocukları da sevindirmeye özen gösteriyoruz. 📍Sudan

 10. • Pakistan’da Genç Hayrat Yardım gönüllüsü olarak sizlerin yapmış olduğu bağışlar ile masum yüreklere bayram sevincini yaşatmaya devam ediyoruz.

 11. Makedonya’nın ücra köylerinde kurban payı dağıtımlarımız akşam saatlerinde devam ediyor. Kurbanlarınızı doğru yerlere ulaştırana kadar durmak yok.

 12. Siz bu küçük yürekleri şenlendirdiniz Allah da sizin evlerinizi şenlendirsin.

 13. Çad’a giden son ekibimizi de havaalanından uğurladık.

 14. İlk kurbanımızı Endonezya’da kestik. Kurban Bayramının İslam alemine bolluk ve bereket getirmesini Allah’tan niyaz ediyoruz. Allah kabul etsin. Bayramımız mübarek olsun.

 15. Suriye’nin Cerablus kentinde kurbanlarımızı aldık. Bayramın ilk gününden itibaren kurbanlarınızı ihtiyaç sahiplerine ulaştıracağız.

 16. Afganistan Yetim Eğitim Merkezimizde bayramlık hediyelerinizi sahipleriyle buluşturduk.

 17. Bayramın neşesi sayenizde Suriyeli mazlumlara şimdiden ulaştı. Sizlere bol bol sevgi ve selam gönderiyorlar.

 18. Kurban organizasyonumuz kapsamında Endonezya’daki ekibimiz kurbanlarınızın kesimlerini gerçekleştiriyor.

 19. Kazakistan’da kurbanlarımızı seçiyoruz. Bayramın ilk gününden itibaren kurbanlarınızı ihtiyaç sahiplerine ulaştıracağız.

 20. Hayrat Yardım ekibimiz Sudan’da vekaletini emanet ettiğiniz kurbanları kesip, ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak üzere yola çıktı.

 21. Bizi birbirimize ısındıran kardeşlik bağları… O halde hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için… 📌Nijer

 22. Bugünün özçekimi Çad’dan 🙂

 23. Hayrat Yardım Somali ekibimizi İstanbul havalimanında dualarla uğurladık. Bayramın birinci gününden itibaren kurbanlarınızı ihtiyaç sahiplerine ulaştıracaklar. Yolları açık olsun.

 24. “Hayır işlerinde acele ediniz,eceliniz hızla arkanızdan geliyor” 🌿Hz Ebu Bekir Rah🌿 Bağış🖎4042📲

 25. Bir masumun, bir yetimin, bir çocuğun sevinmesine vesile olmak isterseniz buyurunuz… Bağışlarınızla onlara bayramı yaşatın. => BAYRAM => 3674 ✉️ 10 TL

 26. Aşılacak nice yollar, Ulaşılacak milyonlarca kardeşimiz var…

 27. Bayram en coşkulu burada karşılanıyor desek, yanlış olmaz herhalde. 📌Suriye, İdlib Bağışlarınızla bayramın coşkusunu 30 ülkede kardeşlerimizle birlikte paylaşıyoruz.

 28. Burkina Faso’da bayram sabahına bu güzelliklerle kavuştuk. Bayramlık hediyelerinizi sahipleriyle buluşturduk.

 29. Nijer’den sizlere selam getirdik.

 30. Kurbanının Suriye’de kesilmesini isteyen bağışçılarımızın kurbanlarını satın aldık. Yarın itibariyle ihtiyaç sahiplerine ulaştıracağız.

 31. Önceden Sudan’a giden bir ekibimiz de kurbanlarınızı satın aldı.

 32. Kurban İçin Vakit Daralıyor. Bugün arife, kurban bağışı için son günler. Hayrat Yardım’da bayramın 3. günü saat 12:00’a kadar bağışlarınızı yapabilirsiniz. =>

 33. Kamerun’da kurbanlarımızı aldık. Bayramın ilk gününden itibaren kurbanlarınızı ihtiyaç sahiplerine ulaştıracağız.

 34. Ekiplerimizin bir kısmı kurbanlarınızı güvenle yerlerine ulaştırmak için yola çıktı. Geri kalan ekipler için hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor.

 35. Hayrat Yardım Bangladeş ekibimizi havalimanında dualarla uğurladık. Bayramın birinci gününden itibaren kurbanlarınızı ihtiyaç sahiplerine ulaştıracaklar. Yolları açık olsun.

 36. Hayrat Yardım ekibimiz Malezya’da vekaletini emanet ettiğiniz kurbanları kesip, ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak üzere yola çıktı.

 37. Dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca yetim çocuk, bayram sabahına yeni kıyafetlerle uyanmanın hayalini kuruyor. Bağışlarınızla onlara bayramı yaşatın. => BAYRAM => 3674 ✉️ 10 TL (SMS)

 38. Somali’de kurban alımlarımız başladı. Bayramın ilk gününden itibaren kurbanlarınızı ihtiyaç sahiplerine ulaştıracağız. Bu bayram da kurbanını bağışla, ihtiyaç sahiplerine . Online bağış: =>

 39. İlk bayram kıyafetinizi hatırlıyor musunuz? Geçtiğimiz yıl binlerce çocuğu bayramlık kıyafetlerle sevindirdiniz. Haydi, bu bayram da sevinçlerine ortak olun. => BAYRAM => 3674 ✉️ 10TL

 40. Bekledikleri yalnızca kurban değil, uzaklardan bir kardeş selamı. Kurbanını kardeşinle paylaş, hem Allah’a hem muhtaca yakınlaş.

 41. Bu yıl Sudan’da ocuklar Bayram ediyor olacak.

 42. Kurbanlarınızın vekaletini ihtiyaç bölgelerine uğurladığımız temsilcilerimize emanet ediyoruz. Onlar da sizin yerinize kurbanın kesilip, doğru yerlere ulaştığından emin oluyor. Muğlalı ve Aydınlı bağışçılarımız, vekaletleriniz Sudan yolunda emin ellerde.

 43. Kurban Bayramı yarın. Kurbanlarınınızın vekaletini Hayrat Yardım’a vermek isterseniz linkten online bağış yapabilirsiniz. Kurbanını kardeşinle paylaş, hem Allah’a hem muhtaca yakınlaş. Yurtdışı kurban bedeli 720 TL

 44. Hayrat Yardım ekibimiz Tanzanya’da vekaletini emanet ettiğiniz kurbanları kesip, ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak üzere yola çıktı.

 45. İslamabad – Lahor yolu… derneği vasıtası ile gönderdiğiniz emanetleri sahiplerine ulaştırmak üzere yola çıktık. Rabbimiz yaptığınız ve yapacağınız hayırları kabul eylesin. => BAYRAM => 3674 ✉️ 10TL

 46. Hayrat Yardım ekibimizi bağışlarınızla minikleri sevindirmeleri, onlara bayramı yaşatmaları için Kıbrıs’a doğru uğurladık. Yolları açık olsun.

 47. Başta Afrika olmak üzere dünyanın bir kısmında yüzbinlerce çocuk yalnızca tek kıyafete sahip. Üzerindeki kıyafetten başka giyeceği olmayan çocukların Kurban’da bayram etmesine vesile olabilirsiniz. => BAYRAM => 3674 ✉️ 10TL

 48. Hayrat Yardım Arnavutluk ekibimizi havalimanında dualarla uğurladık. Bayramın birinci gününden itibaren kurbanlarınızı ihtiyaç sahiplerine ulaştıracaklar. Yolları açık olsun.

 49. Allah bu tebessüme vesile olanları ahirette mahzun eylemesin… Online bağış: BAYRAM => 3674 (10 TL SMS)

 50. Dünyanın en yoksul ülkelerinden biri olan Burkina Faso’da yaşayan bir avuç Müslüman sizden gelecek yardımları bekliyor. Online bağış: =>

 51. Sudan’da kurban alımlarımız başladı. Bayramın ilk gününden itibaren kurbanlarınızı ihtiyaç sahiplerine ulaştıracağız. Bu bayram da kurbanını bağışla, ihtiyaç sahiplerine . Yurt dışı hisse bedeli 720 TL. =>

 52. Aşılacak nice yollar, Ulaşılacak milyonlarca kardeşimiz var… 1 Adet Bayramlık Hediyesi 120₺

  />

  0:30
  189 görüntülenme
 53. Aşılacak nice yollar, Ulaşılacak milyonlarca kardeşimiz var. Bayramlık hediyelerinizi binlerce yetim çocuğa ulaştırıyoruz. Bir bayramlık hediyesi ₺120 => BAYRAM yazıp 3674’e SMS göndererek ₺10 destek verebilirsiniz..

  />

  0:12
  320 görüntülenme
 54. Hayrat Yardım Adana olarak bağışlarınızla; minikleri sevindirmek , onların bayramını en içten yaşamalarını sağlamak ve Kurban organizasyonu için Kıbrıs’a doğru yola çıktık..

 55. Hayrat Yardım ekibimiz Makedonya’da vekaletini emanet ettiğiniz kurbanları kesip, ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak üzere yola çıktı.

 56. Bayramlık hediyeleriniz sahipleriyle buluşmaya başladı bile. Nijer Yetim Eğitim Merkezimizi ziyaret eden temsilcilerimiz bağışlarınızla yetimleri sevindirdi. Bayramlık alımlarımız devam ediyor. => BAYRAM => 3674 ✉️ 10TL

 57.  9 Ağu

  BEDD Ailesi Olarak Kurban Bayramınızı Kutlarız.

 58. Bayram günlerinde aile efradını, bırakıp cihanın dört bir yanına dağılan abi ve kardeşlerimizi başta olmak üzere sair STK larda görevli kardeşlerimizi işlerinde muvaffak olmuş bir şekilde yurda döndür ALLAHIM! => BAYRAM => 3674 ✉️ 10TL

 59. Hayrat Yardım Kazakistan ekibimizi havalimanında dualarla uğurladık. Bayramın birinci gününden itibaren kurbanlarınızı ihtiyaç sahiplerine ulaştıracaklar. Yolları açık olsun.

 60. Hayrat Yardım ekiplerimiz Uzak Asya’da Tayland, Kamboçya, Malezya ve Endonezya’daki müslüman kardeşlerimiz için bağışladığınız kurbanlarınızı kesip, ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak üzere yola çıktı.

 61. Dünyanın dört bir yanından güler yüzler 😊 Böyle bir mutluluğun sebebi olmak ister misiniz? Dünyanın dört bir yanındaki yetim çocuklar bayram sabahına buruk uyanacak. Bağışlarınızla bayram bayram olsun. BAYRAM => 3674 ✉️ 10TL =>

 62. Hüseyin 10 yaşında. Bağışlarınız sayesinde geçen bayramı yeni kıyafetleriyle daha mutlu geçirdi. Haydi, bu bayram da binlerce çocuğun mutluluğuna vesile olun. Online bağış: BAYRAM => 3674 (10 TL SMS)

 63. 41 yıldır süren bir savaşla altyapısı yerle bir edilen Afganistan’da yüzbinlerce insan günlük 1 doların altındaki geliriyle yaşamak zorunda. Online bağış: =>

 64. Yola revan olma vakti geldi. Kardeşlerimiz İyiliği kurbanla yaymak için hazır. Gelin sizler de ile ‘ın kardeşinize. 1 Kurban Bedeli 720₺ Madur ve mazlum kardeşlerimiz yolumuzu bekliyor.

 65. Kurban, kardeşinle yakınlaşınca bayram gibi hissettiriyor, paylaşınca ve ihtiyaç sahiplerini sevindirince asıl anlamını buluyor. Gelin siz de bayram yolculuğumuza katılın. Yolumuzu gözleyen ihtiyaç sahiplerine birlikte ulaşalım.

 66. Dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca yetim çocuk, bayram sabahına yeni kıyafetlerle uyanmanın hayalini kuruyor. Bağışlarınızla onlara bayramı yaşatın. => BAYRAM => 3674 ✉️ 10 TLUYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Diğer Haberler
Doç. Dr. Feysel Taşçıer ‘Yılın Milli Eğitim Müdürü’ seçildi Doç. Dr. Feysel Taşçıer ‘Yılın Milli Eğitim Müdürü’ seçildi

Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürü Doç. Dr. Feysel Taşçıer, yılın en başarılı Milli Eğitim Müdürü seçilerek ödüle layık görüldü.

 

Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürü Doç. Dr. Feysel Taşçıer, yılın en başarılı Milli Eğitim Müdürü seçilerek ödüle layık görüldü.

Artı Eğitim Dergisi ve egitimtercihi.com tarafından verilen ‘6. Yılın Eğitimde Başarı Ödülleri’ sahiplerini buldu. İstanbul‘da düzenlenen törenle Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürü Feysel Taşçıer, “Yılın Milli Eğitim Müdürü” kategorisinde en çok oyu alarak ödüle layık görüldü. 17 kategoride eğitim dünyasından isim ve kurumların ödüllendirildiği törene Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürü Doç. Dr. Feysel Taşçıer, MEB Ortaöğretim Genel Müdürü Yusuf Büyük, müdürler, öğretmenler ve çok sayıda davetli katıldı. Ödül töreninde yapılan konuşmalarda, eğitim dünyasının daha sık bir araya gelerek sorunlarının tartışılması, çözüm yollarının ortaya konulması ve eğitimin güncel sorunlarına dikkat çekildi.

 

 

“Diyarbakır eğitim camiası büyük bir ailedir”

Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürü Feysel Taşçıer, törende yaptığı konuşmada, “Bu ödülü elde etmek şahsıma adıma değil de Diyarbakır adına anlamlı ve değerli. Bende eğitim camiasının bir ferdi bir üyesiyim. Bu bizi motive eden bir ödül. Diyarbakır eğitim camiası büyük bir ailedir. Biz bu ödüle birlikte dört elle ve büyük bir motivasyonla işimize sarılacağız. Öğrencilerimizle birlikte sahada büyük bir etkileşim ve enerji içerisinde işimizin başındayız. Diyarbakır dezavantajlı bir bölge ama bugün ki şartlar da oldukça müsait bir havaya ve atmosfere sahip olduğu için eğitimle pek çok sorunumuzu aşabileceğimizi düşünüyorum. Görevi devraldığımdan beri 7 ay geçti. İdarecilerimizle ve öğretmenlerimizle sayısız toplantılar yaptık. Bütün ilçelerimizi gezerek eğitim ve öğretim ortamlarının fiziksel, psikolojik ve diğer akademik sorunlarını yerinde gözlemledim. Ayrıca tespit ederek eylem planları hazırladık. Bu eylem planları çerçevesinde yol haritası belirledik” şeklinde konuştu.

“Ödülü Öğretmenler Günü vesilesiyle tüm öğretmen ailemize armağan ediyorum”

Öğrencilerin akademik başarılarının performanslarının gelişmesi için büyük bir çaba içerisinde olduğunu ifade eden Taşçıer, “Öğrencilerimizin akademik başarılarının performanslarının gelişmesi için büyük bir çaba içerisindeyiz. Bunun dışında diğer sınıf düzeyindeki akademik başarılarımızın ve niteliğimizin, kalitesinin yukarılara taşınması için çok büyük bir mücadele veriyoruz. Ülkemizin Diyarbakırlı çocuklarımıza eğitim de sizlere çok ihtiyacı var. Birçok sorunumuz var ve bu sorunların çözümünün anahtarının eğitimden geçtiğine inanıyoruz. Bu yüzden bütün yatırımımızı ve bütün enerjimizi eğitime öncelikli olarak vermek zorundayız. 500 bin öğrencimiz var. Bu öğrencilerimize emekle mücadeleden, 25 bine yakın öğretmeniz var. Bu ödülü Öğretmenler Günü vesilesiyle tüm öğretmen ailemize armağan ediyorum” ifadelerini kullandı.

Lahey Temyiz Mahkemesi: Kadınların çocuklarını geri almak zorunda değil Lahey Temyiz Mahkemesi: Kadınların çocuklarını geri almak zorunda değil

Mahkeme, Hollanda’nın, Suriye’nin kuzeyindeki kamplarda kalan IŞİD’li kadınların çocuklarını geri almak zorunda olmadığına hükmetti.

Lahey Temyiz Mahkemesi, Hollanda‘nın, Suriye‘nin kuzeyindeki kamplarda kalan IŞİD’li kadınların çocuklarını geri almak zorunda olmadığına hükmetti. Hükümetin başvurusunu haklı bulan mahkeme, bu konuda kararın Hollanda hükümeti ve parlamentosu tarafından verilmesini istedi.

Mahkeme, 11 Kasım’da yaptığı acil oturumda, Hollanda devletinden, Suriye’deki kamplarda kalan 56 çocuğun en kısa sürede ülkeye geri getirilmesi konusunda çaba harcamasını istemişti. Tümü Hollanda vatandaşı çocukların hepsi 12 yaşından, çoğu ise 6 yaşından küçük.

Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok ile Güvenlik ve Adalet Bakanı Ferdinand Grapperhaus, bu kararla ilgili olarak acil temyiz başvurusunda bulundu.

 

Hükümet, güvenlik açısından hassas olan bu konu hakkında, yargı yerine siyasetin karar verici olması gerektiğini savundu.

IŞİD’li kadınların Suriye’ye kendi istekleri doğrultusunda gittiklerini belirten hükümet yetkilileri, cihatçı kadınlar ile şiddet ortamında dünyaya gelen çocukların ülkeye getirilmesinin tehlikeli olduğunu düşünüyor.

Temyiz mahkemesine göre ise yargı ancak istisnai durumlarda devletin atması gereken adımlar konusunda karar verebilir. Ancak, IŞİD’li kadınlar ve çocukları konusunda şu anda istisnai bir durum söz konusu değil.

Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Sözcüsü Abdulkerim Omar, Hollanda Televizyonu’na yaptığı açıklamada, hükümet yetkililerinin temas kurması halinde, IŞİD’li kadınları ve çocuklarını Hollanda’ya geri gönderebileceklerini söylemişti.

Kürt gruplar, çocukları annelerinden ayırmanın olanaksız olduğunu belirterek, IŞİD’li kadınlar olmadan, sadece çocukları geri göndermek istemiyor.

Belçika mahkemesinden ‘IŞİD’lilerin çocukları geri getirilebilir’ kararı

Geçtiğimiz günlerde Belçika’da bir mahkeme, Suriye’deki IŞİD militanlarına ait çocukların ülkeye geri getirilmesi yönünde bir karar vermişti.

Belçika hükümeti, güvenlik gerekçesiyle, bu kararın uygulanmasına sıcak bakmıyor.

Tekirdağ Şarköy’de minibüs devrildi: 5 yaralı Tekirdağ Şarköy’de minibüs devrildi: 5 yaralı

Tekirdağ Şarköy ilçesinde kayganlaşan yolda kontrolden çıkan minibüs şarampole devrildi.

Şarköy‘de minibüs devrildi: 5 yaralı

 Tekirdağ Şarköy ilçesinde kayganlaşan yolda kontrolden çıkan minibüs şarampole devrildi. Kazada 5 kişi yaralandı.

Kaza, Şarköy – Malkara yolu üzeri Gölcük Mahallesi yakınlarında meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, Şarköy’den Tekirdağ istikametine seyreden Abdülkadir Karhriman yönetimindeki 59 UL 376 plakalı minibüs, sağanak yağış nedeniyle kayganlaşan yolda virajı alamadı.

Kontrolden çıkan minibüs şarampole devrildi. Kazada, sürücü Abdülkadir Karhriman ve araçta bulunan Enes, Nebahat, Ahmet ve Mehmet Karhriman yaralandı.

Yaralılar, itfaiye ve Acil Servis ekiplerinin yardımıyla ambulanslarla Şarköy Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Öte yandan yağış nedeniyle aynı yerde bir otomobil daha devrildi. Kaza, şans eseri ucuz atlatıldı.

Hobi olarak yaptıkları Hint horozu yetiştiriciliği, geçim kaynakları oldu Hobi olarak yaptıkları Hint horozu yetiştiriciliği, geçim kaynakları oldu

Aydın’da hobi olarak yaptıkları Hint horozu yetiştiriciliği yapan Rabia- Muzaffer Anğı çifti, güzellik yarışmalarında derece verilen horozlarını 1000 ile 50 bin arasında değişen fiyatlarla satıyor.

Aydın‘ın Efeler ilçesinde, Rabia (59) ve Muzaffer Anğı (68) çiftinin hobi olarak yaptıkları Hint horozu yetiştiriciliği, 7 yıl önce aldıkları mikrokrediyle geçim kaynakları oldu. Bugüne kadar aldıkları toplam 8 bin liralık mikrokrediyle evlerinin bahçesinde 2 katlı kümes kuran çift, besledikleri 25 horozla yarışmalara da katıldı. Anğı çifti, ‘güzellik yarışmaları’nda derece verilen horozlarını 1000 ile 50 bin arasında değişen fiyatlarla satıyor.

Kemer Mahallesi’nde yaşayan, 2 çocuk annesi, ev kadını Rabia Anğı ve işçi emeklisi Muzaffer Anğı, çocuk yaşlarda başladıkları cins horoz yetiştirme merakını evlendikten sonra da sürdürdü. Kendi imkanlarıyla evlerinin bahçesinde cins tavuk ve horoz yetiştiren Anğı çifti, 7 yıl önce Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) Mikrokredi Aydın Şubesi’nden bugüne kadar çektikleri toplam 8 bin lira kredi ile bu işi daha da büyütüp, evlerinin bahçesinde 2 katlı kümes kurarak, yem aldı. Çift, yetiştirdiği ‘Brasil’, ‘Shamo’, ‘Reza Asil’, ‘Alman’ ve ‘Fransız Bankiva’ cinsi Hint horozları ile ‘güzellik yarışmaları’na katılıp, birçok kupa aldı. Anğı çifti, yavru horozları satarak, aile ekonomisine katkı sağlamaya başladı.

MİKROKREDİ CAN SUYU OLDU

Çeşitli türlerde 25 Hint horozlarının bulunduğunu belirten Rabia Anğı, hayvanları 1000 ile 50 bin arasında değişen fiyatlarla sattıklarını söyledi. Mikrokredi sayesinde çocukluğundan bu yana tutkusu olan cins horoz yetiştirme hobilerini geçim kaynağına dönüştürdüklerini belirten Anğı, “Cins horoz sayımızı daha da artırmayı hedefliyoruz” diye konuştu. Muzaffer Anğı ise “Dışarıdan asla horoz veya tavuk almam. Kedimi bildim bileli tavuk ve horozlarımı damızlık olarak tamamını kendim, yetiştiririm. Ürettiğim cins horozlar 1 yaşına geldiğinde güzellik yarışmasına girerler. Dereceye giren bu horozlarımızı başta İstanbul, Diyarbakır, Adana, Tekirdağ, Ankara ve İzmir gibi çeşitli illerde eş ve dostlarımıza, bu işe gönül vermiş kişilere satıyoruz. Tavuktan ziyade horoz yetiştirme üzerine yoğunlaşıyoruz” dedi.

“ŞU AN 25 CİNS HOROZUM VAR”

Horozlarının hepsinin ismi olduğuna anlatan Muzaffer Anğı, “Mesela melez olan bir horozuma ‘Koçare’ adını verdik. Horozlarımın çoğu da zaten katıldıkları güzellik yarışmalarında, isimlerini kendileri elde ederler. İlk başladığımızda 2 tavuk, 3 horozumuz vardı. Şu an 25 cins horozum var. Daha çok horozum vardı; ancak yerimiz yetersiz olduğu için bir kısmını dostlarımıza hediye ettik. Sayıları çoğaldığı zaman aralarında kavga ediyorlar. Hepsini bir arada tutmak zorlaşıyor. Horozlarımızın güzellik yarışmalarında elde ettikleri başarıya göre fiyatları değişiyor” diye konuştu.

TİSVA Mikrokredi Aydın Şube Yöneticisi Müşerref Şimşek Kahraman ise “Rabia Anğı 2012 yılından beri üyemizdir. Kendisi 100 lira ile bu işe başladı. Mevcutta yapmış oldukları bu horoz yetiştirme işine ekstra kümes kurma ve yem alma gibi durumlar için bizden kredi kullandı. Kullandığı krediler sayesinde de işini geliştirdi. Horoz ve tavuk yetiştiren köylerde üyelerimiz var ama cins horoz yetiştiricisi olarak tek üyemiz Rabia- Muzaffer Anğı çifti” dedi.

AFAD’tan gerçeği aratmayan tatbikat

Diyarbakır Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından kurum ve kuruluşların katılımı ile tatbikat gerçekleştirildi.

Önce kazada yaralananlara, sonra da enkazda kalanlara müdahale ettiler

AFAD‘tan gerçeği aratmayan tatbikat

Diyarbakır Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından kurum ve kuruluşların katılımı ile tatbikat gerçekleştirildi. Gerçeği aratmayan tatbikatta araçta sıkışanlara müdahale ederken, Kimyasal, Biyolojik, Radyoaktif ve Nükleer timleri ve diğer güvenlik ekipleri, nükleer saldırı sonucu oluşan sızıntı alanında güvenlik koridoru oluşturdu.

Diyarbakır Afet ve Acil Durum Müdürlüğü kampüsünde saha ve masa başı tatbikatı yapıldı. Tatbikata Diyarbakır, Batman ve Mardin’den 188 görevli, 13 kurum, 37 araç ve 2 arama kurtarma köpeği katıldı. Tatbikat gereği, AFAD’a bağlı Kimyasal, Biyolojik, Radyoaktif ve Nükleer timleri ve diğer güvenlik ekipleri, nükleer saldırı sonucu oluşan sızıntı alanında güvenlik koridoru oluşturdu. Daha sonra depremin ardından enkazdan yaralı kurtarma, olay yerinde gaz sızıntısı ve elektrik kaçağı tespit çalışması, depremde yığınların arasında kalan vatandaşların yakınlarının bölgeden uzaklaştırılması, güvenlik önlemlerinin alınması, personelin ve vatandaşların ihtiyaçları için geri hizmet birimlerinin faaliyete geçmesi senaryoları uygulandı. Tatbikat gereği, meydana gelen trafik kazasında araçta sıkışma olayına AFAD, polis, itfaiye, UMKE ve 112 acil sağlık ekipleri müdahale ederek yaralıları kurtardı.

Tüm kurumlarla eş güdümlü çalışma yapıldı

Tatbikat hakkında bilgi veren AFAD saha koordinatörü Akşit Dayı, afetlere müdahale amacıyla Türkiye Afet Planı’nın hazırlandığını söyledi. Dayı, “Daha sonra bu plan doğrultusunda tüm iller kendi tatbikatlarını yerel bazda hazırladı. Diyarbakır Afet Müdahale Planımız doğrultusunda bugün sahada ve masa başında Diyarbakır tüm kamu kurum ve kuruluşlarıyla beraber ortak istişare ve eş güdümlü çalışma tatbikatını gerçekleştirdik. Tatbikatımızda 7 enjeksiyon kullanıldı. Bunlarda trafik kazası, kimyasal biyolojik nükleer alanlara müdahale tatbikatı. Üst katlardan mahsur kalan kişilerin kurtarılması ve depremde yıkıntılar arasında kurtarılan kişilere müdahalesi. Onun dışında afetlerden sonra meydana gelebilecek hasar onarım ve onarım işlerini yapmak için DEDAŞ gibi kurumlarımız görevlendirildi. Afetzedelerin beslenme barınma hizmetlerinin sunmak açısından Türk Kızılayı tarafından çadırlar kuruldu ve afet zedelerin iaşeleri için yemek hazırlandı ve bunların dağıtımı yapılmıştır. Buradaki amacımız hem sahada afet alanında kurtarma faaliyetlerinin eş güdümlü şekilde tüm kurum ve kuruluşlar ve aynı zamanda diğer STK’larla birlikte yerine getirmek. Aynı zamanda da beraber hareket alanımızı eş güdümlü gerçekleştirmek amacıyla yapılmıştır bu tatbikatımız” dedi.


EDİTÖRLER
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Kategori Seçin:
Kategori Seçin: