Eker, Sur İlçesi Muhtarlarıyla Bir Araya Geldi

Eker, Sur İlçesi Muhtarlarıyla Bir Araya Geldi
Eker, Sur İlçesi Muhtarlarıyla Bir Araya Geldi

 AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Eker, Sur ilçesi muhtarlarıyla bir araya geldi

DİYARBAKIR – AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır milletvekili adayı Mehmet Mehdi Eker, yakın geçmişte terör örgütü tarafından Sur’da bir işgal teşebbüsünün yapıldığını ve bu girişimde Kürt çocuklarının bile bile ölüme sürüldüğünü belirterek, “Terör örgütü PKK bu çocukların katilidir çünkü onları bile bile ölüme sürdü” dedi.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır milletvekili adayı Mehmet Mehdi Eker, seçim çalışmaları kapsamında Sur ilçesine bağlı mahalle muhtarlarıyla iftarda bir araya geldi. Karayolları 9.Bölge Müdürlüğü Bahçesinde düzenlenen iftar programına Tarım Gıda ve Hayvancılık eski Bakanı Kudbettin Arzu, AK Parti İl Başkanı Süleyman Serdar Budak, muhtarlar, kurum müdürleri ve partililer katıldı. Okunan duaların ardından birlikte iftar açıldı. İftar sonrası muhtarlara seslenen Eker, 24 Haziran seçimlerinin kentin kaderinin değişimi için bir fırsat olduğuna dikkat çekti.
“Terör örgütü PKK bu çocukların katilidir”
Sur’un tarhi Diyarbakır şehrinin kalbi olduğunu vurgulayan Eker, yakın bir geçmişte ilçenin terör örgütü tarafından işgal teşebbüsüne maruz kaldığının ve bunun sonucunda Kürt gençlerinin ölüme sürdüğünün altını çizdi. Eker, “Bu ilçemiz maalesef yakın bir geçmişte bir işgal teşebbüsüne maruz kaldı. Terör örgütü burayı işgal etmeye kalktı. Gayrimeşru bir şekilde, haksız, hukuksuz bir şekilde, terörle bu işgali gerçekleştirmeye kalktı bombalarla, hendeklerle, çukurlarla, mayınlarla. ve birçok insan katletti. Bunların önemli bir kısmı genç yaştaki Kürt çocuklarıydı. Terör örgütü PKK bu çocukların katilidir. Çünkü onları bile bile ölüme sürdü. Şimdi bu şehir, o tarihi Suriçi maalesef yakılıp, yıkıldı. Biz şimdi bir yandan sizlerin desteği ile, sizlerin aracılığıyla, sizlerden alacağımız güçle burayı yeninden inşa edeceğiz, başladık. Numune evleri, ilk örnekleri yapılmaya başlandı iki küme halinde. Tescilli binalar var tabi onlar aslına uygun olarak yapılacak. Orada mağdur olan insanlar var. Onlara 5 bin 600 tane konut yapılıyor TOKİ tarafından şehir dışında. Onlar da bu senenin sonunda bitecek. Biz bu sorunları beraber çözeceğiz inşallah” dedi.
“Türkiye’nin güçlenmesi Kürt’ün de güçlenmesi demektir”
14 Haziran seçimlerini iki noktada önemli olduğunu kaydeden Eker, “Birisi Diyarbakır için birisi de Türkiye ve bütün dünya Müslümanları için. Türkiye’nin sitemi değişirse, Cumhurbaşkanlığı sistemine geçerse Türkiye daha ileriye gider. Bundan hiç şüpheniz olmasın. Türkiye büyür, zenginleşir, güçlenir. Dünyada sözü daha çok dinlenen, daha çok itibar edilen bir ülke haline gelir. ve hepimiz böyle bir devletin, böyle bir ülkenin vatandaşı olarak da kuşkusuz hepimiz de bu varlıktan, bu refahtan bir şekilde hepimiz de faydalanırız. Türkiye’nin güçlenmesi Kürt’ün de güçlenmesi demektir. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti Türklerden, Kürtlerden, Lazlardan, Çerkezlerden, Zazalardan, Arnavutlardan, Boşnaklardan 81 milyon her çeşit kavim ve kültür var. Türkiye Cumhuriyeti dediğimiz bunların hepsidir” diye konuştu.
“Bu seçimde Diyarbakır’ın kaderini değiştirebiliriz”
Seçimlerin Diyarbakır ile olan kısmına değinen Eker, şehrin üstüne terörün kabus gibi çöktüğünü ve 24 Haziran’ın kentin kaderini değiştirmek için bir fırsat olduğunu vurguladı. Eker, şunları söyledi: “Bu şehir son yıllarda hak etmediği şekilde yönetildi. Hak ettiği hizmetleri almadı. Çünkü bu şehrin maalesef kaderi üzerine bir kabus gibi, karabasan gibi terör ve şiddetin gölgesi düştü. Hizmetlerimiz eğer eksik kaldıysa sebebi budur. Bir kısmı yerel yönetimlerin elindeydi onlar kasıtlı olarak yapmıyorlardı. Bir kısmı da, işsizlik, istihdam ile ilgili konularda da özel sektör fabrika yapacak fakat tehdit ediliyor, haraç isteniyor, korkutuluyor, güvenlik endişesi var. İnsanlar gelip burada yatırım yapmak istemiyor hatta Diyarbakırlı kendisi burada yatırım yapmıyor. Sebebi bu. Etrafımıza bakıyoruz Elaziz, Malatya, Şanlıurfa, Antep, Diyarbakır bu söylediğim şehirlerin hepsinden daha ileri olduğu günleri hatırlarsınız. Bu 16 yılda AK Parti hükümetleri döneminde bu şehirler aldı başını gitti. Yolları açık olsun. Onların gelişmesiyle iftihar ediyoruz. Ama onlara da imreniyoruz, gıpta ediyoruz. Keşke Diyarbakır’da bu imkanlardan faydalanabilseydi. Keşke terör olmasaydı. Keşke insanlar ölmeseydi, keşke anneler bu kadar ağlamasaydı, keşke ocaklara bu kadar ateş düşmeseydi. Şimdi 24 Haziran’da Diyarbakır için yapacağımız şey şu, biz bu seçimde Diyarbakır’ın kaderini değiştirebiliriz.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Diğer Haberler
Diyarbakır’da Belediyeden Sokaklara ‘Kedi Evi’

Diyarbakır’da belediyeden sokaklara ‘kedi Evi’

Diyarbakır’da Büyükşehir Belediyesi tarafından sokakta yaşayan kedilerin olumsuz hava şartlarından etkilenmesini engellenmesi amacıyla kentin farklı noktalarına 11 ‘Kedi Evi’ yerleştirildi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, sokak hayvanlarını korumak ve yeme-içme ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmalarını sürdürüyor. Büyükşehir Belediyesi, sokakta yaşayan kedilerin olumsuz hava şartlarından etkilenmesini engellemek için kentin farklı noktalarına 11 ‘Kedi Evi’ yerleştirdi. Büyükşehir Belediyesi Park Bahçeler Daire Başkanlığı tarafından yapılan 11 ‘Kedi Evi’, Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi ekipleri ile birlikte kentin çeşitli noktalarına yerleştirildi. Yerleştirilen evler onlarca kediye ev sahipliği yaparak kış aylarında soğuktan korunma ihtiyaçlarını karşılayacak. Büyükşehir Belediyesi Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi ekipleri, kedilerin beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için de Kedi Evleri’nin yanına mama kabı bıraktı. Ekipler, kedilerin beslenmesi için mahallelerdeki esnafa da kedi maması dağıttı.

Öğrencilerden Sur Esnafına Destek Kampanyası Öğrencilerden Sur Esnafına Destek Kampanyası

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde esnafı canlandırmak ve destek çıkmak için öğrenciler kampanya başlattı.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde esnafı canlandırmak ve destek çıkmak için öğrenciler kampanya başlattı.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bulunan esnafları canlandırmak amacıyla Bilnet Okulları Diyarbakır Kampüsü öğrencileri tarafından kampanya başlatıldı. Öğrenciler, sosyal sorumluluk projesi kapsamında “Alışverişini yerel esnaftan yap, esnafına sahip çık” yazılı afişlerle Gazi Caddesi üzerinde bulunan esnafların dükkanlarına ve cadde üzerinde bulunan duvarlara afişleri astı. Esnaflar öğrencilerden aldıkları desteklerden memnun kaldıklarını aktararak afiş asmalarına yardımcı oldu.

Bilnet Okulları Diyarbakır Kampüsü Müdürü Erdal Avanoz, kimi zaman anahtarlarını kimi zaman ise çocuklarını emanet ettikleri esnafa sahip çıkılması gerektiğini belirtti. Avanoz, “Sosyal sorumluluk projesi kapsamında hem Diyarbakır’a hem de öğrencilerimize bu duyarlılığı göstermek istiyoruz. Biz yerel esnafımıza sahip çıkmak, bütün alışverişlerimizi yerel esnaftan yapmak istiyoruz. Bu amaçla sosyal sorumluluk projesini geliştirdik. Esnafları gezerek afişlerimizi astık, esnaflar bu duyarlılıktan dolayı bize teşekkür ettiler. Bu duyarlılığın gelişmesi için, bütün Diyarbakır’a yayılmasını istiyorlar. Biz de Diyarbakır’ın değişik yerlerinde de buna benzer çalışmalar yapacağız” dedi.

Yerel esnaflardan Veysi İşlek ise öğrencilerin en iyisini yaptıklarını ve kampanyayı çok beğendiklerini aktararak ileri ki süreçte daha da yayılmasını istediklerini söyledi

Mekke’nin Fethinin 1388. Yıl Dönümü Mekke’nin Fethinin 1388. Yıl Dönümü

Diyarbakır, Batman ve Elazığ’da, Mekke’nin fethinin 1388. yıl dönümü dolayısıyla etkinlik yapıldı.

Diyarbakır, Batman ve Elazığ’da, Mekke’nin fethinin 1388. yıl dönümü dolayısıyla etkinlik yapıldı.

Elazığ

AGD Elazığ Şubesi tarafından Elazığ Belediye Kültür Merkezi’nde düzenlenen program, İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Etkinlikte, şiir ve ilahiler seslendirildi, tiyatro ile mehteran ve sinevizyon gösterisi düzenlendi.

AGD Elazığ Şubesi Recep Koca, yaptığı konuşmada, dernek olarak inançlı ve çalışkan bir gençlik yetiştirmenin gayretinde olan bir dernek olduklarını ifade etti.

81 ilde 600 noktada Mekke’nin Fethi programı düzenlediğini aktaran Koca, “Aynı inancı paylaşan her renkten ve ırktan her insanı kardeş biliyoruz.” dedi.

Program, Siyer-i Nebi Yarışmasında dereceye girenlere ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.

Motorlu Taşıt Alım-satım Yeterlilik Belgesi Sınavı Yapıldı Motorlu Taşıt Alım-satım Yeterlilik Belgesi Sınavı Yapıldı

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) ile TOBB MEYBEM işbirliğinde Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu Mesleki Yeterlilik sınavı odamızda düzenlendi.

DTSO’dan yapılan açıklamada, “Bilindiği üzere, Mesleki Yeterlilik Belgesi almayan oto alım satımcılara, İl Ticaret Müdürlükleri, ‘Yetki Belgesi’ vermeyecek, noterler, mesleki yeterlilik belgesi ibraz etmeyenlerin ‘Alım-Satım İşlemlerini’ kabul etmeyecek ve belediyeler, mesleki yeterlilik belgesi ibraz etmeyen işletmelere ‘ruhsat’ vermeyecek. Bu sebeple mevcut işletmelerin, son tarih olan 1 Ocak 2019’a kadar yeterlilik belgelerini almaları gerekiyor. Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu (Seviye 5) sınavından başarılı olan işletme yetkilileri, motosiklet, otomobil, arazi taşıtı, otobüs, kamyonet, kamyon ve lastik tekerlekli traktör niteliğindeki taşıtların alım satımını gerçekleştirebilecek. TOBB MEYBEM tarafından TOBB’a bağlı Odalar aracılığıyla verilen ve her 5 yılda bir yenilen mesleki yeterlilik belgeleri ve yetki belgesi yerine geçen bir belge bulunmamaktadır. Odamız, üyelerimizin başka illere gitmeden bu belgeyi almalarını sağlamak için çalışmalarını tamamlamış ve başvuruları almaya başlamıştır. Başvurular için TOBB MEYBEM hesabına 600 TL yatırıldıktan sonra iki adet fotoğraf ve nüfus cüzdan fotokopisiyle Odamıza başvuru yapılabilmektedir. ilgilenen adaylar, detaylar için odamıza gelebilir veya odamız web sitesinden bilgi alabilirler” denildi.

Bismil’de Vatandaşlara Bez Çanta Dağıtıldı Bismil’de Vatandaşlara Bez Çanta Dağıtıldı

Diyarbakır’ın Bismil İlçe Belediyesince, “Bez Torba Kullan Doğayı Koru” projesi kapsamında ilçe merkezinde alışveriş yapan vatandaşlara bez torba dağıtımı yapıldı.

Diyarbakır’ın Bismil İlçe Belediyesince, “Bez Torba Kullan Doğayı Koru” projesi kapsamında ilçe merkezinde alışveriş yapan vatandaşlara bez torba dağıtımı yapıldı.

Bez torbaların dağıtılması ile ilçede bir farkındalık oluşturması için çaba gösterdiğini ifade eden Bismil Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Kerem Süleyman Yüksel, “Naylon poşetlerin çevredeki zararlı etkilerini, çevreye verdiği zararı en aza indirmek için biz de katkıda bulunalım istedik. Malzemeler belediyemizce karşılanıp dikimi ise Aile Destek Merkezindeki kursiyerlerimiz tarafından yapılıyor. Aile Destek Merkezindeki kursiyer kadınlarımıza da teşekkür ediyorum. Çevre dostu bir Bismil için hep birlikte gayretle çalışmalıyız” dedi.

Plastik poşetlerin doğaya çok fazla zarar verdiğini ifade eden Başkan Yüksel, “Çevre temizliğine dikkati çekmek amacıyla bez torba dağıtıyoruz. Bu bizim ilk çalışmamız olmayacak peyderpey bez torba dağıtmaya devam edeceğiz. Çevre dostu bir belediyeyiz. Herkesi çevre dostu olmaya davet ediyoruz. Hem de yılbaşından itibaren poşetler ücretli olacak, vatandaşın parasının cebinde kalmasını istiyoruz. Yılbaşından sonra da bez torba dağıtmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Dicle Nehri Kenarındaki Mahalleler ve Köyler Boşaltılıyor Dicle Nehri Kenarındaki Mahalleler ve Köyler Boşaltılıyor

Diyarbakır’da bulunan Dicle Barajı’nın bir kapağının kopması nedeniyle nehirde su seviyesi gittikçe yükseliyor.

Diyarbakır’da bulunan Dicle Barajı’nın bir kapağının kopması nedeniyle nehirde su seviyesi gittikçe yükseliyor. Bismil’de Dicle nehrine yakın mahalleler ve köyler boşaltılıyor.

Eğil’e bağlı Selman Mahallesi’nde bulunan Dicle Hes Barajı’nın 3 kapağından biri tazyikli su nedeniyle patlamıştı. Kopan kapağın yerine yerleştirilememesi nedeniyle nehirde su seviyesi gittikçe yükseliyor.

Bismil Kaymakamlığı, konuyla ilgili kriz masası oluştururken nehir kenarındaki mahalle ve köylerde bazı evlerin boşaltılması kararı aldı. Dicle nehri kenarındaki köyler jandarma tarafından boşaltılırken AFAD, belediye ve polis ekipleri Bismil ilçesinde Dicle mahallesi ile Fırat Mahallesinde sık sık anons yaparak, vatandaşların yüksek yerlere çıkmasını istedi.

 

Bismil girişinde Dicle nehri üzerinde bulunan köprüde polis, AFAD ve belediye ekipleri hazır kıta bekliyor. Dışarıya çıkan halk köprüye akın edince polis halkın dağılması ve köprüden uzak durması için saatlerce anons etti. Dicle nehrine yakın köylerde vatandaşlar hayvanlarını ve değerli eşyalarını alarak yüksek yerlerde bulunan köylerdeki akrabalarının yanına sığındı.
Su taşkınına karşı evlerini boşaltan ancak mahallesini terk etmek istemeyen vatandaşlar ateş yakarak ısınmaya çalış


EDİTÖRLER
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Kategori Seçin:
Kategori Seçin:

Gazete Manşetleri

TRT Haber Haberler