• Altın
  • Dolar
  • Euro
  • İstanbul °C
  • Ankara °C

Diyarbakırlı Din Gönüllüleri Kayseri’de

Diyarbakırlı Din Gönüllüleri Kayseri’de
Diyarbakırlı Din Gönüllüleri Kayseri’de

Kayseri İl Müftülüğü ile Diyarbakır İl Müftülüğünce ortaklaşa düzenlenen “Gelin Tanış Olalım” projesi kapsamında, Diyarbakır İl Müftüsü Burhan İşliyen, 22 din görevlisi eş ve çocuklarıyla birlikte Kayseri’ye geldi.

Kayseri İl Müftülüğü ile Diyarbakır İl Müftülüğünce ortaklaşa düzenlenen “Gelin Tanış Olalım” projesi kapsamında, Diyarbakır İl Müftüsü Burhan İşliyen, 22 din görevlisi eş ve çocuklarıyla birlikte Kayseri’ye geldi.

İşliyen başkanlığında Kayseri’ye ulaşan heyeti, Kayseri Müftüsü Şahin Güven, Kayseri Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü Abdulkadir Kabdan ve din görevlileri karşıladı.

Diyarbakır Müftüsü İşliyen ve beraberindeki din görevlileri, iki gün Kayseri’yi gezecek ve STK temsilcileriyle bir araya gelecekler.

Diyarbakır İl Müftü Burhan İşliyen başkanlığında Kayseri’ye ulaşan heyeti, İl Müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven, Kayseri Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü Abdulkadir Kabdan, basın mensupları ve din görevlilerimiz 27 Temmuz 2017 günü, saat: 19.00’da Kayseri DiniYüksek İhtisas Merkezi’nin önünde karşıladılar. Burada, TV Kayseri’den de canlı olarak verilen bir basın açıklaması yapıldı.

Daha sonra Kayseri Dini Yüksek İhtisas Merkezi konferans salonunda bir program tertip edildi. Cami-i Kebir İmam Hatibi Halil İbrahim Aslan’ın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda, Kayseri İl Müftüsü  Güven, Kayseri Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü Kabdan ve Diyarbakır İl Müftüsü Burhan İşliyen birer konuşma yaptılar.

Programda ilk sözü alan Kayseri Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü Kabdan, misafirlere ‘hoş geldiniz’ diyerek kısaca ihtisas merkezi hakkında bilgi vermek suretiyle şunları söyledi:

Diyarbakırlı Din Görevlileri, Kayseri'de!

“Bizi bu projeye dâhil eden Sayın Müftümüze çok teşekkür ediyorum. Bu, bizim için bir fırsat oldu. En azından Diyarbakır’dan gelen hocalarımıza fizikî olarak İhtisas Merkezi’mizi tanıtma imkânı bulduk. İhtisas merkezleri, Diyanet İşleri Başkanlığınca, sahih İslamî bilginin öğrenilmesi ve yaygınlaştırılması için oluşturulmuş ilim merkezleridir. Bizler de burada üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmeye çabalıyoruz. Türkiye genelinde 10 adet ihtisas merkezi bulunmaktadır. Ve bunlardan birisi de Kayseri’dedir.”

Diyarbakırlı Din Görevlileri, Kayseri'de!

Sayın Kabdan’dan sonra sözü olan Müftü Güven ise şunları söyledi:

“Diyarbakır’dan şehrimizi teşrif edip bizleri memnun ve hoşnut eden kıymetli Müftümüz, din gönüllüsü kardeşlerimiz ve eşleri, çocukları, hepiniz hoş geldiniz, safalar getirdiniz. Bizler, Mayıs ayının başında Diyarbakır’a geldiğimizde çok güzel intibalar edinmiştik ve bu güzelliklerle dönmüştük. ‘Gelin Tanış Olalım’ projesinin ihlas ve samimiyetle örüldüğünü düşünüyorum. Bundan sonra da diğer illerimize emsal teşkil edeceğine inanıyorum. İnşallah başka şehirlerimizle de kardeşlik bağlarımızı pekiştirecek güzel projelere, din gönüllüsü kardeşlerimiz imza atarlar.

Bu üç günlük zaman zarfında siz misafirlerimizden olabildiğince istifade etmeye çalışacağız. Cuma günü şehrimizin farklı camilerinde vaazlarınızı ve hutbelerinizi dinleyeceğiz. Böylece camilerimizin bulunduğu mahallelerde bir farkındalık oluşturmuş olacağız. Ve daha pek çok programımız olacak Allah’ın izniyle.

Diyarbakırlı Din Görevlileri, Kayseri'de!

Bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Yüce Mevla, ihlasla ve samimiyetle yapılan bu projeyi bereketli eylesin ve rızasına muvafık ameller arasına ilhak eylesin.”

Programda son olarak kürsüye gelen Diyarbakır İl Müftüsü  İşliyen, Diyarbakır’dan çok selam getirdiklerini ifade ettikten sonra sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mayıs ayında, Kayseri’den Diyarbakır’ı teşrif ettiğinizde sizleri karşılarken, nebiler şehrine, sahabe-i kiramın şehrine, 639 yılında kapılarını İslam’a açan şehre, İmam Zehebî’nin, Molla Güranî’nin, Sezai Karakoç’un şehrine hoş geldiniz, demiştim. Şimdi de aynı cümleleri biraz değiştirerek size, nebiler şehrinden, sahabeler şehrinden, evliya, ulema, asfiya şehrinden selam getirdik, demek istiyorum. Başta, Diyarbakır’a yeni atanan Sayın Valimiz olmak üzere bütün dostlarımız, selamlarımızı, saygılarımızı, muhabbetlerimizi götürün, dediler.

Önceki sene Diyarbakır’dan bir grup çocuğu Çanakkale, İstanbul tarafına götürmüş bir STK, geziden döndükten sonra çocuklardan hatıralarını yazmalarını istemiş. Çocukları geziye götüren STK yetkililerinden birisi, çocuklardan birisinin yazdığı hatırasını okuduğunu ve çocuğun şunları yazdığını söylemişti: ‘Ben, bu geziden sonra Türklerin bize düşman olmadığını öğrendim.’ Bu cümle beni çok korkuttu, ürküttü doğrusu.

Bölgede herkes çalışıyor. Ne için çalışıyorlar biliyor musunuz? Bölgeyi, bölmek için, kardeşliği bitirmek için, Peygamberi, sahabeyi unutturmak için, 639’dan beri imanın, Kur’an’ın, İslam’ın, medresenin şehri olan Diyarbakır’ı ateistliğin, marksistliğin, kitapsızlığın ve dinsizliğin şehri yapmak için çalışıyorlar. Bunun karşılığında, imanı, ahlakı, insafı olan Müslümanların direnmesi gerekiyor. Bölge, kıyamete kadar ‘Allahu Ekber’ sesleri eksilmeden, üzerindeki hilal ve yıldızla İslam’ı temsil eden bayrağın durmadan dalgalanması için gayret edilmesi gerekiyor.

Diyarbakırlı Din Görevlileri, Kayseri'de!

İşte bu ‘Gelin Tanış Olalım’ buluşmaları, bu gayretin mütevazı örneklerinden bir tanesidir. Katkısı bulunan bütün arkadaşlara çok teşekkür ederim. Halka halka yayılarak birliğin ve kardeşliğin pekişmesine vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum.”

Konuşmaların ardından, Aydınlıkevler Camii İmam Hatibi Yaşar Kayak, günün anlam ve önemini içeren ve kendisinin yazmış olduğu bir şiir okudu ve program sona erdi. Program sonrasında, Kayserili din görevlilerimiz, misafirleri, evlerinde misafir etmek için yola koyuldular.

Diyarbakır Müftüsü İşliyen ve beraberindeki din görevlileri Cuma namazı sonrası ve cumartesi günlerinde şehrimizi gezecek ve STK temsilcileriyle bir araya gelecekler.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Diğer Haberler
Diyarbakır’da ‘Ev’leniyoruz Fuarı’ Açıldı Diyarbakır’da ‘Ev’leniyoruz Fuarı’ Açıldı

Diyarbakır’da ‘Ev’leniyoruz Fuarı’ açıldıDİYARBAKIR – Evlilik hazırlığı yapan çiftlere yönelik olarak düzenlenen ‘Ev’leniyoruz Fuarı’ Diyarbakır’da ilk kez ziyaretçilere kapılarını açtı.

Evlilik hazırlığı yapan çiftlere yönelik olarak düzenlenen ‘Ev’leniyoruz Fuarı’ Diyarbakır’da ilk kez ziyaretçilere kapılarını açtı.
Elazığ yolu üzerinde bulunan TÜYAP Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde evlilik hazırlığı yapan çiftlere yönelik olarak Diyarbakır’da ilk kez düzenlenen ‘Ev’leniyoruz Fuarı’nın açılışı yapıldı. Fuarın açılış törenine, Vali Vekili Dr. Ahmet Naci Helvacı, TÜYAP Anadolu Fuarları Genel Müdürü Cihat Alagöz, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar, Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Başkanı Alican Ebedinoğlu, Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Karavil ve vatandaşlar katıldı.
15 Ekim’e kadar devam edecek olan fuarın açılış konuşmasını yapan TUYAP Anadolu Fuarları Genel Müdürü Cihat Alagöz, fuarın Diyarbakır ve bölgenin sosyal hayatına önemli kazanımlar sağlaması temennisinde bulundu.
“İnsanlar bir Diyarbakır’a gelirken bir de giderken ağlar”
Vali Vekili Ahmet Naci Helvacı, kente yeni gelen birisi olarak yaşadıklarını anlatırken, “Buraya yeni geldiğimde öğrendim. ‘İnsanlar bir Diyarbakır’a geldiğinde ağlar bir de giderken ağlar’ demişlerdi. Diyarbakır’a gelirken ağlamadım ama bütün ailece, çocuklar ellerini yumruk yaparak ‘Allah Diyarbakır’a gidiyoruz’ diyerek geldiler. Dolayısıyla Diyarbakır herkes tarafından tanınan ve bilinen bir kent. Türkiye’de şehirleri önem sırasına göre sırala derseniz Diyarbakır büyük bir ihtimalle ilk beşte, yüzde 100 de ilk 10’da yer alacak bir kent. Ancak yine herkesin bildiği gibi Diyarbakır sahip olduğu pozitif potansiyelinin ötesinde maalesef ki negatif unsurlarıyla tanınma durumunda kalmış bir kent. Bu kentin bu durumunu makus talih olmaktan çıkarmanın en önemli 3 koşulu var. Birincisi sahip olduğu birikim ikincisi sosyal ve kültürel hareketlilik ve üçüncüsü de bir şehrin sahip olduğu ekonomik potansiyel. Bu üç unsuru doğru parametreler üzerinde harekete geçirip işlettiğiniz zaman o şehir kendisine oynanan oyunları da bozacak hale gelecektir” dedi.
“Fuarlar kente canlılık getirir”
DTB Başkanı Engin Yeşil, Diyarbakır ve bölgede yaşanan olaylar nedeniyle iki yıl boyunca kentte fuarların yapılamadığına dikkat çekerek, “Fuarlar gerek sosyal ve gerekse ekonomik ilişkilerin gelişimi açısından çok önemlidir. İlimizde iki yıl aradan sonra Tarım ve Hayvancılık fuarının ardından bir başka fuarın düzenleniyor olması bizleri oldukça mutlu etmiştir. Fuarlar ile birlikte kentte aynı zamanda kültürel, sanatsal ve çeşitli eğitim programlarının da düzenlenmesi bölgenin sosyal hayatına ciddi hareketlilik ve canlılık getirecektir. Bundan sonraki süreçte 2018 yılında ilimizde Tarım, İnşaat, Evleniyoruz, Kitap ve Auto Show Fuarları gibi 5 fuarın düzenlenecek olması kentin ticaret, sanayi ve ekonomisini ülke gündemine getirip kentimizde moral ve motivasyonu yükseltecektir” diye konuştu.
“Amacımız her ay bir fuar”
DTSO Başkanı Ahmet Sayar, amaçlarının özellikle üreticilerin ve satıcıların yeni ürünlerini tanıtma ve yeni ticari işbirliklerini sağlama olduğunu belirterek, “Aynı zamanda Diyarbakır Türkiye’nin en genç illerinden biri. Evlilik hazırlığı yapan, evini yenilemek isteyenlerin ev ihtiyaçlarını bir bütün olarak bir arada görebilme imkanı olan bir fuar organizasyonu. DTSO olarak gerek sanayide gerek üretimde gerek ticaretin geliştirilmesinde çalışma ve projelerimizin ana çalışmalarının arasında fuar organizasyonları da yer alıyor. Çünkü fuarlar kent ekonomisine hem direk hem de dolaylı olarak özellikle kentimizin imajı açısından çok önem arz ediyor. Bu anlamda organizasyon firmamız TUYAP 2018 için 7 fuar organizasyonun yapılması konusunda bir planlama yapmış durumda. Bizim orta vadede kent olarak amacımız her aya bir fuar. Çalışmalarımız bu yönde devam edecek” diye konuştu.
Açılış töreninin ardından evliliğe ilk adımlarını atan Tuba Sakal ve Metin Güneş çiftinin nikahları kıyıldı. Fuar düzenlenen defileyle devam etti.

Diyarbakır Bismil’de Pamuk Hasadı Başladı Diyarbakır Bismil’de Pamuk Hasadı Başladı

Diyarbakır’da pamuk hasadı başladı. Kentte, sabahın ilk ışıklarıyla birlikte tarlaların yolunu tutan çiftçiler, geç saatlere kadar hasat yapıyor. Verimin yüksek olmasının yüzünü güldürdüğü çiftçi, giderlerin fazlalığından yakınıyor.

 

Diyarbakır’da pamuk hasadı başladı. Kentte, sabahın ilk ışıklarıyla birlikte tarlaların yolunu tutan çiftçiler, geç saatlere kadar hasat yapıyor. Verimin yüksek olmasının yüzünü güldürdüğü çiftçi, giderlerin fazlalığından yakınıyor. Diyarbakır’da, ekonomik getirisi nedeniyle “beyaz altın” olarak nitelendirilen pamuk hasadı başladı. Bismil ilçesine bağlı Tepe köyünde sabahın ilk ışıkları birlikte hasat için tarlaların yolunu tutan çiftçiler, geç saatlere kadar hasat yapıyor. Verimin beklenenin üzerinde olması, gün boyu tarlalarda çalışan çiftçilerin yüzünü güldürüyor. Çiftçi, giderlerin yüksek olmasına da tepki gösteriyor. Yaklaşık 30 yıldır toprakla uğraştığını ve çeşitli dönemlerde farklı ürünler ektiklerini ifade eden Bedri Akaydın, pamuk hasadının beklentileri karşıladığını vurguladı. Hasadın iyi olduğunu anlatan Akaydın, “Hasat iyidir, verimler güzeldir. Beklediğimizin üstünde bir verim aldık. Geçen seneye oranla bu sene daha iyidir. Bu sene hem verim iyi hem de fiyat daha iyi” dedi.

“GİDERLER ÇOK FAZLA”

Verimin iyi olduğunu ancak giderlerin fazla olmasından dolayı üreticiye bir şey kalmadığını dile getiren Akaydın, “Mazot, gübre, ilaç, işçilik pahalı. Gübre uçmuş, 1 lira 60 kuruş. Mazot 4 lira 40 kuruş. Bunların hepsi girdidir. İşçilik dönüm maliyeti 80 liradır. Çiftçi kazanıyor ama bu girdiler olduktan sonra çiftçiye hiçbir şey kalmıyor. Tarla icarları uçtu dönüm başı 500-550 lira diyorlar. Pamuk şuanda çırçır fabrikalarında 2 lira 300 kuruştan alınıyor. Şimdi kişi kendi tarlasına cebindeki nakit parayla masraf yapsa dönüm başı bin lira bin 200 lira arasında para gidiyor. Sabah saat sekiz civarında hasada başlıyoruz akşam saat dokuza kadar” diye konuştu.

“MAZOT PAHALI”

Yaklaşık 10 yıldır biçerdöver operatörlüğü yapan Burhan Melik ise, biçerdöver fiyatlarının düşük olmasından dert yandı. Melik, “Biçer fiyatları düşük. Çiftçilere göre fiyatlar yüksek ancak bize göre düşük. Mazot pahalı bu hem çiftçiler açısından hem de biçer sahiplerine göre pahalı. Arada bize kalan az bir şey” ifadelerini kullandı.

Yem Fiyatları Karacadağ Hayvancılarını Vurdu Yem Fiyatları Karacadağ Hayvancılarını Vurdu

Diyarbakır ile Şanlıurfa’nın Siverek ilçesi arasında bulunan Karacadağ bölgesindeki hayvancılar, artan yem ve saman fiyatları nedeniyle hayvanlarına bakamadıklarını ve satmak zorunda kaldıklarını belirtti.

 

Diyarbakır ile Şanlıurfa’nın Siverek ilçesi arasında bulunan Karacadağ bölgesindeki hayvancılar, artan yem ve saman fiyatları nedeniyle hayvanlarına bakamadıklarını ve satmak zorunda kaldıklarını belirtti.
Artan saman ve yem fiyatları Diyarbakır ile Siverek arasında bulunan Karacadağ bölgesindeki hayvancılığı vurdu. Fiyatlar nedeniyle ayakta duramadıklarını belirten bölge hayvancıları, hayvan desteklemelerinin arttırılmasını ve yaylacılığın teşvik edilmesini istedi. Yaklaşık 150 yıldır bölgede hayvancılık yaptıklarını belirten Maruf Karacadağ, hayvan sürülerini zamanla bin, bin 500’e çıkardıklarını belirtti. Ancak saman ve arpanın pahalı olması nedeniyle sayıyı düşürdüklerini anlatan Karacadağ, “500-600 hayvana kadar düşürdük. Böyle giderse hayvancılık biter. Nisan ayında yaylaya çıkıyoruz, aralık gibi geri dönüyoruz. Ocak ayında bile kar yağmazsa hayvanları yaylada tutuyoruz. 7-8 ay boyunca sürekli yayladasın. Yaylaya çıkmazsan sürekli yem vereceksin. Yaylaya çıktığın zaman yemden kurtulduğunu düşünüyorsun ancak şimdi böyle bir şey de yok. Mecburen sabah veya öğle vakti bir defa yem vermek zorundayız. Hayvancılığın bitme noktasına gelmesinin en büyük sebebi yemdir. Ot olmadığından dolayı mecburen yem veriyorsun. Yem verdiğinden dolayı maddi olarak sıkıntı çekiyorsun” dedi.
Kendini bildiğinden beri Karacadağ bölgesinde çobanlık yaptığını anlatan Murat Tüfek, “Hayvancılık eskiden iyiydi. Eskiden hayvancılığın geliri vardı ama şuanda yem pahalı, süt ucuz. Hayvan sahibi isyanda. Kışın eskiden iki, üç ay yem verirlerdi hayvanlara şuan 5-6 ay veriyorlar. Yazın bile yem veriyorsun” diye konuştu.

Ersen’in İşitme Cihazı Alındı Ersen’in İşitme Cihazı Alındı

Diyarbakır’da 17 gün önce parkta oynarken işitme cihazı çalınan 4,5 yaşındaki Ersen Kaya’ya, Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun talimatıyla işitme cihazı alındı.

Diyarbakır’da 17 gün önce parkta oynarken işitme cihazı çalınan 4,5 yaşındaki Ersen Kaya’ya, Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun talimatıyla işitme cihazı alındı.

Merkez Bağlar ilçesi 5 Nisan Mahallesi’nde yaşayan 4,5 yaşındaki Ersen Kaya’nın işitme cihazı, 17 gün önce annesiyle birlikte gittiği parkta çalınmıştı. Ersen’e, Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nun talimatıyla işitme cihazı alındı. Bugün 11.00 sıralarında Vali Güzeloğlu’nun talimatıyla aileyi ziyaret eden Vali Yardımcısı Tuğba Koşal, aileye alınan işitme cihazını verdi. Cihaz, Koşal ile birlikte aileyi ziyarete gelen doktor nezaretinde Ersen’in kulağına takıldı. Anne Nezahat Kaya, “Valimize ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz. Devletimizi her zaman yanımızda hissediyoruz” dedi.

Aile ile sohbet ederek sorunlarını dinleyen Vali Yardımcısı Koşal, Diyarbakır Valisi Güzeloğlu’nun talimatıyla harekete geçtiklerini belirterek, olayın öğrenilmesinin ardından valinin talimatıyla Ersen’e bu desteğin sağlandığını ve devletin benzer durumda olan tüm çocuklarımız için aynı hassasiyeti gösterdiğini söyledi. Vali Yardımcısı Koşal ayrıca Ersen ve ailesine Vali Güzeloğlu’nun sevgilerini de iletti.

Diyarbakırlı Bin Yetim Çocuğa Kırtasiye Yardımı Diyarbakırlı Bin Yetim Çocuğa Kırtasiye Yardımı

Diyarbakır’da, Yetim Öksüz ve Kimsesiz Çocuklarla Yardımlaşma Dayanışma ve Eğitim Vakfı (Yetimler Vakfı), yeni eğitim öğretim yılı öncesinde bin yetim çocuğa kırtasiye yardımında bulundu.

Diyarbakır’da, Yetim Öksüz ve Kimsesiz Çocuklarla Yardımlaşma Dayanışma ve Eğitim Vakfı (Yetimler Vakfı), yeni eğitim öğretim yılı öncesinde bin yetim çocuğa kırtasiye yardımında bulundu.

Merkez Kayapınar ilçesindeki vakıf binasında gönüllüler tarafından hazırlanan kırtasiye malzemeleriyle doldurulan çantalar, aralarında terör mağdurları ve Suriyeli sığınmacıların da bulunduğu yetim çocuklara dağıtıldı.

Yetimler Vakfı Genel Başkanı Fikri Karavil,  bin yetim çocuğa kırtasiye yardımında bulunduklarını belirtti.

Diyarbakır’daki yetim çocukların ailelerine de yardım ulaştırdıklarını ifade eden Karavil, “Tüm hayırseverlerden yetimlere sahip çıkmalarını istiyoruz.” dedi.

Düzenli olarak her ay yetim çocukların ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştıklarını anlatan Karavil, “Her geçen gün yetim çocuklarımızın sayısı artıyor. Bu yardımların tümünü hayırseverlerin katkılarıyla yapıyoruz. Bu da gösteriyor ki toplumun yetimlere karşı hassasiyeti var. Önemli olan hayırseverleri yetim çocuklarla buluşturmaktır.” diye konuştu.EDİTÖRLER
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Kategori Seçin:
Kategori Seçin:

Gazete Manşetleri

TRT Haber Haberler