• Altın
  • Dolar
  • Euro
  • İstanbul °C
  • Ankara °C

Diyarbakır’da Milyonluk Dolandırıcılık İddiası

Diyarbakır’da Milyonluk Dolandırıcılık İddiası
Diyarbakır’da Milyonluk Dolandırıcılık İddiası

Diyarbakır’da ev almak için yıllarca para biriktiren vatandaşlar, kendilerine vakıf evleri satılarak, milyonlarca TL dolandırıldı.

Diyarbakır’da ev almak için yıllarca para biriktiren vatandaşlar, kendilerine vakıf evleri satılarak, milyonlarca TL dolandırıldı. Anlaştıkları firma sahiplerden birinin intihar ettiğini, diğerlerinin ise paraları topladıktan sonra ortadan kaybolduğunu ileri süren vatandaşlar, yetkililerden sorunlarının çözülmesi için yardım istedi.

İddiaya göre, Diyarbakır’da yıllarca ev alma hayaliyle yaşayan ve bunun için para biriktiren 70 vatandaş, anlaştıkları firma tarafından kendilerine vakıf evleri satılarak, milyonlarca TL dolandırıldı. Firma sahiplerden birinin intihar ettiğini, diğerlerinin ise paraları topladıktan sonra ortadan kaybolduğunu ileri süren vatandaşlar, savcılığa suç duyurusunda bulundu. Vatandaşlar, yetkililerden sorunlarının çözülmesini istedi.

“Tapularımızı alamıyoruz”

Vatandaşlardan Fadime Atabey, herkes gibi bir ev satın aldıklarını belirterek, “Aldığımızın evlerin vakıf evleri olduğunu sonradan öğrendik. Vakıftan tapumuzu alamıyoruz. Çünkü bize satılan evleri R.Ç. satmış. R.Ç. de M.Ç. intihar ettikten sonra ortadan kaybolmuştur. Biz R.Ç. ve ailesine ulaşamıyoruz. Şu anda vakfa ait olan tapularımızı alamıyoruz. O yüzden çok mağduruz. Özellikle Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız ve valimize sesleniyoruz. Cumhurbaşkanımızın bu tür toplumsal mağduriyetlere kayıtsız kalmadığını biliyoruz. Bu olaya el atmasını bekliyoruz” dedi.

Vakfa 11 milyon TL borç var

Sitenin vakfa olan borcunun 11 milyon TL olduğunu aktaran Atabey, “11 milyonun 8,5 milyon TL’sini topluyorduk. Sadece 3,5 milyon TL civarında bir açığımız vardı. Site olarak belli bir miktar para toplamayı planlamıştık. Geri kalan açığımızı kapatmak için bu sitenin müteahhitlerinden destek bekledik fakat gereken desteği bunlardan alamadık. Alamayınca vakıfla görüşmelerimiz sonucu bir miktar indirim oldu. Evlerimizin fiyatları yasal seviyelere çekildi ancak bu yasal seviyelerle ikinci defa ev alma konusunda hiçbirimiz ekonomik olarak müsait değiliz” diye konuştu.

“Evler birden fazla kişiye satılmış”

Bazı evlerin birden fazla kişiye satıldığını dile getiren Atabey, şunları kaydetti:

“Biz ikinci defa evlerimizi satın alamıyoruz. Çünkü bazılarımızın evleri birden fazla kişiye satılmış. Bazılarımızın evleri maalesef vakıf tarafından satılmıştır. Çok mağduruz. Toplamda 62 ev 69 kişiye satılmış. Bugün suç duyurusunda bulunduk. R.Ç. bizzat bu paraları piyasadan toplayarak bu siteyi bitirdi. Tapularımızı alamadığımız için evlerimizde nefes alamıyoruz. Evlerimizde yaşayamıyoruz. Yediğimiz içtiğimiz hiçbir şeyden anlamıyoruz. Gerçekten çok zor durumdayız. R.Ç. ve ailesinin ortaya çıkıp bu sorunu bizimle birlikte çözmesi gerektiğine inanıyoruz. 12 kişi parasının tamamını vermiş. Mağdurların 3’te 2’si parasının da yarısından fazlasını ödemiştir. Az para verenler de tapularını yavaş yavaş almaktadır.”

“27 senelik emeğimi alıp götürdüler”

27 senelik emeğinin elinden alındığını anlatan Mehmet Sevinç, “Şu anda burada çadır kuracak kadar dahi param yok. mdan mağduriyetimizin giderilmesini istiyorum” ifadelerinde bulundu.

“Evim başkasına da satılmış”

Evinin başka birine daha satıldığı iddiasında bulunan Orhan Aktaş da şunları söyledi:

“60 bin TL ödedim. Geriye kalan parayı tapuyu aldığım zaman verecektim. Fakat M.Ç. intihar ettikten sonra evin benden başka birine daha satıldığını duydum. O şahıs da evi benden altı ay önce almış. Diğerlerinin mağduriyeti bir taraflıyken bizimki iki taraflı. Çünkü biz aynı zamanda diğer satılan adamla da yüz göz oluyoruz. Şu an ev boş. Ne ben geçebiliyorum ne o geçebiliyor. Üstüne de vakıf bu evleri satmakla bizi tehdit ediyor. Başka bir komşumuzun evi de 3 kişiye satılmış. Artık insanlar birbirine girecek. Yetkililerden bir an önce bu durumu çözmelerini istiyoruz.”UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Diğer Haberler
Ersen’in İşitme Cihazı Alındı Ersen’in İşitme Cihazı Alındı

Diyarbakır’da 17 gün önce parkta oynarken işitme cihazı çalınan 4,5 yaşındaki Ersen Kaya’ya, Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun talimatıyla işitme cihazı alındı.

Diyarbakır’da 17 gün önce parkta oynarken işitme cihazı çalınan 4,5 yaşındaki Ersen Kaya’ya, Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun talimatıyla işitme cihazı alındı.

Merkez Bağlar ilçesi 5 Nisan Mahallesi’nde yaşayan 4,5 yaşındaki Ersen Kaya’nın işitme cihazı, 17 gün önce annesiyle birlikte gittiği parkta çalınmıştı. Ersen’e, Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nun talimatıyla işitme cihazı alındı. Bugün 11.00 sıralarında Vali Güzeloğlu’nun talimatıyla aileyi ziyaret eden Vali Yardımcısı Tuğba Koşal, aileye alınan işitme cihazını verdi. Cihaz, Koşal ile birlikte aileyi ziyarete gelen doktor nezaretinde Ersen’in kulağına takıldı. Anne Nezahat Kaya, “Valimize ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz. Devletimizi her zaman yanımızda hissediyoruz” dedi.

Aile ile sohbet ederek sorunlarını dinleyen Vali Yardımcısı Koşal, Diyarbakır Valisi Güzeloğlu’nun talimatıyla harekete geçtiklerini belirterek, olayın öğrenilmesinin ardından valinin talimatıyla Ersen’e bu desteğin sağlandığını ve devletin benzer durumda olan tüm çocuklarımız için aynı hassasiyeti gösterdiğini söyledi. Vali Yardımcısı Koşal ayrıca Ersen ve ailesine Vali Güzeloğlu’nun sevgilerini de iletti.

Diyarbakırlı Bin Yetim Çocuğa Kırtasiye Yardımı Diyarbakırlı Bin Yetim Çocuğa Kırtasiye Yardımı

Diyarbakır’da, Yetim Öksüz ve Kimsesiz Çocuklarla Yardımlaşma Dayanışma ve Eğitim Vakfı (Yetimler Vakfı), yeni eğitim öğretim yılı öncesinde bin yetim çocuğa kırtasiye yardımında bulundu.

Diyarbakır’da, Yetim Öksüz ve Kimsesiz Çocuklarla Yardımlaşma Dayanışma ve Eğitim Vakfı (Yetimler Vakfı), yeni eğitim öğretim yılı öncesinde bin yetim çocuğa kırtasiye yardımında bulundu.

Merkez Kayapınar ilçesindeki vakıf binasında gönüllüler tarafından hazırlanan kırtasiye malzemeleriyle doldurulan çantalar, aralarında terör mağdurları ve Suriyeli sığınmacıların da bulunduğu yetim çocuklara dağıtıldı.

Yetimler Vakfı Genel Başkanı Fikri Karavil,  bin yetim çocuğa kırtasiye yardımında bulunduklarını belirtti.

Diyarbakır’daki yetim çocukların ailelerine de yardım ulaştırdıklarını ifade eden Karavil, “Tüm hayırseverlerden yetimlere sahip çıkmalarını istiyoruz.” dedi.

Düzenli olarak her ay yetim çocukların ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştıklarını anlatan Karavil, “Her geçen gün yetim çocuklarımızın sayısı artıyor. Bu yardımların tümünü hayırseverlerin katkılarıyla yapıyoruz. Bu da gösteriyor ki toplumun yetimlere karşı hassasiyeti var. Önemli olan hayırseverleri yetim çocuklarla buluşturmaktır.” diye konuştu.

Liceliler Fabrikalarına Kavuşuyor Liceliler Fabrikalarına Kavuşuyor

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde terör nedeniyle yılardır atıl durumda olan yağ ve yem fabrikalarının Lice Kaymakamı ve Belediye Başkanı Sinan Başak’ın girişimleriyle yeniden açılması gündeme geldi.

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde terör nedeniyle yılardır atıl durumda olan yağ ve yem fabrikalarının LiceKaymakamı ve Belediye Başkanı Sinan Başak’ın girişimleriyle yeniden açılması gündeme geldi.

Lice Kaymakamı ve Belediye Başkanı Sinan Başak, yaptığı açıklamada, ilçenin en büyük sıkıntılarından birinin işsizlik olduğunu söyledi. Fabrikayı işleten Toprak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Etfal Ertekin ve şirket koordinatörü Ayhan Aydın’ı fabrikaların durumunu görüşmek için ilçeye davet eden Başak, “İlçemizde yağ, yem ve mermer fabrikası var. Bu fabrikaların her şeyi hazır olmasına rağmen işlem görmüyor. İnşallah bunların açılması için elimizden gelen her türlü çabayı göstereceğiz. Eskiden teröristlerce yol kesmeler oluyordu. Şimdi oralarda üs bölgelerimiz var. Yol güvenliğini sağlayacağız. Daha önce kamyonlar yakılıyordu. Şimdi öyle bir sıkıntı da kalmayacak. Devletimiz bölgede asla güvenlik zafiyetine izin vermeyecektir” dedi.

Başak, Toprak Holding Yönetim Kurulu Başkanı ile birlikte atıl durumda olan yağ ve yem fabrikalarını gezerek incelemelerde bulundu. Toprak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Etfal Ertekin, “Yıllardır atıl durumda olan fabrikalarımız inşallah devletimizin desteğiyle yeniden hayata geçireceğimize inanıyorum” dedi.

Diyarbakır’a Gönderilen 5 Ambulans Hizmete Başladı Diyarbakır’a Gönderilen 5 Ambulans Hizmete Başladı

Sağlık Bakanlığı tarafından Diyarbakır’a gönderilen 5 ambulans İl Sağlık Müdürlüğü’nde düzenlenen törenle hizmete başladı.

Sağlık Bakanlığı tarafından Diyarbakır’a gönderilen 5 ambulans İl Sağlık Müdürlüğü’nde düzenlenen törenle hizmete başladı.

Ambulansların hizmete girme törenine katılan Diyarbakır Vali Yardımcısı Tuğba Koşal, “Bugün burada ilimize tahsis edilen 5 adet tam donanımlı ambulansımızın dağıtım töreni için bir araya geldik. İlimize tahsisi yapılan 5 adet ambulanslarımızdan 2’si Bağlar, 1’i Silvan, 1’i Çınar, 1’ni de Lice ilçemize teslim edeceğiz. İlimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.

İl Sağlık Müdürü Sait Avar’da Sağlık Bakanlığı tarafından temini sağlanan 300 adet tam donanımlı ambulanstan 5 tanesinin Diyarbakır’a gönderildiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

“Bugün itibarıyla yeni ambulanslarımızı hizmete sunmuş olacağız. Diyarbakır’da 56 istasyonda hizmet vermekteyiz. Yedek ambulanslarımızla birlikte 80 ambulansımız bulunmakta. Yeni gelen ambulanslarımızla birlikte ambulans filomuzun ortalama yaşı 2,5 civarı oldu. Genç bir ambulans filosuyla hizmet vermekteyiz.”

Yapılan konuşmaların ardından ambulansların anahtarları Vali Yardımcısı Koşal tarafından kadın sağlık personellerine verildi. Ambulanslar görev yapacakları ilçelere gönderildi.

Törene, Diyarbakır İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Hakan Karakaş ve sağlık çalışanları katıldı.

Halayda Gurur Kalp Krizine Neden Oluyor” Halayda Gurur Kalp Krizine Neden Oluyor”

“Halayda gurur kalp krizine neden oluyor” Kardiyoloji Uzmanı Dr. Cegerğun Polat: “Halay sırasında kalp krizi yabancı olunan bir konu değil” “Şikayetler görmezden gelinmemeli”

DİYARBAKIR – Kardiyoloji Uzmanı Dr. Cegerğun Polat, halay sırasında kalp krizi geçirilmesinin yabancı olunan bir konu olmadığını belirterek, kalp ve damar hastalığı bulunanların kalplerinin aşırı efor ve heyecan sırasında zorlandığını, bunun da söz konusu tablonun gelişmesine neden olduğunu vurguladı. Polat, insanların bazen halayı bırakmayı gururlarına yedirememesinin de aşırı eforla birlikte bu duruma neden olduğuna dikkat çekti.
Diyarbakır bir özel Hastanede Kardiyoloji Uzmanı olan Dr. Cegerğun Polat, Mersin ve Manavgat’ta iki kişinin halay çekerken geçirdikleri kalp krizi sonucu hayatlarını kaybetmelerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Halay sırasında kalp krizi geçirmenin yabancı olunan bir konu olmadığına dikkat çeken Polat, “Bilinen ya da bilinmeyen kalp ve damar hastalığı varsa, böyle anlarda aşırı efor ve heyecanla birlikte kalp zorlanıyor. Önemli bir ritim bozukluğuna gidiyor. Bazen kriz başlıyor. Sonra da bu tablo gelişiyor. Böyle bir tablo yaşama döndürülebilecek bir tablo. Ama uygun müdahale koşulları yoksa kaybettiğimiz dramatik durumlara yol açabiliyor” dedi.
“Şikayet saklanmamalı”
Halay çeken insanların bazen bırakmayı gururlarına yediremediğini vurgulayan Dr. Polat, “İnsanlar, ‘Bir döndük bir daha dönelim’ diyorlar. Aslında kendi kapasitelerinin üzerinde efor sarf ediyorlar. Ani beklenmedik bu tarz eforlar eğer damar tıkanıklığı varsa ya da daha önce kriz geçirmiş kalbi zarar görmüşse ritim bozukluğunu tetikleyebiliyor. Havuz kenarında olan olay var, bir de düğünde halay sırasında olan var. Bir takım şikayetleri görmezden gelip, ayağı kalkıp bu eforu sarf etme durumu var. Böyle durumlarda vatandaşlar bir an önce bir sağlık kuruluşuna başvurup, şikayetlerinin ön bulgusunun değerlendirilmesi sağlayabilir. Ama bu tür olaylarda görmezden gelmek istemeyen sonuçlara yol açabilir” diye konuştuEDİTÖRLER
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Kategori Seçin:
Kategori Seçin:

Gazete Manşetleri

TRT Haber Haberler