• Altın
  • Dolar
  • Euro
  • İstanbul °C
  • Ankara °C

Diyarbakır’da Hdp 9, AK Parti 3 Milletvekili Kazandı

Diyarbakır’da Hdp 9, AK Parti 3 Milletvekili Kazandı
Diyarbakır’da Hdp 9, AK Parti 3 Milletvekili Kazandı

DİYARBAKIR’da kesin olmayan sonuçlara göre 12 milletvekilliğinden 9’unu HDP, 3’ünü Ak Parti kazandı.

DİYARBAKIR’da kesin olmayan sonuçlara göre 12 milletvekilliğinden 9’unu HDP, 3’ünü Ak Parti kazandı.

Cumhurbaşkanlığı ve 27’nci Dönem Milletvekilliği Seçimleri’nde kesin olmayan sonuçlara göre HDP, Meclise 9 vekil göndermeye hak kazandı. Bu yıl vekil sayısının 12’ye çıktığı kentte diğer 3 milletvekilliğini ise Ak Parti kazandı.

HDP MİLLETVEKİLLERİ

1- Dr. Adnan Selçuk Mızraklı: 1963 yılında Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde doğdu. Evli ve 3 çocuk babası olan Mızraklı, ilk ve orta öğrenimini Eskişehir’de tamamladı. 1988 yılında Hacetepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi. Yozgat ve Ankara’da uzun süre doktor olarak çalıştı. 1991 ve 1996 yılları arasında Dicle Üniversitesi’nde cerrahi uzmanlığı eğitimini tamamladı. Diyarbakır Devlet Hastanesi başta olmak üzere kentteki bazı özel hastanelerde uzman cerrah olarak görev yaptı. Diyarbakır Tabip Odası Başkanlığı görevinde bulundu. DTK’da da görev alan Mızraklı, insani yardım amacı güden birçok sivil toplum kuruluşunda yöneticilik ve başkanlık yaptı. Farklı gazete ve dergilerde yayımlanmış değerlendirme yazıları ve makaleleri bulunan Dr. Mızraklı, ileri düzeyde İngilizce biliyor.

ads by AdMatic
2- Saliha Aydemir: 1973 yılında Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Ergani’de tamamladıktan sonra Sağlık Lisesi’nden mezun oldu. 1995 yılında Mardin’in Dargeçit ilçesinde hemşire olarak çalıştı. Hemşirelik yaptığı dönemde Anadolu Üniversitesi Ebelik Bölümü önlisans programını bitirdi. 1998 yılı itibariyle SES sendikasının çeşitli yönetim kademelerinde görev aldı. DTK sağlık meclisi oluşturma çalışmalarında yer aldı. Evli ve 2 çocuk annesidir.

3- İmam Taşçıer: 1 Ocak 1959’da Diyarbakır Bismil ilçesine bağlı Salat köyünde doğdu. İlkokulu köyünde, ortaokul ve liseyi ise Batman’da tamamladı. Şanlıurfa Eğitim Enstitüsü’nü bitirdi. Mezun olduktan sonra çeşitli illerde öğretmenlik yaptı. Siyasete 1970’li yıllarda başladı. 12 Eylül öncesi Devrimci ve Demokrat Kürt Dernekleri’nde (DDKD) yöneticilik yaptı. Darbe sonrası uzun yıllar boyunca DDKD davasında yargılandı. 1993 yılında faili meçhul bir saldırıya maruz kaldı, yanındaki iki arkadaşı öldü, kendisi ise yaralandı. 2015 yılında arkadaşları ile birlikte DDKD’yı tekrar açtı ve uzun bir dönem genel başkanlık görevini üstlendi. Geçen dönemde milletvekilliği yapan Taşçıer, evli ve 2 çocuk babasıdır.

4- Remziye Tosun: Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde 1981 yılında doğdu. Tosun, evlendikten sonra Diyarbakır merkez Sur ilçesine yerleşti. Tosun, 2015 yılında hendek ve barikat operasyonları sırasında merkez Sur ilçesindeki evinden çıkmayı kabul etmeyerek 96 gün boyunca çatışmaların yaşandığı ilçede kaldı. 3 Mart 2016 tarihinde Sur’dan çıkarken, gözaltına alındı. 15 ay cezaevinde kaldı, yargılaması halen devam ediyor. Tosun, evli ve 4 çocuk annesidir.

5- Hişyar Özsoy: 26 Haziran 1977’de Bingöl Yeniköy’de doğdu. Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümünü bitirdi. Yüksek lisansını Amerika’da Teksas-Austin Üniversitesi’nde Siyasal Antropoloji alanında yaptı. Master ve doktora derecelerini aldı. Michigan Üniversitesi’nde (Flint) öğretim üyesi olarak siyaset sosyolojisi, siyasi ve kültürel antropoloji, toplumsal ve siyasal dönüşüm ile Orta Doğu tarihi ve siyaseti konularında dersler verdi. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nde Dış İlişkiler Koordinatörü ve siyasi danışman olarak görev yaptı. Uluslararası hakemli dergi ve yayınlarda yayımlanmış makaleleri bulunmaktadır. Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Özsoy, geçen dönemde Bingöl milletvekili olarak görev yaptı. Özsoy evlidir.

6-Semra Güzel: Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde 1984 yılında doğdu. Aslen Mardin’in Derik ilçesinden olan Güzel, ilk, orta ve lise öğrenimini Viranşehir’de tamamladı. Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Öğrenciyken bulunduğu gençlik çalışmalarında gözaltına alındıktan sonra okuldan uzaklaştırıldı. Bu yüzden 8 ay gecikmeli üniversiteyi bitirdikten sonra Mardin Çocuk Hastanesi ve Nusaybin Devlet Hastanesi’nde görev yaptı. Tıpta uzmanlık sınavını kazandıktan sonra Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde asistanlık görevine başladı. Mesleği boyunca sağlık oda ve sendikalar da görev aldı. Bir dönem Diyarbakır Tabip Odası’nda eşbaşkanlık yaptı. 22 Kasım 2016 tarihinde OHAL kapsamında çıkarılan 677 nolu KHK ile uzmanlığını almasına 1 ay kala görevinden ihraç edildi.

7-Garo Paylan: 3 Ekim 1972’de Malatya’da doğdu. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’ni bitirdi. Ermeni okullarında yöneticilik yaptı. Ana dili temelli çok dilli eğitim alanında çalışmalar yürüttü. Halkların Demokratik Partisi’nin kurucu üyesidir. HDP’de 2 dönem parti meclisi ve merkez yürütme kurulu üyesi olarak görev yaptı. Geçen dönemde HDP’nin İstanbul milletvekili olan Paylan, iyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde İspanyolca bilmektedir.

8-Dersim Dağ: Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde 1996 yılında doğdu. Küçük yaşlarda ailesinin batı illerine göç ettiği Dağ, 18 yıl sonra Diyarbakır’a döndü. Halen Mardin Artuklu Üniversitesi Kürt Dili ve Edebiyatı bölümü öğrencisi olan Dağ, bekardır.

9-Musa Farisoğulları: 1959 Bingöl’ün Genç ilçesine bağlı Yeniyazı (Botyan) köyünde doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini kentte tamamlayan Farisoğulları Diyarbakır Eğitim Enstitüsü Almanca bölümü mezunu. 1980-1995 yılları arasında Diyarbakır’da öğretmenlik yaptı. Birçok alanda siyasi faaliyetlerde bulunan Farisoğulları, KCK davasında gözaltına alındı. 5 yılı aşkın bir süre tutuklu kaldıktan sonra 2017 yılı Haziran ayında tahliye edildi. Farisoğulları evli 3 çocuk babasıdır.

AK PARTİ MİLLETVEKİLLERİ

1- Mehmet Mehdi Eker: 1 Ocak 1956’da Diyarbakır’da doğdu. Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’ni bitirdi. Tarım ekonomisi alanında İngiltere University of Aberdeen’de master derecesi aldı. THK Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Enstitüsü’nde pilotaj yüksek lisansı yaptı. Ankara Üniversitesi’nde doktora aldı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın farklı birimlerinde çeşitli görevlerde bulundu. 2011’de Estonya cumhurbaşkanlığınca verilen ‘Terra Mariana Şeref Rütbesi’ ile 2012 yılında küresel açlıkla mücadeleye katkılarından dolayı Fransa hükümeti tarafından verilen ‘Chevalier dans I’Ordre du Merite Agricole’ (Tarım Alanında Şövalye Liyakat) nişanına layık görüldü. Değişik konularda gazete ve dergilerde yayımlanmış çok sayıda makalesi ile tarım sektörü ile ilgili 2 kitabı bulunmaktadır. 22, 23 ve 24. dönemde Diyarbakır milletvekili seçildi. Avrupa Konseyi’nde parlamenter olarak çalıştı. 59, 60, 61 ve 62’nci hükümetlerde Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı olarak görev yaptı. İngilizce ve Arapça bilen Eker, evli ve 3 çocuk babasıdır.

2- Ebubekir Bal: 1 Mayıs 1964’te Diyarbakır’da doğdu. Ortaokul mezunudur. Özel şirketlerde yönetim kurulu başkan ve başkan yardımcılığı yaptı. Diyarbakır Ticaret Borsası başkan yardımcılığı, meclis başkanlığı, yönetim kurulu başkanlığı; TOBB Yönetim Kurulu üyeliği ve TOBB Üniversitesi mütevelli heyeti üyeliği görevlerinde bulundu. Bal, evli ve 3 çocuk babasıdır.

3- Oya Eronat: 19 Ocak 1962’de Diyarbakır’da dünyaya geldi. İlköğrenimini Mehmetçik İlkokulu’nda, orta ve lise öğrenimini Ziya Gökalp Lisesi’nde tamamladı. 1985 yılında Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 2011 yılı seçimlerine kadar mesleğini serbest meslek olarak devam ettirdi. Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi. Serbest inşaat mühendisi olarak çalıştı. Ak Parti Diyarbakır Yenişehir İlçe Tanıtım ve Medya Başkanlığı’nda bulundu. Orta düzeyde İngilizce bilen Eronat, 2011 yılında yapılan seçimlerde Hatip Dicle’nin vekilliğinin kabul edilmemesi üzerine milletvekili olmuştuUYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Diğer Haberler
Dicle Nehri’nde Mahsur Kalan 12 Kişi Askeri Helikopterle Kurtarıldı Dicle Nehri’nde Mahsur Kalan 12 Kişi Askeri Helikopterle Kurtarıldı

DİYARBAKIR’ın Eğil ilçesindeki Dicle Nehri’ne giren çoğu çocuk 12 kişi, nehrin debisinin yükselmesiyle adacıkta mahsur kalınca, ihbar üzerine bölgeye giden askeri helikopterle kurtarıldılar.

DİYARBAKIR’ın Eğil ilçesindeki Dicle Nehri’ne giren çoğu çocuk 12 kişi, nehrin debisinin yükselmesiyle adacıkta mahsur kalınca, ihbar üzerine bölgeye giden askeri helikopterle kurtarıldılar.

Eğil ilçesinde aralarında çocuklarında bulunduğu 12 kişi, Dicle Nehri’nde yüzmeye gitti. Ancak baraj kapaklarının açılması nedeniyle suyun debisinin yükselmesi sonucu 12 kişi, nehrin ortasında bulunan adacıkta mahsur kaldı. Çevredeki vatandaşların kurtarma çalışmaları sonuç verilmeyince, jandarmaya haber verildi. Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, nehirde mahsur kalan 12 kişiyi kurtarmak için operasyon başlattı. Diyarbakır’dan havalanan askeri helikopter, Eğil ilçesine hareket ederek, bölgeye geldi. Helikopter pilotu, 12 kişinin nehrin içinde kaldığını görünce, helikopteri nehre indirdi ve mahsur kalan 12 kişi kurtarıldı.

‘JANDARMA VARSA GÜVEN VAR’

Yapılan başarılı bu operasyonu, Jandarma Genel Komutanlığı sosyal medya hesabından ‘Jandarma varsa güven var’ başlığıyla yer vererek, şu ifadeler kullanıldı:

“Bugün, Diyarbakır Eğil’de, Dicle Nehri’nin debisinin yükselmesi sebebiyle mahsur kalan çoğu çocuk 12 vatandaşımız İl Jandarma Komutanlığı ve Jandarma Hava Grup Komutanlığı tarafından yapılan çalışmalar sonucu kısa sürede sağ olarak kurtarıldı.”

Suç Örgütü Lideri Adnan Oktar Gözaltına Alındı Suç Örgütü Lideri Adnan Oktar Gözaltına Alındı

Suç örgütü lideri Adnan Oktar Çengelköy’deki evinde gözaltına alındı. Aramalara çok sayıda polisin yanı sıra polis helikopteri ve deniz polisleri destek verdi. İşte aramadan ilk görüntüler

İstanbul merkezli 5 ilde, Adnan Oktar suç örgütü üyesi oldukları iddiasıyla haklarında gözaltı kararı çıkartılan 235 kişinin yakalanması için operasyon başlatıldı.

OKTAR VE KORUMALARI POLİSE DİRENDİ

Adnan Oktar, İstanbul Çengelköy’deki evinde gözaltına alındı. Oktar ve korumalarının polise direndikleri de gelen bilgiler arasında. Ayrıca, Oktar’ın canlı yayınlarını yapan A9 TV operasyon düzenlenen yerler arasında. Ayrıca, operasyon kapsamında çok sayıda kişinin gözaltına alındığı ve adreslerdeki aramaların sürdüğü öğrenildi.

ADNAN OKTAR’A YÖNELTİLEN SUÇLAMALAR

Örgüt üyelerine yönelik soruşturma, “suç işlemek amacıyla örgüt kurma, çocukların cinsel istismarı, cinsel saldırı, reşit olmayanla cinsel ilişki, çocuğun kaçırılması veya alıkonulması, cinsel taciz, şantaj, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, siyasi ve askeri casusluk, dini inanç ve duyguların istismar edilmesi suretiyle dolandırıcılık, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama, özel hayatın gizliliğini ihlal, resmi belgede sahtecilik, Terörle Mücadele Kanunu’na muhalefet, tehdit, cebir, iftira, halkı askerlikten soğutma, hakaret, suç uydurma, yalan tanıklık, nitelikli dolandırıcılık, Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’na muhalefet, Vergi Usul Kanunu’na muhalefet, rüşvet, eğitim ve öğretim hakkının engellenmesi, eziyet, kişisel verilerin kaydedilmesi, siyasi hakların kullanılmasının engellenmesi, Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’a muhalefet” suçlarını kapsıyor.

İşte operasyondan görüntüler…

Adnan Oktar’ın gözaltına alındığı Çengelköy’deki evi.
Kanserle Mücadele Derneği Başkanı Şükrü Abay Nurfm’de Konuştu Kanserle Mücadele Derneği Başkanı Şükrü Abay Nurfm’de Konuştu

Diyarbakır, Kanserle Mücadele Derneği Başkanı, Şükrü Abay, Nurfm’de 09 07 2018 Pazartesi günü saat 18:00’de Yerel Gündem programına Konuk Oldu.
Programı hazırlayan ve sunan Rifat Toprak’ın sorularına Diyarbakır, Kanserle Mücadele Derneği Başkanı, Şükrü Abay samimi ve içten cevaplar verdi. Dernek başkan Yardımcısı M. Halim Şahin’de Derneğe gelenleri eğittiklerini anlattı.

NURFM

Nurfm Diyarbakır'da Fm 96.5 Frekansından 7 / 24 Radyo Yayını http://nurradyo.myl2mr.comPaylaşınız Lütfen. http://nurtv.myl2mr.comReklam vererek bizi destekleyiniz.0535 2708899www.nurradyotv.com

Rifat Toprak paylaştı: 9 Temmuz 2018 Pazartesi

Erdoğan, Yeni Sistemin İlk Kabinesini Açıkladı Erdoğan, Yeni Sistemin İlk Kabinesini Açıkladı

Bugün Meclis’te yemin ederek Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni resmen hayata geçiren Başkan Recep Tayyip Erdoğan, yeni sistemin ilk kabinesini açıkladı.

Bugün yemin ederek Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni resmen hayata geçiren Başkan Recep Tayyip Erdoğan, yürürlüğe giren Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk bakanlarını Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen toplantıda açıkladı.

BAKANLIK SAYISI 17’YE DÜŞTÜ

Erdoğan, toplantıda, “Cumhurbaşkanı olarak yeni dönemdeki en önemli yetkilerimizden biri de kabinemizi de oluşturabilme imkanımızdır. Bakanlık sayımızı başkan yardımcımızla 17’ye indirdik. Bazı bakanlıkları aynı isimle muhafaza ederken, bazılarını birleştirdik, bazılarını da lağv ettik” dedi.

12 YENİ İSİM BAKANLAR KURULUNDA

Erdoğan’ın açıkladığı listede 4 isim bakanlar kurulunda tekrar yer alırken, 12 yeni isim bakanlar kuruluna girdi.

Erdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

“Ülkemiz tarihinin en önemli demokratik dönüşümlerinden biri bugün tamamlanmıştır. Dünyada yönetim sistemini demokratik yollarla değiştirebilen az sayıda ülke arasına girmiş bulunuyoruz. Bir kez daha hem seçim sonuçlarının, hem de yeni yönetim sistemimizin hayırlara vesile olmasını diliyorum. İradesini yansıtan 50 milyonun üzerindeki vatandaşlarımızın her birine şükranlarımı sunuyorum. Şahsımı Cumhurbaşkanlığına layık gören 26 milyon 331 bin vatandaşımıza ayrıca teşekkür ediyorum.

BAHÇELİ’YE TEŞEKKÜR

15 Temmuz’dan itibaren bizi destekleyen, MHP’ye başta Bahçeli olmak üzere teşekkür etmek istiyorum. MHP ile ülkemizin ve milletimizin menfaatleri için işbirliğimizi Meclis’te de sürdüreceğiz. Yeni yönetim sistemi mimarisini geçtiğimiz günlere kadar devam ettirdik. Yeni dönemin ruhuna uygun şekilde yönetim mimarimizin çatısını oluşturduk. Yeni yönetim mimarisini seçimden önceki günlerde TV’lerde milletimizle de paylaşmıştık. Kanun değişiklikleri Resmi Gazete’de yayınlandı. Bugün de resmen göreve başladık. 1 Numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ni yayınladık.

“GECE GÜNDÜZ ÇALIŞACAĞIZ”

Ne bizim ne de bizden sonra gelecek Cumhurbaşkanlarının yürütme konusunda aksaklıklar konusunda öne sürecekleri bahaneleri kalmamıştır. Milletimize verdiğimiz sözleri yerine getirmek için gece gündüz çalışacağız. Cumhurbaşkanı olarak yeni dönemdeki en önemli yetkilerimizden biri de kabinemizi de oluşturabilme imkanımızdır. Bakanlık sayımızı başkan yardımcımızla 17’ye indirdik. Bazı bakanlıkları aynı isimle muhafaza ederken, bazılarını birleştirdik, bazılarını da lağv ettik.”

İŞTE YENİ KABİNE:

Cumhurbaşkanı Yardımcısı: Fuat Oktay.

Adalet Bakanı: Abdülhamit Gül.

Çalışma ve Sosyal Hizmetler Aile Bakanı:Zehra Zümrüt Selçuk.

Çevre ve Şehircilik Bakanı:Murat Kurum.

Dışişleri Bakanı: Mevlüt Çavuşoğlu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Fatih Dönmez.

Gençlik ve Spor Bakanı: Mehmet Muharrem Kasapoğlu.

İçişleri Bakanı: Süleyman Soylu.

Milli Eğitim Bakanı: Ziya Selçuk.

Kültür ve Turizm Bakanı: Mehmet Ersoy.

Sağlık Bakanı: Fahrettin Koca.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Mustafa Varank.

Tarım ve Orman Bakanı: Bekir Pakdemirli.

Ticaret Bakanı: Ruhsar Pekcan.

Savunma Bakanı: Hulusi Akar.

Hazine ve Maliye Bakanı: Berat Albayrak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı: Mehmet Cahit Turan.

Bismil ilçesinde meydana gelen trafik kazası

Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde meydana gelen trafik kazasında bir kadının ayağı koparken, 3 kişi de çeşitli yerlerinden yaralandı.

Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde meydana gelen trafik kazasında bir kadının ayağı koparken, 3 kişi de çeşitli yerlerinden yaralandı.

Kaza, Bismil ilçesine bağlı Oğuzlar köyü mevkiinde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, plakası öğrenilemeyen otomobil, sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu şarampole yuvarlandı. Kazada 55 yaşındaki bir kadının ayağı koparken, diğer 3 kişi de çeşitli yerlerinden yaralandı. Kazayı görenlerin haber vermesi üzerine bölgeye 112 Acil Servis ekipleri sevk edildi. Bacağı kopan kadın ve diğer yaralılar, yapılan ilk müdahalenin ardından hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı. Kaza ile ilgili inceleme başlatıldı.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Geçiş Töreni Tamamlandı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Geçiş Töreni Tamamlandı

Beştepe’de bulunan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki, yeni sisteme geçiş töreni tamamlandı. Başkan Erdoğan, Külliye’ye süvari birliği eşliğinde girdi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçiş töreni, Beştepe’de bulunan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde başladı.

Başkan Erdoğan, Külliye’ye süvari birliği eşliğinde girdi.

Kürsüye çıkan Erdoğan davetlilere teşekkür ederek başladığı sözlerini şöyle sürdürdü:

“RABBİME SONSUZ ŞÜKÜRLER OLSUN”

24 Haziran’da oylarıyla, dualarıyla, destekleriyle şahsımı bu göreve layık gören herkese teşekkür ediyorum. Bugün burada bizzat bulunarak ya da ekranlardan bizleri takip ederek sevincimizi paylaşan herkesi saygıyla selamlıyorum. Adaylığımı açıkladığım günkü gibi Rabbime yalvarıyorum. Sonsuz şükürler olsun. Rabbim göğsümüzü genişlet, hayır işlerimizi kolaylaştır. Bugün Rabbimize ve onun yarattıklarına yani halka hizmet için bir güzel yolculuğa hazırlanıyorum. Ya Rab bizi kibirden, haksızlıktan, adaletsizlikten ve zulümden beri eyle. Allah’ım bizi, ailemizi, tüm yol arkadaşlarımızı tuzaklardan koru. Sen ki her şeye gücü yetensin.

Rabbim tüm hizmetlerimizde işimizi kolaylaştırsın.

 

 

“HİZMETKAR OLMAYA GELDİK”

40 yılı aşkın süredir siyasetin içindeyim. Biz siyaseti hep millete hizmet için yaptık. Efendiliğe değil. Millete hizmet etmeye geldik. Hamdomlsun, milletimiz bizi yolda koymadı. 24 Haziran’da bir kez daha bizi seçti. Sadece bize oy verenlerin değil 81 milyonun Cumhurbaşkanı olduğumuzun bilinciyle milletimize layık olmaya çalışacağız.

“BUGÜN BURADA YENİ BİR BAŞLANGIÇ YAPIYORUZ”

Biz de Türkiye olarak, Türk milleti olarak bugün burada, yeni bir başlangıç yapıyoruz. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle, demokrasi arayışımızın yaşadığımız denemelerin çok ötesinde yeni bir yönetim modeline geçiyoruz. Siyasi, sosyal ve ekonomik kaoslar nedeniyle ülkemize büyük bedeller ödeten sistemi geride bırakıyoruz. Bundan sonra milletin yetki verdiği ve hesap sorma hakkına sahip olduğu sistemi yasama ve yargı organlarıyla uyumlu bir şekilde yürüteceğiz.

“YAŞADIĞIMIZ SIKINTILAR SİSTEMİN DEĞİŞİMİNİ ZORUNLU HALE GETİRMİŞTİR”

Ülkemizi 3,5 kat büyütürken yaşadığımız sıkıntılar sistemin değişimini zorunlu hale getirmiştir. Türkiye kritik bir yol ayrımında milletimizin özgür iradesiyle gerçekleştirmiştir. Her mücadelede yanımızda olan 15 Temmuz Darbe Girişiminde istiklallerine ve istikballerine sahip çıkan milletime şükranlarımı sunuyorum. Bu tarihi reforma destek veren milletime teşekkür ediyorum.

“GÜÇLÜ DEVLET, GÜÇLÜ MECLİS VE GÜÇLÜ TÜRKİYE İÇİN YOLA ÇIKIYORUZ”

Bugün burada 95 yıllık Cumhuriyetimizi yeni bir yönetim anlayışıyla şahlandırmanın sözünü veriyorum. Milletimizin bize sağladığı bu imkanı kullanarak güçlü devlet, güçlü meclis ve güçlü Türkiye için yola çıkıyoruz.

“MİLLETİMİZ 24 HAZİRAN’DA GÖREVİNİ YERİNE GETİRDİ”

Milletimiz 24 Haziran’da bir kez daha görevini yerine getirdi. Medeniyetimizin inşası ve ihyası için bize düşen çok çalışmaktır. Vakit, hedeflerimize daha hızlı yürüme vaktirdir. Bugün bismillah diyerek adımını attığımız imtihanın hedefi 2023’e ulaşmak olacaktır.

“TÜRKİYE HER ALANDA DAHA İLERİYE GİDECEKTİR”

Hiçbir ülkenin ve hiçbir toplumun vasiye, mürebbiyeye, kurtarıcıya ihtiyacı olmadığına; adalet ve işbirliğine ihtiyaç olduğuna inanıyorum. Türkiye her alanda daha ileriye gidecektir. Elindeki imkanları kendi vatandaşlarıyla paylaşamaya devam edecektir.

“KILAVUZUM YİNE DEMOKRASİ, MİLLİ İRADENİN ÜSTÜNLÜĞÜ OLACAK”

Bu gece kabinemizi açıklayarak, icraatlarımıza başlıyoruz. Yarın devlet geleneğimize uygun şekilde önce Azerbaycan’a, sonra KKTC’ye ardından da NATO zirvesi için Brüksel’e gideceğiz. Cuma günü Cuma namazını Hacı Bayram’da kılacağız. Yenilenmenin adımlarını kabinemizle birlikte atacağız. İskeleletini oluşturup, çatısını çattığımız yeni yönetim sistemimizi geliştirerek ileriye taşıyacağız. Kılavuzum yine demokrasi, milli iradenin üstünlüğü olacak. Hak ve özgürlükler, köken, inanç, meşrep, bölge farkı olmaksızın vatandaşlarımızın tamamının yararlanmasını sağlayacağız. İnsanlarımızın ötekileştirildiği dönemler bir daha geri gelmemek üzere geride kalmıştır.

“HER ALANDA BÜYÜK HAMLELER YAPACAĞIZ”

Her alanda büyük hamleler yapacağız. Türkiye’yi büyütemenin çabası içinde olacağız. Yeni yönetim sistemimizin hayırlı olmasını diliyorum. Her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.”

“TÜM MİSAFİRLERİMİZE ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM”

Cumhurbaşkanlığı görevine başlama törenimize iştirakiniz için her birinize ayrı ayrı şahsım, milletim adına teşekkür ediyorum. Bu güzel günümüzü paylaşmak üzere, yurt dışından gelen tüm misafirlerimize özellikle şükranlarımı sunuyorum.


EDİTÖRLER
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Kategori Seçin:
Kategori Seçin:

Gazete Manşetleri

TRT Haber Haberler