• Altın
  • Dolar
  • Euro
  • İstanbul °C
  • Ankara °C

Diyarbakır’da Hdp 9, AK Parti 3 Milletvekili Kazandı

Diyarbakır’da Hdp 9, AK Parti 3 Milletvekili Kazandı
Diyarbakır’da Hdp 9, AK Parti 3 Milletvekili Kazandı

DİYARBAKIR’da kesin olmayan sonuçlara göre 12 milletvekilliğinden 9’unu HDP, 3’ünü Ak Parti kazandı.

DİYARBAKIR’da kesin olmayan sonuçlara göre 12 milletvekilliğinden 9’unu HDP, 3’ünü Ak Parti kazandı.

Cumhurbaşkanlığı ve 27’nci Dönem Milletvekilliği Seçimleri’nde kesin olmayan sonuçlara göre HDP, Meclise 9 vekil göndermeye hak kazandı. Bu yıl vekil sayısının 12’ye çıktığı kentte diğer 3 milletvekilliğini ise Ak Parti kazandı.

HDP MİLLETVEKİLLERİ

1- Dr. Adnan Selçuk Mızraklı: 1963 yılında Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde doğdu. Evli ve 3 çocuk babası olan Mızraklı, ilk ve orta öğrenimini Eskişehir’de tamamladı. 1988 yılında Hacetepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi. Yozgat ve Ankara’da uzun süre doktor olarak çalıştı. 1991 ve 1996 yılları arasında Dicle Üniversitesi’nde cerrahi uzmanlığı eğitimini tamamladı. Diyarbakır Devlet Hastanesi başta olmak üzere kentteki bazı özel hastanelerde uzman cerrah olarak görev yaptı. Diyarbakır Tabip Odası Başkanlığı görevinde bulundu. DTK’da da görev alan Mızraklı, insani yardım amacı güden birçok sivil toplum kuruluşunda yöneticilik ve başkanlık yaptı. Farklı gazete ve dergilerde yayımlanmış değerlendirme yazıları ve makaleleri bulunan Dr. Mızraklı, ileri düzeyde İngilizce biliyor.

ads by AdMatic
2- Saliha Aydemir: 1973 yılında Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Ergani’de tamamladıktan sonra Sağlık Lisesi’nden mezun oldu. 1995 yılında Mardin’in Dargeçit ilçesinde hemşire olarak çalıştı. Hemşirelik yaptığı dönemde Anadolu Üniversitesi Ebelik Bölümü önlisans programını bitirdi. 1998 yılı itibariyle SES sendikasının çeşitli yönetim kademelerinde görev aldı. DTK sağlık meclisi oluşturma çalışmalarında yer aldı. Evli ve 2 çocuk annesidir.

3- İmam Taşçıer: 1 Ocak 1959’da Diyarbakır Bismil ilçesine bağlı Salat köyünde doğdu. İlkokulu köyünde, ortaokul ve liseyi ise Batman’da tamamladı. Şanlıurfa Eğitim Enstitüsü’nü bitirdi. Mezun olduktan sonra çeşitli illerde öğretmenlik yaptı. Siyasete 1970’li yıllarda başladı. 12 Eylül öncesi Devrimci ve Demokrat Kürt Dernekleri’nde (DDKD) yöneticilik yaptı. Darbe sonrası uzun yıllar boyunca DDKD davasında yargılandı. 1993 yılında faili meçhul bir saldırıya maruz kaldı, yanındaki iki arkadaşı öldü, kendisi ise yaralandı. 2015 yılında arkadaşları ile birlikte DDKD’yı tekrar açtı ve uzun bir dönem genel başkanlık görevini üstlendi. Geçen dönemde milletvekilliği yapan Taşçıer, evli ve 2 çocuk babasıdır.

4- Remziye Tosun: Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde 1981 yılında doğdu. Tosun, evlendikten sonra Diyarbakır merkez Sur ilçesine yerleşti. Tosun, 2015 yılında hendek ve barikat operasyonları sırasında merkez Sur ilçesindeki evinden çıkmayı kabul etmeyerek 96 gün boyunca çatışmaların yaşandığı ilçede kaldı. 3 Mart 2016 tarihinde Sur’dan çıkarken, gözaltına alındı. 15 ay cezaevinde kaldı, yargılaması halen devam ediyor. Tosun, evli ve 4 çocuk annesidir.

5- Hişyar Özsoy: 26 Haziran 1977’de Bingöl Yeniköy’de doğdu. Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümünü bitirdi. Yüksek lisansını Amerika’da Teksas-Austin Üniversitesi’nde Siyasal Antropoloji alanında yaptı. Master ve doktora derecelerini aldı. Michigan Üniversitesi’nde (Flint) öğretim üyesi olarak siyaset sosyolojisi, siyasi ve kültürel antropoloji, toplumsal ve siyasal dönüşüm ile Orta Doğu tarihi ve siyaseti konularında dersler verdi. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nde Dış İlişkiler Koordinatörü ve siyasi danışman olarak görev yaptı. Uluslararası hakemli dergi ve yayınlarda yayımlanmış makaleleri bulunmaktadır. Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Özsoy, geçen dönemde Bingöl milletvekili olarak görev yaptı. Özsoy evlidir.

6-Semra Güzel: Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde 1984 yılında doğdu. Aslen Mardin’in Derik ilçesinden olan Güzel, ilk, orta ve lise öğrenimini Viranşehir’de tamamladı. Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Öğrenciyken bulunduğu gençlik çalışmalarında gözaltına alındıktan sonra okuldan uzaklaştırıldı. Bu yüzden 8 ay gecikmeli üniversiteyi bitirdikten sonra Mardin Çocuk Hastanesi ve Nusaybin Devlet Hastanesi’nde görev yaptı. Tıpta uzmanlık sınavını kazandıktan sonra Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde asistanlık görevine başladı. Mesleği boyunca sağlık oda ve sendikalar da görev aldı. Bir dönem Diyarbakır Tabip Odası’nda eşbaşkanlık yaptı. 22 Kasım 2016 tarihinde OHAL kapsamında çıkarılan 677 nolu KHK ile uzmanlığını almasına 1 ay kala görevinden ihraç edildi.

7-Garo Paylan: 3 Ekim 1972’de Malatya’da doğdu. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’ni bitirdi. Ermeni okullarında yöneticilik yaptı. Ana dili temelli çok dilli eğitim alanında çalışmalar yürüttü. Halkların Demokratik Partisi’nin kurucu üyesidir. HDP’de 2 dönem parti meclisi ve merkez yürütme kurulu üyesi olarak görev yaptı. Geçen dönemde HDP’nin İstanbul milletvekili olan Paylan, iyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde İspanyolca bilmektedir.

8-Dersim Dağ: Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde 1996 yılında doğdu. Küçük yaşlarda ailesinin batı illerine göç ettiği Dağ, 18 yıl sonra Diyarbakır’a döndü. Halen Mardin Artuklu Üniversitesi Kürt Dili ve Edebiyatı bölümü öğrencisi olan Dağ, bekardır.

9-Musa Farisoğulları: 1959 Bingöl’ün Genç ilçesine bağlı Yeniyazı (Botyan) köyünde doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini kentte tamamlayan Farisoğulları Diyarbakır Eğitim Enstitüsü Almanca bölümü mezunu. 1980-1995 yılları arasında Diyarbakır’da öğretmenlik yaptı. Birçok alanda siyasi faaliyetlerde bulunan Farisoğulları, KCK davasında gözaltına alındı. 5 yılı aşkın bir süre tutuklu kaldıktan sonra 2017 yılı Haziran ayında tahliye edildi. Farisoğulları evli 3 çocuk babasıdır.

AK PARTİ MİLLETVEKİLLERİ

1- Mehmet Mehdi Eker: 1 Ocak 1956’da Diyarbakır’da doğdu. Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’ni bitirdi. Tarım ekonomisi alanında İngiltere University of Aberdeen’de master derecesi aldı. THK Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Enstitüsü’nde pilotaj yüksek lisansı yaptı. Ankara Üniversitesi’nde doktora aldı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın farklı birimlerinde çeşitli görevlerde bulundu. 2011’de Estonya cumhurbaşkanlığınca verilen ‘Terra Mariana Şeref Rütbesi’ ile 2012 yılında küresel açlıkla mücadeleye katkılarından dolayı Fransa hükümeti tarafından verilen ‘Chevalier dans I’Ordre du Merite Agricole’ (Tarım Alanında Şövalye Liyakat) nişanına layık görüldü. Değişik konularda gazete ve dergilerde yayımlanmış çok sayıda makalesi ile tarım sektörü ile ilgili 2 kitabı bulunmaktadır. 22, 23 ve 24. dönemde Diyarbakır milletvekili seçildi. Avrupa Konseyi’nde parlamenter olarak çalıştı. 59, 60, 61 ve 62’nci hükümetlerde Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı olarak görev yaptı. İngilizce ve Arapça bilen Eker, evli ve 3 çocuk babasıdır.

2- Ebubekir Bal: 1 Mayıs 1964’te Diyarbakır’da doğdu. Ortaokul mezunudur. Özel şirketlerde yönetim kurulu başkan ve başkan yardımcılığı yaptı. Diyarbakır Ticaret Borsası başkan yardımcılığı, meclis başkanlığı, yönetim kurulu başkanlığı; TOBB Yönetim Kurulu üyeliği ve TOBB Üniversitesi mütevelli heyeti üyeliği görevlerinde bulundu. Bal, evli ve 3 çocuk babasıdır.

3- Oya Eronat: 19 Ocak 1962’de Diyarbakır’da dünyaya geldi. İlköğrenimini Mehmetçik İlkokulu’nda, orta ve lise öğrenimini Ziya Gökalp Lisesi’nde tamamladı. 1985 yılında Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 2011 yılı seçimlerine kadar mesleğini serbest meslek olarak devam ettirdi. Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi. Serbest inşaat mühendisi olarak çalıştı. Ak Parti Diyarbakır Yenişehir İlçe Tanıtım ve Medya Başkanlığı’nda bulundu. Orta düzeyde İngilizce bilen Eronat, 2011 yılında yapılan seçimlerde Hatip Dicle’nin vekilliğinin kabul edilmemesi üzerine milletvekili olmuştuUYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Diğer Haberler
Açılışında Kurdele Yerine 21 Metrelik Örgü Peyniri Kesildi Açılışında Kurdele Yerine 21 Metrelik Örgü Peyniri Kesildi

TÜYAP’ın kentte ilkini düzenlendiği Diyarbakır Gurme 2018 Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarı’nın açılışında kurdele yerine 21 metrelik örgü peyniri kesildi.

TÜYAP’ın kentte ilkini düzenlendiği Diyarbakır Gurme 2018 Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarı’nın açılışında kurdele yerine 21 metrelik örgü peyniri kesildi.

Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, TÜYAP Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen fuarın açılışında yaptığı konuşmada, fuarın, binlerce yıllık gelenekten gelen kültür, örf ve sahip oldukları zenginlikleri bir araya getiren buluşma olduğunu söyledi.

Diyarbakır’ın 10 bin yıllık geçmişe sahip olduğunu belirten Güzeloğlu, bu geçmişin mimariden tarıma, kültür zenginliklerinden sofradaki yemek çeşitlerine kadar her alanda kendini gösterdiğini kaydetti.

 

“Terör örgütünün ihaneti nedeniyle geciken bütün hizmetleri Diyarbakır’a kazandırıyoruz.” diyen Güzeloğlu, şunları aktardı:

“Diyarbakır’a, kadimden gelen bölgesini etkileyen merkez kimliğini yeniden kazandırmanın büyük mutluluğunu yaşıyoruz. Diyarbakır’da Doğu ve Güneydoğu Anadolu’ya hizmet edecek bir vize ofisinin açılması kararı alındı, hayırlı olsun. Diyarbakır’ın lojistik merkez köyünün tahsisi kararı çıktı.”

Kurdele yerine örgü peynir kesildi

Konuşmaların ardından fuar açılışını gerçekleştirmek için sahneye çıkan Vali Güzeloğlu ve protokol üyeleri, açılış kurdelesi yerine 21 metrelik Diyarbakır örgü peynirini bıçaklarla kesti.

Fuarın açılışında, üzerinde Diyarbakır’ın simgesi motiflerin yer aldığı 10 metrelik kadayıf ilgi çekti.

Törene, AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Süleyman Serdar Budak, Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar, İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan, kamu ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

28 ilden 112 firmanın katıldığı fuar 5 gün açık kalacak.

Çüngüş  Yatılı Okulu Z Kütüphaneye Kavuştu Çüngüş Yatılı Okulu Z Kütüphaneye Kavuştu

Diyarbakır’ın Çüngüş İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Zenginleştirilmiş Kütüphane (Z Kütüphane) projesi kapsamında İMKB 75. Yıl Yatılı Bölge okuluna kütüphane yaptırıldı.

Diyarbakır’ın Çüngüş İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Zenginleştirilmiş Kütüphane (Z Kütüphane) projesi kapsamında İMKB 75. Yıl Yatılı Bölge okuluna kütüphane yaptırıldı.

Z Kütüphanenin açılışına İlçe Kaymakamı Mehmet Durgut, Belediye Başkanı Zübeyir Arslanca, İlçe Milli Eğitim Müdürü Cevat Baran ve kurum amirleri katıldı. Kaymakam Mehmet Durgut ve Belediye Başkanı Zübeyir Arslanca açılıştan önce Yatılı Bölge Ortaokulu öğrencilerine yemek servislerini yaparak öğrencilerle sohbet edip birlikte yemek yedi. Açılışta konuşan Kaymakam Durgut, bölgenin tek yatılı okulu olan İMKB 75. Yıl Yatılı Bölge Ortaokuluna şartları elverişsiz bölgelerden gelen öğrencilerin bulunduğunu, böyle modern imkanlarla donatılan kütüphanede okumanın keyfini ve bilgiyi keşfetmenin heyecanını yaşamalarında öğrencilere yeni imkanlar sunan okuma kültürlerinin gelişmesini sağlayacak, zeka oyunlarına bir sürü teknik imkanların bulunduğu kütüphanede hem okulun hem ilçede bulunan diğer öğrencilerin de faydalanabileceğini belirtti.

Lüleburgaz’da AVM’de Büyük Yangın: Mahsur Kalanlar Var Lüleburgaz’da AVM’de Büyük Yangın: Mahsur Kalanlar Var

Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde bir alışveriş merkezinde çıkan yangına müdahale ediliyor. İhbar üzerine olay yerine itfaiye, polis ve sağlık ekibi sevk edilirken, alışveriş merkezinin üst katında bazı vatandaşlar mahsur kaldı.

 

 

Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde bir alışveriş merkezinde çıkan yangına müdahale ediliyor.Alınan bilgiye göre, Kocasinan Mahallesi, İstanbul Caddesi’ndeki alışveriş merkezinin zemin katında henüz bilinmeyen nedenle yangın çıktı. İhbar üzerine olay yerine itfaiye, polis ve sağlık ekibi sevk edilirken, alışveriş merkezinin üst katında bazı vatandaşlar mahsur kaldı.

Olay yerine gelen itfaiye ekipleri bir yandan yangına müdahale ederken, diğer yandan mahsur kalanları kurtarma çalışması yapıyor.

 

Diyarbakır Tekstil İhtisas Osb’ye Yatırımcı İlgisi Diyarbakır Tekstil İhtisas Osb’ye Yatırımcı İlgisi

Diyarbakır’da oluşturulacak Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) tesis kurmak için başvuruda bulunan 49 firma, toplamda 252 milyon lira yatırım yapacak.

Diyarbakır’da oluşturulacak Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) tesis kurmak için başvuruda bulunan 49 firma, toplamda 252 milyon lira yatırım yapacak.

Vali Hasan Basri Güzeloğlu, bir otelde düzenlenen basın toplantısında, kentte, ekonominin canlanması ve vatandaşların refah seviyesinin artırılmasına dönük güzel gelişmeler yaşandığını söyledi.

Diyarbakır-Elazığ karayolu üzerinde 129 hektar alanda Tekstil İhtisas OSB kurulması için başlatılan çalışmalar kapsamında 105 parsel için tahsis sürecinin başladığını belirten Güzeloğlu, 14 Eylül 2018 itibarıyla 49 firmaya arsa tahsisi yapıldığını bildirdi.

Girişimcilerin söz konusu bölgeye yoğun ilgi gösterdiğini dile getiren Güzeloğlu, şöyle devam etti:

“Son başvuru tarihine kadar 49 firma, yüzde 20’lik ön ödemesini de yaptı. Bu firmalar 252 milyon lira yatırım, 6 bin 540 istihdam gerçekleştirecek. Diyarbakır Tekstil İhtisas OSB’de triko, dokuma, penye, nakış, perde, elyaf, dokuma ve hazır giyim imalatı, baskı ve fermuar gibi ana alanlarda yatırımlar yapılacak. Sadece tekstil odaklı bir bölge olması nedeniyle ülkemizdeki önemli kümelenme örneklerinden biri olacak. Tekstil İhtisas OSB, sadece ekonomik olmakla kalmayıp tarıma dayalı sanayi ve diğer tüm sektörler için de itici güç olacak.”

İstihdam 8 bine ulaşacak

Güzeloğlu, Tekstil İhtisas OSB’nin altyapı yapım işinin 20 Kasım’da ihale edileceğini bildirdi.

Birilerinin “kriz tellallığı” yaptığı dönemde Tekstil İhtisas OSB için çıktıkları çağrıya yoğun ilgiyle başvuru yapıldığına dikkati çeken Güzeloğlu, “Çıktığımız çağrıda yüksek başvuruyla karşılaşmamız yatırımcıların Diyarbakır’a ilgisini ve güvenini açık şekilde göstermiştir. Kalan parsellerin de tahsis edilmesiyle yaklaşık 8 bin kişilik doğrudan istihdama ulaşacağız.” ifadelerini kullandı.

“İhracat Destek Evi” açılacak

Vali Güzeloğlu, bölgenin “cazibe merkezi” olma rolünü her geçen gün güçlendiren Diyarbakır’ın, ihracatını artırması için de yoğun çalışmalar yürütüldüğünü belirtti.

Ticaret Bakanlığı tarafından, ihracatçıların yaşadığı sorunların çözüme kavuşturulması ve stratejik bütünlük içinde ihracatın geliştirilmesi amacıyla “İhracat Destek Evleri” çalışması başlatıldığını dile getiren Güzeloğlu, “Bu evlerin ilki Diyarbakır’da açılacak. Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan’ın geçen hafta ilimizi ziyaretinde müjdesini verdiği destek evi sayesinde e-ihracat ve e-ticaret dahil olmak üzere kapsamlı eğitim ve mentorlük faaliyetleri ile bilgilendirme çalışmaları yapılarak ihracatla ilgili doğru bilgiye zamanında erişilmesi sağlanacak.” dedi.

Türk Eximbank irtibat bürosu açılıyor

Türk Eximbank kredilerine erişimin kolaylaştırılması sayesinde firmaların daha güvenli bir şekilde ihracat yapabildiğine işaret eden Güzeloğlu, “Ancak en yakın Eximbank şubesinin Gaziantep’te olması nedeniyle ihracat kredilerine erişimde sıkıntılar yaşanmaktadır. Geçtiğimiz günlerde yaptığımız istişareler sonucu ilimiz için bir müjdeli sonuç daha çıktı. Bu yıl içinde Eximbank Diyarbakır’da bir irtibat ofisi açacak.” diye konuştu.

Turist sayısı yüzde 63 arttı

Vali Güzeloğlu, sağlanan huzur ve güven ortamında temel önceliklerinin ekonomik ve sosyal kalkınma olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

“Terör örgütünün ihaneti ve engellemeleri sonucu ertelenen, ötelenen bütün yatırımları Diyarbakır’a kazandırmak istiyoruz. Diyarbakır kısa süre içinde sadece bölgenin değil, Türkiye’nin Ortadoğu’ya yönelen ticaret sürecinde çok güçlü merkez olacak. Yılın 9 ayında 301 bin yerli ve yabancı turist, turizm belgeli otellerde konakladı. Günübirlik ziyaretçilerle gelen turist sayısı 1 milyonu aşıyor. Bu yılın 9 ayında gelen turist sayısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 63 artış oldu.”

Lojistik köy 4 bin kişiye istihdam sağlayacak

Güzeloğlu, Diyarbakır-Elazığ karayolu üzerinde kurulması planlanan “lojistik köy” için de çalışmaların yoğun şekilde sürdürüldüğünü belirterek, “Bazı ülkeler veya bazı şehirler lojistik üstünlüklerini kullanarak müthiş gelişme göstermişlerdir. İlk etapta 229 hektar alan bunun için tahsis edildi. En az 4 bin kişinin istihdam edileceği köyde yaklaşık 60 depo yer alacak.” dedi.

İhh’dan 15 Bin Öğrenciye Yardımcı Ders Kitabı İhh’dan 15 Bin Öğrenciye Yardımcı Ders Kitabı

İHH İnsani Yardım Derneği Diyarbakır Şubesince Diyarbakır’da 15 bin öğrenciye yardımcı ders kitabı dağıtımı gerçekleştiriliyor.

iHH İnsani Yardım Derneği Diyarbakır Şubesince Diyarbakır’da 15 bin öğrenciye yardımcı ders kitabı dağıtımı gerçekleştiriliyor.

İHH İnsani Yardım Vakfı Diyarbakır Şubesince düzenlenen etkinlikle merkez Yenişehir ilçesinde bulunan bir Ortaokulda bin 320 öğrenciye yardımcı ders kitabı dağıtıldı. Program kapsamında merkez, ilçe ve köylerdeki öğrencilere toplamda 15 bin kitap dağıtımı gerçekleştirilecek. İHH Diyarbakır Şube Başkanı Veysi Çiçekli, dernek olarak öğrencilere destek konusunda çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, “İlçelerimizdeki ve köylerimizdeki okullara yardımcı ders kitabı dağıtımımız arkadaşlarımızın fedakarca çalışmaları sayesinde devam ediyor” dedi.

Deaş Operasyonu: 24 Gözaltı, Yüklü Miktarda Döviz ve TL Ele Geçirildi Deaş Operasyonu: 24 Gözaltı, Yüklü Miktarda Döviz ve TL Ele Geçirildi

DİYARBAKIR merkezli 11 ilde DEAŞ terör örgütü üyelerine yönelik operasyonda 24 şüpheli gözaltına alındı.

DİYARBAKIR merkezli 11 ilde DEAŞ terör örgütü üyelerine yönelik operasyonda 24 şüpheli gözaltına alındı. Şüphelilerle birlikte 579 bin 608 dolar, 5 bin 300 euro ve 1 milyon 304 bin lira ele geçirildi.

Operasyonla ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Başsavcılıkça terörün finansmanı kapsamında, DEAŞ silahlı terör örgütünün finans faaliyetlerine yönelik yürütülmekte olan soruşturma kapsamında Suriye, Lübnan, Irak, Endonezya ve Libya gibi ülkelere para transferi gerçekleştiren örgüt üyelerinin yakalanmasına yönelik 11 ilde operasyon gerçekleştirildiği belirtildi. Açıklamada, “Arama yakalama ve el koyma faaliyetleri sonucunda 24 DEAŞ terör örgütü üyesi şüphelisi gözaltına alınmış olup, gözaltına alınan şahıslarla birlikte 579 bin 608 dolar, 5 bin 285 euro, 1 milyon 304 bin 885 TL, 124 bin 800 Suriye parası ile birlikte 36 cep telefonu, 18 laptop, 10 hard disk ile birlikte bir çok dijital doküman ele geçirilerek muhafaza altına alınmıştır” denildi.


EDİTÖRLER
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Kategori Seçin:
Kategori Seçin:

Gazete Manşetleri

TRT Haber Haberler