• Altın
  • Dolar
  • Euro
  • İstanbul °C
  • Ankara °C

Diyarbakır’da Hdp 9, AK Parti 3 Milletvekili Kazandı

Diyarbakır’da Hdp 9, AK Parti 3 Milletvekili Kazandı
Diyarbakır’da Hdp 9, AK Parti 3 Milletvekili Kazandı

DİYARBAKIR’da kesin olmayan sonuçlara göre 12 milletvekilliğinden 9’unu HDP, 3’ünü Ak Parti kazandı.

DİYARBAKIR’da kesin olmayan sonuçlara göre 12 milletvekilliğinden 9’unu HDP, 3’ünü Ak Parti kazandı.

Cumhurbaşkanlığı ve 27’nci Dönem Milletvekilliği Seçimleri’nde kesin olmayan sonuçlara göre HDP, Meclise 9 vekil göndermeye hak kazandı. Bu yıl vekil sayısının 12’ye çıktığı kentte diğer 3 milletvekilliğini ise Ak Parti kazandı.

HDP MİLLETVEKİLLERİ

1- Dr. Adnan Selçuk Mızraklı: 1963 yılında Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde doğdu. Evli ve 3 çocuk babası olan Mızraklı, ilk ve orta öğrenimini Eskişehir’de tamamladı. 1988 yılında Hacetepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi. Yozgat ve Ankara’da uzun süre doktor olarak çalıştı. 1991 ve 1996 yılları arasında Dicle Üniversitesi’nde cerrahi uzmanlığı eğitimini tamamladı. Diyarbakır Devlet Hastanesi başta olmak üzere kentteki bazı özel hastanelerde uzman cerrah olarak görev yaptı. Diyarbakır Tabip Odası Başkanlığı görevinde bulundu. DTK’da da görev alan Mızraklı, insani yardım amacı güden birçok sivil toplum kuruluşunda yöneticilik ve başkanlık yaptı. Farklı gazete ve dergilerde yayımlanmış değerlendirme yazıları ve makaleleri bulunan Dr. Mızraklı, ileri düzeyde İngilizce biliyor.

ads by AdMatic
2- Saliha Aydemir: 1973 yılında Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Ergani’de tamamladıktan sonra Sağlık Lisesi’nden mezun oldu. 1995 yılında Mardin’in Dargeçit ilçesinde hemşire olarak çalıştı. Hemşirelik yaptığı dönemde Anadolu Üniversitesi Ebelik Bölümü önlisans programını bitirdi. 1998 yılı itibariyle SES sendikasının çeşitli yönetim kademelerinde görev aldı. DTK sağlık meclisi oluşturma çalışmalarında yer aldı. Evli ve 2 çocuk annesidir.

3- İmam Taşçıer: 1 Ocak 1959’da Diyarbakır Bismil ilçesine bağlı Salat köyünde doğdu. İlkokulu köyünde, ortaokul ve liseyi ise Batman’da tamamladı. Şanlıurfa Eğitim Enstitüsü’nü bitirdi. Mezun olduktan sonra çeşitli illerde öğretmenlik yaptı. Siyasete 1970’li yıllarda başladı. 12 Eylül öncesi Devrimci ve Demokrat Kürt Dernekleri’nde (DDKD) yöneticilik yaptı. Darbe sonrası uzun yıllar boyunca DDKD davasında yargılandı. 1993 yılında faili meçhul bir saldırıya maruz kaldı, yanındaki iki arkadaşı öldü, kendisi ise yaralandı. 2015 yılında arkadaşları ile birlikte DDKD’yı tekrar açtı ve uzun bir dönem genel başkanlık görevini üstlendi. Geçen dönemde milletvekilliği yapan Taşçıer, evli ve 2 çocuk babasıdır.

4- Remziye Tosun: Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde 1981 yılında doğdu. Tosun, evlendikten sonra Diyarbakır merkez Sur ilçesine yerleşti. Tosun, 2015 yılında hendek ve barikat operasyonları sırasında merkez Sur ilçesindeki evinden çıkmayı kabul etmeyerek 96 gün boyunca çatışmaların yaşandığı ilçede kaldı. 3 Mart 2016 tarihinde Sur’dan çıkarken, gözaltına alındı. 15 ay cezaevinde kaldı, yargılaması halen devam ediyor. Tosun, evli ve 4 çocuk annesidir.

5- Hişyar Özsoy: 26 Haziran 1977’de Bingöl Yeniköy’de doğdu. Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümünü bitirdi. Yüksek lisansını Amerika’da Teksas-Austin Üniversitesi’nde Siyasal Antropoloji alanında yaptı. Master ve doktora derecelerini aldı. Michigan Üniversitesi’nde (Flint) öğretim üyesi olarak siyaset sosyolojisi, siyasi ve kültürel antropoloji, toplumsal ve siyasal dönüşüm ile Orta Doğu tarihi ve siyaseti konularında dersler verdi. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nde Dış İlişkiler Koordinatörü ve siyasi danışman olarak görev yaptı. Uluslararası hakemli dergi ve yayınlarda yayımlanmış makaleleri bulunmaktadır. Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Özsoy, geçen dönemde Bingöl milletvekili olarak görev yaptı. Özsoy evlidir.

6-Semra Güzel: Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde 1984 yılında doğdu. Aslen Mardin’in Derik ilçesinden olan Güzel, ilk, orta ve lise öğrenimini Viranşehir’de tamamladı. Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Öğrenciyken bulunduğu gençlik çalışmalarında gözaltına alındıktan sonra okuldan uzaklaştırıldı. Bu yüzden 8 ay gecikmeli üniversiteyi bitirdikten sonra Mardin Çocuk Hastanesi ve Nusaybin Devlet Hastanesi’nde görev yaptı. Tıpta uzmanlık sınavını kazandıktan sonra Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde asistanlık görevine başladı. Mesleği boyunca sağlık oda ve sendikalar da görev aldı. Bir dönem Diyarbakır Tabip Odası’nda eşbaşkanlık yaptı. 22 Kasım 2016 tarihinde OHAL kapsamında çıkarılan 677 nolu KHK ile uzmanlığını almasına 1 ay kala görevinden ihraç edildi.

7-Garo Paylan: 3 Ekim 1972’de Malatya’da doğdu. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’ni bitirdi. Ermeni okullarında yöneticilik yaptı. Ana dili temelli çok dilli eğitim alanında çalışmalar yürüttü. Halkların Demokratik Partisi’nin kurucu üyesidir. HDP’de 2 dönem parti meclisi ve merkez yürütme kurulu üyesi olarak görev yaptı. Geçen dönemde HDP’nin İstanbul milletvekili olan Paylan, iyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde İspanyolca bilmektedir.

8-Dersim Dağ: Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde 1996 yılında doğdu. Küçük yaşlarda ailesinin batı illerine göç ettiği Dağ, 18 yıl sonra Diyarbakır’a döndü. Halen Mardin Artuklu Üniversitesi Kürt Dili ve Edebiyatı bölümü öğrencisi olan Dağ, bekardır.

9-Musa Farisoğulları: 1959 Bingöl’ün Genç ilçesine bağlı Yeniyazı (Botyan) köyünde doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini kentte tamamlayan Farisoğulları Diyarbakır Eğitim Enstitüsü Almanca bölümü mezunu. 1980-1995 yılları arasında Diyarbakır’da öğretmenlik yaptı. Birçok alanda siyasi faaliyetlerde bulunan Farisoğulları, KCK davasında gözaltına alındı. 5 yılı aşkın bir süre tutuklu kaldıktan sonra 2017 yılı Haziran ayında tahliye edildi. Farisoğulları evli 3 çocuk babasıdır.

AK PARTİ MİLLETVEKİLLERİ

1- Mehmet Mehdi Eker: 1 Ocak 1956’da Diyarbakır’da doğdu. Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’ni bitirdi. Tarım ekonomisi alanında İngiltere University of Aberdeen’de master derecesi aldı. THK Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Enstitüsü’nde pilotaj yüksek lisansı yaptı. Ankara Üniversitesi’nde doktora aldı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın farklı birimlerinde çeşitli görevlerde bulundu. 2011’de Estonya cumhurbaşkanlığınca verilen ‘Terra Mariana Şeref Rütbesi’ ile 2012 yılında küresel açlıkla mücadeleye katkılarından dolayı Fransa hükümeti tarafından verilen ‘Chevalier dans I’Ordre du Merite Agricole’ (Tarım Alanında Şövalye Liyakat) nişanına layık görüldü. Değişik konularda gazete ve dergilerde yayımlanmış çok sayıda makalesi ile tarım sektörü ile ilgili 2 kitabı bulunmaktadır. 22, 23 ve 24. dönemde Diyarbakır milletvekili seçildi. Avrupa Konseyi’nde parlamenter olarak çalıştı. 59, 60, 61 ve 62’nci hükümetlerde Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı olarak görev yaptı. İngilizce ve Arapça bilen Eker, evli ve 3 çocuk babasıdır.

2- Ebubekir Bal: 1 Mayıs 1964’te Diyarbakır’da doğdu. Ortaokul mezunudur. Özel şirketlerde yönetim kurulu başkan ve başkan yardımcılığı yaptı. Diyarbakır Ticaret Borsası başkan yardımcılığı, meclis başkanlığı, yönetim kurulu başkanlığı; TOBB Yönetim Kurulu üyeliği ve TOBB Üniversitesi mütevelli heyeti üyeliği görevlerinde bulundu. Bal, evli ve 3 çocuk babasıdır.

3- Oya Eronat: 19 Ocak 1962’de Diyarbakır’da dünyaya geldi. İlköğrenimini Mehmetçik İlkokulu’nda, orta ve lise öğrenimini Ziya Gökalp Lisesi’nde tamamladı. 1985 yılında Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 2011 yılı seçimlerine kadar mesleğini serbest meslek olarak devam ettirdi. Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi. Serbest inşaat mühendisi olarak çalıştı. Ak Parti Diyarbakır Yenişehir İlçe Tanıtım ve Medya Başkanlığı’nda bulundu. Orta düzeyde İngilizce bilen Eronat, 2011 yılında yapılan seçimlerde Hatip Dicle’nin vekilliğinin kabul edilmemesi üzerine milletvekili olmuştuUYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Diğer Haberler
Tasarruf Tebdirleri, Diyarbakır Karpuz Festivali’ni İptal Ettirdi Tasarruf Tebdirleri, Diyarbakır Karpuz Festivali’ni İptal Ettirdi

DİYARBAKIR Büyükşehir Belediyesi’nce geleneksel olarak düzenlen Diyarbakır Kültür ve Karpuz Festivali, kamuda alınan tasarruf tedbirlerine örnek olması adına iptal edildi.

DİYARBAKIR Büyükşehir Belediyesi’nce geleneksel olarak düzenlen Diyarbakır Kültür ve Karpuz Festivali, kamuda alınan tasarruf tedbirlerine örnek olması adına iptal edildi.

Diyarbakır’da bu yıl 8’incisi yapılması planlanan Diyarbakır Kültür ve Karpuz Festivali, kamuda alınan tasarruf tedbirleri kapsamında iptal edildi. 18-23 Eylül tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan festival programında, 18 Eylül’de Diyarbakır Hipodrumu’nda karpuz koşusu, 22- 23 Eylül’de festival korteji, karpuz yarışması yapılacak, Selçuk Balcı ve yerel sanatçılar konser verecek, çayda çıra folklor gösterisi yapılacaktı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, “22-23 Eylül 2018 tarihleri arasında ilimizde yapılması planlanan 8. Diyarbakır Kültür ve Karpuz Festivali kamuda alınan tasarruf tedbirlerine örnek olmak adına iptal edilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” ifadeleri kullanıldı.

Fıstık Bahçesinde 2 Yılda Mucize Yarattı, Üretimi 1 Ton’dan 10 Tona Fıstık Bahçesinde 2 Yılda Mucize Yarattı, Üretimi 1 Ton’dan 10 Tona

DİYARBAKIR’da, 35 yıldır fıstık üreticiliği yapan Necdet Aşan, bir arkadaşının 150 dönümlük arazisindeki 25 yıllık Antep fıstığı ağaçlarını, Bakarsan bağ olur, bakmaz isin dağ olur atasözü gibi bakımdan geçirerek son iki yıda üretimi 10 kat artırdı,

Fıstık bahçesinde 2 yılda mucize yarattı, üretimi 1 ton’dan 10 tona çıkardı

DİYARBAKIR’da, 35 yıldır fıstık üreticiliği yapan Necdet Aşan, bir arkadaşının 150 dönümlük arazisindeki 25 yıllık Antep fıstığı ağaçlarını, Bakarsan bağ olur, bakmaz isin dağ olur atasözü gibi bakımdan geçirerek son iki yıda üretimi 10 kat artırdı. Son iki yıla kadar yılda sadece 1 ton fıstığın elde edildiği 5 bin fıstık ağacının bakımı, sulanması, budanması, ilaçlanması ve aşılanması işlemini yapan Aşan, son 2 yıldır üretimi 10 kat artırdıklarını ve her yıl yaklaşık 10 ton fıstık elde ettiklerini söyledi. Üretilen fıstığın hasadı yapılırken, çoğu zaman fıstığın daha ağaçta iken Nizip’teki alıcılarına satıldığı belirtildi.

Diyarbakır’da eski adıyla Türkiye Elektrik Kurumu (TEK)’ten emekli olan ve 35 yıldır fıstık üreticiliği yapan Necdet Aşan, arkadaşının talebi ile Çınar ilçesi İkizoluk köyünde 150 dönümlük fıstık bahçesinde son 2 yıldır üretim artırımı konusunda adeta mucizeler yarattı. 25 yıllık 5 bin fıstık ağacının bulunduğu tarla, bugüne kadar yeteri bakım ve ilaçlama yapılmadığından yılda yaklaşık 1 ton fıstık verirken, Necdet Aşan’ın son iki yılda fıstık bahçesi ile ilgilenmesinden sonra üretimin 10 kat arttığı belirtildi. Bakarsan bağ olur, bakmaz isen dağ olur atasözünü hayata geçiren Aşan, 2 yılda sadece ağaçların düzenli bakımını yaptığını, budama, ilaçlyama ve aşılamaları zamanında yaparak üretimi 10 kat artırdıklarını söyledi.

İkizoluk köyündeki fıstık tarlasında Gaziantep ve Siirt fıstıkları ile badem yetiştirdiklerini söyleyen Aşan, Üniversitedeki hocalarımızın katkısı ile ürünlerimizi yetiştiriyoruz. Burada yaklaşık 5 bin fıstık ağacı bulunuyor. Tarladaki ağaçlar 24-25 yıllıktır. 2 yıl önce geldim, 110 dönümlük arazi de yılda sadece 20 bin liralık bir fıstık satıldığını söylediler. Bana vermek istediler bakmam için. Bende iki yıldır bakıyorum, aşağı yukarı iki yıldır aldığımız para miktarı 250 bin lira. Daha önce yeteri kadar bakım yapılmamış. Budaması, ilaçlaması ve sürümü zamanın da yapılırsa eğer güzel verim alınır. Bu yıl aldığımız ürün aşağı yukarı 12-13 ton olmaktadır. Geçen sene toplamadık ağaç üzerinde 90 bin liraya sattık. Ton olarak verimimiz 10’a katlandı. Budaması, ilaçlaması ve bakımı gibi zorlukları var ama isteyerek yapılırsa eğer en azından para kazanmış olur. Bunu zevkle yaparsan eğer hem para kazanırsın hem de ekonomiye katkı sunarsın. Bunları Gaziantep ve Nizip’e satıyoruz. Burada fabrika olmadığı için oraya götürmek zorundayız diye konuştu.

Çermiklilere Belediyeden Sulama Kanalı Desteği Çermiklilere Belediyeden Sulama Kanalı Desteği

İçişleri Bakanlığınca görevlendirme yapılan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Çermik ilçesinde 10 bin dönüm araziyi suyla buluşturuyor.

İçişleri Bakanlığınca görevlendirme yapılan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Çermik ilçesinde 10 bin dönüm araziyi suyla buluşturuyor.

Çermik ilçesine bağlı Bademli, Kartaltaşı, Petekkaya, Bayraklı, Değirmenli, Balıksırtı, Yayıklı, Derezor, Zorbekir ve Dalpek köylerinde yaşayan ve su ihtiyaçlarını Sinek Çayı’ndan su motoru ile temin eden çiftçiler, Büyükşehir Belediyesinden sulama kanalı talep etti.

Belediye tarafından hazırlanan proje kapsamında Sinek Çayı üzerine 45 metre uzunluğunda bent, çayın sağ ve sol tarafında biri 10 bin, diğeri 10 bin 500 metre uzunluğunda sulama kanalları inşa ediliyor. Öte yandan kanalların üst kotunda kalan arazinin sulanması için 4 bin 900 metre kapalı sistem oluşturuluyor.

Geçen yıl başlanan, yüzde 80 fiziki gerçekleşme sağlanan ve bu yıl tamamlanması planlanan projeyle Çermik ilçesindeki 10 köyde 10 bin dekar arazinin suya kavuşması, 3 bin çiftçinin bu hizmetten üretsiz faydalanması hedefleniyor.

Yöre çiftçisi, projenin tamamlanmasını heyecanla bekliyor. Bu yıl suya kavuşan yaklaşık 400 dönüm arazide üretim yapanlar ise büyük mutluluk yaşıyor.

“Hedefimiz tarım sektörünün ayakta kalması”

 

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Tarım ve Hayvancılığı Geliştirme Şube Müdürü Feyzi Fidan,  yaptığı açıklamada, sadece kent merkezine değil kırsal kesime de hizmet götürdüklerini belirterek insanın yaşadığı her noktanın sorumluluk alanları olduğunu vurguladı.

Bu doğrultuda Çermik’te 25 bin 400 metrelik bir sistem oluşturmak için yürüttükleri çalışmanın hızla devam ettiğini ifade ederek proje tamamlandığında sulama kanallarından 10 köyün istifade edeceğini, yaklaşık 3 bin çiftçinin sudan faydalanacağını aktardı.

Fidan, belediye olarak tarım ve hayvancılığın gelişmesine yönelik de çalışmalar yürüttüklerine işaret ederek şöyle konuştu:

“Hedefimiz tarım sektörünün ayakta kalması ve tarımın devam etmesi. Tarımla uğraşacak vatandaşınız olmazsa bu konuda dışa bağımlı olursunuz. Çiftçilerimize bu destekleri veriyoruz. Tarımsal alanları sürdürülebilir ve artırılabilir duruma getirme hedefindeyiz. Toprağı suyla buluşturduğunuz zaman üretim gelir, üretim refahı getirir. Kırsal kesimde yaşayan insanımızın refah düzeyini artırarak şehre göçün önüne geçmek istiyoruz. Çiftçinin yaşadığı yerde doyabilmesinin imkanlarını en üst seviyeye çıkarabilmek amacıyla hizmet ediyoruz.”

“Su geldiğinde burası cennet gibi olacak”

Bademli köyü muhtar vekili Mehmet Topkaya, daha önce kendi imkanlarıyla tarlaları sulamaya çalıştıklarını, bunun maliyetinin ise yüksek olduğunu anlatarak şunları söyledi:

“Daha önce bir kısım tarlada buğday ekiyorduk, bazısı boş kalıyordu. Bundan sonra bu tarlalarda pamuk, patlıcan, biber yetiştirilecek. Toprak verimli, su geldiğinde burası cennet gibi olacak. Şimdi su kendiliğinden gelecek, kanal bittikten sonra tarlamızı bedava sulayacağız. Buğday yerine pamuk ekeceğiz. Kazancımız 5 kat artacak.”

Gelecek yıl damla ve yağmurlama şekilde sulama da yapabileceklerini anlatan Topkaya, kendilerine bu imkanı sunan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla’ya teşekkür etti.

“Daha fazla kazanacağım”

Petekkaya köyünde çiftçilik yapan Yılmaz Bayram, kendi imkanlarıyla açtıkları toprak kanaldan su çektiklerini şimdi ise kendileri için su kanalı yapıldığını dile getirdi.

Artık her türlü sebzeyi yetiştirebileceklerine dikkati çeken Bayram, şunları kaydetti:

“Tarlama daha önce buğday ekiyordum, şimdi patlıcan, yonca, karpuz ekiyorum. Burada her şey yetişiyor, her şey ekilebilir. Eskiden devamlı su yoktu şimdi devamlı su var. Kuru tarladan bir şey kazanmıyorduk. Artık buğday bile eksem suladığım için daha fazla kazanacağım.

Balkonda Pompalı Tüfekle Rastgele Ateş Açtı Balkonda Pompalı Tüfekle Rastgele Ateş Açtı

BAĞLAR’DA evinin balkonuna çıkıp pompalı tüfekle rastgele ateş açan Abdullah G., polisin iknasıyla eylemine son verdi.

BAĞLAR’DA evinin balkonuna çıkıp pompalı tüfekle rastgele ateş açan Abdullah G., polisin iknasıyla eylemine son verdi. Gözaltına alınan Abdullah G., emniyete götürüldü.

Olay, merkez Bağlar ilçesindeki Aydın Arslan Bulvarı Seyitoğlu Apartmanı’nda meydana geldi. Abdullah GEZER , henüz belirlenemeyen nedenle 6’ncı kattaki evinin balkonuna çıkıp, pompalı tüfekle çevreye rastgele ateş açmaya başladı. Çevrede korku ve panik yaşanırken, ihbar üzerine olay yerine çok sayıda polis ve sağlık ekibi sevk edildi. Bölgede güvenlik önlemi alan polis ekipleri, Abdullah GEZER’e teslim olması için çağrıda bulundu. Ancak Abdullah GEZER, rastgele ateş etmeye devam etti. Eve giren polisler, Abdullah G.’yi yaklaşık 2 saatlik eyleminin ardından ikna etti. Silahını bırakıp teslim olan Abdullah G., gözaltına alınarak, Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.,

Diyarbakır’da, ikamet ettiği evinin balkonunda pompalı tüfekle rastgele ateş ederek korku saçan Abdullah Gezer, polisin iknası sonucu teslim oldu.

Merkez Bağlar ilçesindeki Aydın Arslan Bulvarı’ndaki Seyitoğlu apartmanında 6’ncı katında ikamet eden 60 yaşındaki Abdullah Gezer, nedeni öğrenilemeyen bir sebepten ötürü balkona çıkarak pompalı silahla çevreye rastgele ateş etti.

BÖLGEYE ÇOK SAYIDA EKİP SEVK EDİLDİ

Olayın yaşanmasıyla bölgeye çok sayıda polis özel harekat ekibi ve sağlık ekipleri sevk edildi. Polis ekipleri, çevre güvenliğini aldıktan sonra, Gezer’in teslim olması için çağrı da bulundu.

Diyarbakır’da Açılan Hastane 450 Kişiye İstihdam Sağlayacak Diyarbakır’da Açılan Hastane 450 Kişiye İstihdam Sağlayacak

Diyarbakır’da hizmete giren özel Bower Hastanesi’nin 450 kişiye istihdam sağlayacağı belirtildi.

Diyarbakır’da hizmete giren özel Bower Hastanesi’nin 450 kişiye istihdam sağlayacağı belirtildi.

Merkez Yenişehir ilçesinde bir süre önce hizmete giren hastanenin bir otelde düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan hastanenin tıbbı direktörü uzman doktor Hıdır Sarı, Diyarbakır’da sağlık alanında önemli bir yatırıma imza attıklarını söyledi.

1999 yılından bu yana faaliyet gösteren ve merkezi Diyarbakır’da bulunan Bower şirketler grubunun Avrupa, Asya ve yurt içinde 81 ilde kurduğu dağıtım ağı ile gayrimenkul ve bilişim sektörlerinde yatırımları bulunduğunu belirten Sarı, grubun sağlık sektöründe kentte yatırım yaptığını dile getirdi.

Sarı, merkez Yenişehir ilçesinde Sosyal Güvenlik Kurumu ve özel sigortalar ile anlaşmalı tam teşekküllü olarak açılan hastane sayesinde hastaların başka illere gitmeden bulundukları ilde tedavi imkanına sahip olacağını, bölge illerinden gelen hastaların da tedavi imkanına ulaşacağını aktardı.

“Sağlığa katkı sunmayı hedefliyoruz”

Komşu ülkelerden de kente tedavi amaçlı gelen hastaların olduğuna işaret eden Sarı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Diyarbakır’ın sağlık alanında önemli bir üs olması noktasında katkımız olduğu için mutluyuz. Sağlıklı bir toplumda iş, güç kaybı olmaz ve üretime katkı olur. Bu durumda ülkenin kalkınmasına yarar sağlanır. Toplumun sağlığına katkı sunmayı hedefliyoruz. Temel değerlerimiz, insancıl bir bakış açısıyla gelen hasta ve yakınlarına şefkatle, ilgiyle ve bilimsel olarak dünya standartlarında hizmet vermektir.”

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Sarı, hastanenin maliyetinin 15 milyon avro olduğunu ve şu an 200 personelin çalıştığını, tüm birimlerin hizmete girmesiyle bu sayının 450’ye ulaşacağını aktardı.

Sarı, “Hastanemiz, ruhsatında 30 farklı branş, 66 hekim kadrosu ve 159 yatak kapasitesi ile bu özelliklere sahip ilimizdeki tek özel hastanedir. Bu altyapı ile ilimize, bölge illerine ve sağlık turizmi kapsamında komşu ülkelere hizmet vererek, yakın bölgemiz için sağlık hizmetinin kolay erişilebilir olmasına katkı sağlamayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

Toplantıya, hastanenin idari hizmetler müdürü Gülistan Arslan, hemşirelik hizmetleri müdürü Hicran Arslan ve kalite yönetim direktörü Eda Koyun da katıldı.

Silvan yolundaki kazada araba 150 mt takla attı. Silvan yolundaki kazada araba 150 mt takla attı.

 

Diyarbakır-Silvan yolunda meydana gelen trafik kazasında yaralanan bıraktı.

 

 

Kaza, Silvan yolunun 30’uncu kilometrede meydana geldi.

 

Silvan’dan Diyarbakır istikametine seyir halinde olan 47-PF-506 plakalı araç, sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu takla attı. Yolun sağında bulunan tarlaya giren araç yaklaşık 150 metre boyunca taklalar atarak durabildi. Kazada yaralanan sürücüye ilk müdahaleyi yoldan geçen ve tatbikattan döndükleri öğrenilen Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) gerçekleştirdi. UMKE, yaralı Z.Y.’ye ilk müdahaleyi yaptıktan sonran ambulans gelene kadar başında bekledi.

 

“Duyarlı vatandaşlar özel eşyaları topladı”

 

Bu sırada sürücünün, etrafa dağılan ve araçta bulunan özel eşyaları bazı duyarlı vatandaşlar tarafından toplanarak çantasına bırakıldı. Kısa sürede 112 Acil Servis ekiplerinin gelmesiyle birlikte sürücü Z.Y. vatandaşların da yardımıyla sedyeye alınarak ambulansa konuldu. Sürücünün özel eşyalarının bulunduğu çanta da vatandaşlar tarafından ambulansa konularak emniyete alındı. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırılan Z.Y.’nin durumunun iyi olduğu öğrenilirken vatandaşlar aynı yol üzerinde kazaların sürekli yaşandığını belirterek, hız yapmanın önüne geçilmesi için yetkililerin bölgeye trafik denetleme sistemi ve güvenlik kamerası yerleştirmesini istedi. Olayla ilgili inceleme basilvaşlatıldı.

 


EDİTÖRLER
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Kategori Seçin:
Kategori Seçin:

Gazete Manşetleri

TRT Haber Haberler