• Altın
  • Dolar
  • Euro
  • İstanbul °C
  • Ankara °C

Diyarbakır’da Anız Yangını Toplantısı Yapıldı

Diyarbakır’da Anız Yangını Toplantısı Yapıldı
Diyarbakır’da Anız Yangını Toplantısı Yapıldı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Diyarbakır İl Müdürlüğünde, anız yangınlarının önüne geçmek için toplantı düzenlendi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Diyarbakır İl Müdürlüğünde, anız yangınlarının önüne geçmek için toplantı düzenlendi.
‘ın başkanlığında müdür yardımcıları, ilçe müdürleri ve personel anız yangınlarının önüne geçebilmek için bir araya geldi. Anız yangınlarının önlenmesi amacıyla alınan önlemlerin konuşulduğu toplantıda, bu yıl 300’ün üzerinde çiftçiye tebligat yapıldığı, şimdiye kadar da 700 bin liranın üzerinde ceza kesildiği belirtildi. Kentteki tüm kurumların birlikte çalıştığı anız yangınlarının önümüzdeki yıllarda tamamen önüne geçileceği kaydedildi.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Diğer Haberler
Ersen’in İşitme Cihazı Alındı Ersen’in İşitme Cihazı Alındı

Diyarbakır’da 17 gün önce parkta oynarken işitme cihazı çalınan 4,5 yaşındaki Ersen Kaya’ya, Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun talimatıyla işitme cihazı alındı.

Diyarbakır’da 17 gün önce parkta oynarken işitme cihazı çalınan 4,5 yaşındaki Ersen Kaya’ya, Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun talimatıyla işitme cihazı alındı.

Merkez Bağlar ilçesi 5 Nisan Mahallesi’nde yaşayan 4,5 yaşındaki Ersen Kaya’nın işitme cihazı, 17 gün önce annesiyle birlikte gittiği parkta çalınmıştı. Ersen’e, Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nun talimatıyla işitme cihazı alındı. Bugün 11.00 sıralarında Vali Güzeloğlu’nun talimatıyla aileyi ziyaret eden Vali Yardımcısı Tuğba Koşal, aileye alınan işitme cihazını verdi. Cihaz, Koşal ile birlikte aileyi ziyarete gelen doktor nezaretinde Ersen’in kulağına takıldı. Anne Nezahat Kaya, “Valimize ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz. Devletimizi her zaman yanımızda hissediyoruz” dedi.

Aile ile sohbet ederek sorunlarını dinleyen Vali Yardımcısı Koşal, Diyarbakır Valisi Güzeloğlu’nun talimatıyla harekete geçtiklerini belirterek, olayın öğrenilmesinin ardından valinin talimatıyla Ersen’e bu desteğin sağlandığını ve devletin benzer durumda olan tüm çocuklarımız için aynı hassasiyeti gösterdiğini söyledi. Vali Yardımcısı Koşal ayrıca Ersen ve ailesine Vali Güzeloğlu’nun sevgilerini de iletti.

Diyarbakırlı Bin Yetim Çocuğa Kırtasiye Yardımı Diyarbakırlı Bin Yetim Çocuğa Kırtasiye Yardımı

Diyarbakır’da, Yetim Öksüz ve Kimsesiz Çocuklarla Yardımlaşma Dayanışma ve Eğitim Vakfı (Yetimler Vakfı), yeni eğitim öğretim yılı öncesinde bin yetim çocuğa kırtasiye yardımında bulundu.

Diyarbakır’da, Yetim Öksüz ve Kimsesiz Çocuklarla Yardımlaşma Dayanışma ve Eğitim Vakfı (Yetimler Vakfı), yeni eğitim öğretim yılı öncesinde bin yetim çocuğa kırtasiye yardımında bulundu.

Merkez Kayapınar ilçesindeki vakıf binasında gönüllüler tarafından hazırlanan kırtasiye malzemeleriyle doldurulan çantalar, aralarında terör mağdurları ve Suriyeli sığınmacıların da bulunduğu yetim çocuklara dağıtıldı.

Yetimler Vakfı Genel Başkanı Fikri Karavil,  bin yetim çocuğa kırtasiye yardımında bulunduklarını belirtti.

Diyarbakır’daki yetim çocukların ailelerine de yardım ulaştırdıklarını ifade eden Karavil, “Tüm hayırseverlerden yetimlere sahip çıkmalarını istiyoruz.” dedi.

Düzenli olarak her ay yetim çocukların ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştıklarını anlatan Karavil, “Her geçen gün yetim çocuklarımızın sayısı artıyor. Bu yardımların tümünü hayırseverlerin katkılarıyla yapıyoruz. Bu da gösteriyor ki toplumun yetimlere karşı hassasiyeti var. Önemli olan hayırseverleri yetim çocuklarla buluşturmaktır.” diye konuştu.

Liceliler Fabrikalarına Kavuşuyor Liceliler Fabrikalarına Kavuşuyor

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde terör nedeniyle yılardır atıl durumda olan yağ ve yem fabrikalarının Lice Kaymakamı ve Belediye Başkanı Sinan Başak’ın girişimleriyle yeniden açılması gündeme geldi.

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde terör nedeniyle yılardır atıl durumda olan yağ ve yem fabrikalarının LiceKaymakamı ve Belediye Başkanı Sinan Başak’ın girişimleriyle yeniden açılması gündeme geldi.

Lice Kaymakamı ve Belediye Başkanı Sinan Başak, yaptığı açıklamada, ilçenin en büyük sıkıntılarından birinin işsizlik olduğunu söyledi. Fabrikayı işleten Toprak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Etfal Ertekin ve şirket koordinatörü Ayhan Aydın’ı fabrikaların durumunu görüşmek için ilçeye davet eden Başak, “İlçemizde yağ, yem ve mermer fabrikası var. Bu fabrikaların her şeyi hazır olmasına rağmen işlem görmüyor. İnşallah bunların açılması için elimizden gelen her türlü çabayı göstereceğiz. Eskiden teröristlerce yol kesmeler oluyordu. Şimdi oralarda üs bölgelerimiz var. Yol güvenliğini sağlayacağız. Daha önce kamyonlar yakılıyordu. Şimdi öyle bir sıkıntı da kalmayacak. Devletimiz bölgede asla güvenlik zafiyetine izin vermeyecektir” dedi.

Başak, Toprak Holding Yönetim Kurulu Başkanı ile birlikte atıl durumda olan yağ ve yem fabrikalarını gezerek incelemelerde bulundu. Toprak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Etfal Ertekin, “Yıllardır atıl durumda olan fabrikalarımız inşallah devletimizin desteğiyle yeniden hayata geçireceğimize inanıyorum” dedi.

Diyarbakır’a Gönderilen 5 Ambulans Hizmete Başladı Diyarbakır’a Gönderilen 5 Ambulans Hizmete Başladı

Sağlık Bakanlığı tarafından Diyarbakır’a gönderilen 5 ambulans İl Sağlık Müdürlüğü’nde düzenlenen törenle hizmete başladı.

Sağlık Bakanlığı tarafından Diyarbakır’a gönderilen 5 ambulans İl Sağlık Müdürlüğü’nde düzenlenen törenle hizmete başladı.

Ambulansların hizmete girme törenine katılan Diyarbakır Vali Yardımcısı Tuğba Koşal, “Bugün burada ilimize tahsis edilen 5 adet tam donanımlı ambulansımızın dağıtım töreni için bir araya geldik. İlimize tahsisi yapılan 5 adet ambulanslarımızdan 2’si Bağlar, 1’i Silvan, 1’i Çınar, 1’ni de Lice ilçemize teslim edeceğiz. İlimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.

İl Sağlık Müdürü Sait Avar’da Sağlık Bakanlığı tarafından temini sağlanan 300 adet tam donanımlı ambulanstan 5 tanesinin Diyarbakır’a gönderildiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

“Bugün itibarıyla yeni ambulanslarımızı hizmete sunmuş olacağız. Diyarbakır’da 56 istasyonda hizmet vermekteyiz. Yedek ambulanslarımızla birlikte 80 ambulansımız bulunmakta. Yeni gelen ambulanslarımızla birlikte ambulans filomuzun ortalama yaşı 2,5 civarı oldu. Genç bir ambulans filosuyla hizmet vermekteyiz.”

Yapılan konuşmaların ardından ambulansların anahtarları Vali Yardımcısı Koşal tarafından kadın sağlık personellerine verildi. Ambulanslar görev yapacakları ilçelere gönderildi.

Törene, Diyarbakır İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Hakan Karakaş ve sağlık çalışanları katıldı.

Halayda Gurur Kalp Krizine Neden Oluyor” Halayda Gurur Kalp Krizine Neden Oluyor”

“Halayda gurur kalp krizine neden oluyor” Kardiyoloji Uzmanı Dr. Cegerğun Polat: “Halay sırasında kalp krizi yabancı olunan bir konu değil” “Şikayetler görmezden gelinmemeli”

DİYARBAKIR – Kardiyoloji Uzmanı Dr. Cegerğun Polat, halay sırasında kalp krizi geçirilmesinin yabancı olunan bir konu olmadığını belirterek, kalp ve damar hastalığı bulunanların kalplerinin aşırı efor ve heyecan sırasında zorlandığını, bunun da söz konusu tablonun gelişmesine neden olduğunu vurguladı. Polat, insanların bazen halayı bırakmayı gururlarına yedirememesinin de aşırı eforla birlikte bu duruma neden olduğuna dikkat çekti.
Diyarbakır bir özel Hastanede Kardiyoloji Uzmanı olan Dr. Cegerğun Polat, Mersin ve Manavgat’ta iki kişinin halay çekerken geçirdikleri kalp krizi sonucu hayatlarını kaybetmelerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Halay sırasında kalp krizi geçirmenin yabancı olunan bir konu olmadığına dikkat çeken Polat, “Bilinen ya da bilinmeyen kalp ve damar hastalığı varsa, böyle anlarda aşırı efor ve heyecanla birlikte kalp zorlanıyor. Önemli bir ritim bozukluğuna gidiyor. Bazen kriz başlıyor. Sonra da bu tablo gelişiyor. Böyle bir tablo yaşama döndürülebilecek bir tablo. Ama uygun müdahale koşulları yoksa kaybettiğimiz dramatik durumlara yol açabiliyor” dedi.
“Şikayet saklanmamalı”
Halay çeken insanların bazen bırakmayı gururlarına yediremediğini vurgulayan Dr. Polat, “İnsanlar, ‘Bir döndük bir daha dönelim’ diyorlar. Aslında kendi kapasitelerinin üzerinde efor sarf ediyorlar. Ani beklenmedik bu tarz eforlar eğer damar tıkanıklığı varsa ya da daha önce kriz geçirmiş kalbi zarar görmüşse ritim bozukluğunu tetikleyebiliyor. Havuz kenarında olan olay var, bir de düğünde halay sırasında olan var. Bir takım şikayetleri görmezden gelip, ayağı kalkıp bu eforu sarf etme durumu var. Böyle durumlarda vatandaşlar bir an önce bir sağlık kuruluşuna başvurup, şikayetlerinin ön bulgusunun değerlendirilmesi sağlayabilir. Ama bu tür olaylarda görmezden gelmek istemeyen sonuçlara yol açabilir” diye konuştuEDİTÖRLER
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Kategori Seçin:
Kategori Seçin:

Gazete Manşetleri

TRT Haber Haberler