Dışişleri Bakanlığı irtibat bürosunun 7’ncisi Diyarbakır’da açılacak

Dışişleri Bakanlığı irtibat bürosunun 7’ncisi Diyarbakır’da açılacak
Dışişleri Bakanlığı irtibat bürosunun 7’ncisi Diyarbakır’da açılacak

Dışişleri Bakanlığı irtibat bürosunun 7’ncisi Diyarbakır’da açılacak
Dışişleri Bakanlığı irtibat bürosunun 7’ncisi Diyarbakır’da açılacak.

DİYARBAKIR – Dışişleri Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde açılan irtibat bürolarının 7’ncisi Diyarbakır’da açılıyor.
03.10.2019 21:48

Dışişleri Bakanlığı irtibat bürosunun 7’ncisi Diyarbakır’da açılacak

DİYARBAKIR – Dışişleri Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde açılan irtibat bürolarının 7’ncisi Diyarbakır’da açılıyor.

Türkiye genelinde İstanbul, İzmir, Antalya, Gaziantep, Edirne ve Hatay’da Dışişleri Bakanlığı tarafından açılan irtibat bürolarının 7’ncisi Diyarbakır’da açılıyor. Dışişleri Bakanlığı tarafından Diyarbakır’a temsilci olarak atanan eski Bostvana Büyükelçisi İbrahim Mete Yağlı’nın katılımıyla Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hasan Basri Güzeloğlu tarafından Diyarbakır’da bulunan bir otelde tanıtım toplantısı yapıldı. Müjdeli haberi Diyarbakır’a veren Yağlı, toplantıda Diyarbakır’dan dünyanın herhangi bir yerine irtibat kurmanın mümkün hale geleceğini belirtti. Yağlı, “Burada açılacak temsilciliğin adı Türkiye Cumhuriyeti mevzuatında irtibat bürosu olarak geçer. Diyarbakır gibi memleketimizin en güzel yerlerinden birinde Dışişleri Bakanlığımızın böyle bir irtibat bürosu açmasının uluslararası dış politika bakımından nedenleri de Diyarbakır’ın sınırını aşan sosyal ve ekonomik perspektifi içerisinde zaten yeterince vurgulanmış durumda. Dışişleri Bakanlığımız Türkiye’nin dış politikasında önem taşıyan, daha ziyade yoğun bir yabancı heyet trafiğine maruz. Yabancı trafiği uluslararası trafiğin yoğun olduğu şehirlerimizde bu irtibat bürolarını açar. İstanbul’da başlanması çok doğaldır. Sırasıyla İstanbul, İzmir, Antalya, Gaziantep, Edirne ve Hatay’da bu kapsamda görev yapan bir büro faaliyete girmiştir. Benim görevim 7’ncisi açılacak olan irtibat bürosunun kuruluş çalışmalarını sonuçlandırmak ve daha sonra mevzuatta öngörülen çerçevede hizmet vermek olacaktır. Bu bürolar Dışişleri Bakanlığının, devletin diğer kurum ve kuruluşlarının Cumhurbaşkanlığı makamımızda yaptığı istişareler sonucunda bu büronun açılmasına karar verilir ve Dışişleri Bakanlığımızın önerileri doğrultusunda Cumhurbaşkanımızın onayıyla bu büronun açılış sürecinin ilk adımı atılır. 10 Eylül tarihi, Cumhurbaşkanımız tarafından bu kararnamenin imzalanması tarihidir. Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu 30 Eylül tarihi itibariyle bana bu görevi yazılı olarak tebliğ etmiştir. Ben de iki gün sonra Diyarbakır’a ulaştım. Birtakım hazırlıklarımız olacak. Dışişleri Bakanlığımızın bina ile ilgili onay süreci var. Teknik donanım itibarıyla de bazı şeylerin tamamlanması gerekiyor. Ama güzel bütününde inşallah hepinizin davet edileceği, yine beraber olacağımız güzel bir törenle umut ediyorum bu sene içerisinde en erken bir tarihte bu büromuzu açmış olacağız” dedi.

“Diyarbakır adına büyük bir kazanç”

Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hasan Basri Güzeloğlu ise 7’ncisi Diyarbakır’da açılacak olan irtibat bürosunun Diyarbakır adına büyük bir kazanım ve kazanç olduğunu söyledi. Vali Güzeloğlu, “Diyarbakır’mızın, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından 10 Eylül’de imzalanan kararname ile 1519 sayılı Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile Dışişleri Bakanlığı temsilciliğine kavuşmasının mutluluğunu yaşıyoruz. Diyarbakır’ın Bu anlamda Dışişleri Bakanlığımızın Türkiye’deki açtığı 7 temsilcilik ve irtibat merkezi ile buluşmasının Diyarbakır adına bir büyük kazanım ve kazanç olarak görüyoruz. Diyarbakır’ın hem yerel hem bölgesel çekim merkezi kimliği ile Dışişleri Bakanlığımızın bu temsilciliği ile uluslararası bir boyut ekleneceği öncelikle ve özellikle Diyarbakır’ın tanıtımı Diyarbakır’ın uluslararası alana tüm değerlerini zenginlikleri ve güzellikleri ile taşıması ve bu bağlamda Diyarbakır’ımıza çok özel kazanımları sağlayacağına inanıyoruz. Bu çok önemli Diyarbakır için değerli karar ve irade karşısında şahsım ve tüm Diyarbakır adına bu iradeyi ve kararlılığı Diyarbakır’a temsilcilik olarak açılmasını sağlayan başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’na içtenlikle şükranlarımı arz ediyorum” diye konuştu.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Diğer Haberler
İran ile sınırımız Koronavirüs dolayısıyla kapatıldı İran ile sınırımız Koronavirüs dolayısıyla kapatıldı

Türkiye, İran’da corona virüs nedeniyle ölü sayısının sekize yükselmesinin ardından sınırını kapattı. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Van devlet hastanesinde soğuk algınlığı belirtileri olan 5 kişi bildiğiniz üzere gözlem altındaydı. Onların sonuçları da Corona virüs açısından negatif çıktı” ifadesini kullandı.

Türkiye’ye komşu olan İran’da corona virüsü nedeniyle 8 kişinin hayatını kaybetmesi üzerine sınır kapıları kapatıldı. Bir açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şunları söyledi:

* Bugün itibariyle İran’da yaşanan vaka sayısı 43, ölüm sayısı ise 8 olarak belirlenmiştir. İran ile 3 adet kara hudut kapımız mevcut biliyorsunuz. Ağrı-Gürbulak, Van-Kapıköy, Hakkari-Esendere buna ilaveten Iğdır’dan özerk Nahçivan bölgesine açılan Dilucu sınır kapısı da mevcut.

* Bakanlığımız bünyesinde görev yapan bilim kurulumuzun tavsiyesi kararları kapsamında sınır hareketinin azaltılması noktasında ilave tedbirlere ihtiyaç duyuldu. İran’daki tablonun giderek artış göstermesi sebebiyle komşumuz ile sınırlarımızı geçici olarak kapatma kararı aldık.

* Dışişleri, Milli Savunma, İçişleri, Ulaştırma, Ticaret ve diğer ilgili bakanlıklarımız ile koordinasyon halindeyiz. İçişleri Bakanlığımız İller İdaresi tarafından İran sınırıyla ilgili kararlar tüm valiliklere bildirilmiş oldu.

* Uluslararası sağlık tüzüğü çerçevesinde İran’dan ülkemize yapılacak kara ve demir yolu geçişleri bugün saat 17.00 itibariyle geçici olarak durduruldu.

* Tüm uluslararası uçuşlar ise saat 20.00 itibariyle tek taraflı ve geçici olarak durduruldu yani İran’dan Türkiye’ye gelişler durdurulmuş oldu.

* Türkiye’den İran’a gidişler ise devam ediyor olacak. Türkiye Cumhuriyeti tüm imkanlarıyla bu hastalıkla mücadelede İran halkının ve hükümetinin yanındadır.

* Van devlet hastanesinde soğuk algınlığı belirtileri olan 5 kişi bildiğiniz üzere gözlem altındaydı. Onların sonuçları da Corona virüs açısından negatif çıktı.

* Corona virüsü hastası değiller. Ülkemize virüsün girmemesi adına Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği önerilerden çok daha fazlasını ve çok erken dönemde uygulamaya aldık.

* Sağlık sistemimiz bu tür salgınlarla baş edebilecek kadar güçlüdür. Vaka tespiti olursa uygulanacak tüm önlemler önceden belirlendi.

* Yeteri kadar antiviral ilaç, medikal malzeme gibi ihtiyaçlar depolandı, tedarik zincirlerimiz sağlam bu noktada endişelenecek durumun mevcut olmadığını söylemesi dikkat çekti.

Deprem Başkaleyi vurdu 9 kişi vefat etti

İran’daki 5.9’luk deprem Van’ı vurdu! Ölü sayısı 9’a yükseldi

İran’ın batısındaki Kotur ilçesinde 5,9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Van ve çevre illeri de etkileyen depremde sınıra yakın mahallelerde bazı kerpiç evler hasar gördü. 9 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Öte yandan gelen son dakika bilgilerine göre; Türkiye-İran sınırında peş peşe artçıların yaşandığı bildiriliyor.

Son dakika haberi I Türkiye-İran sınırındaki deprem, Van’ın Başkale ilçesine bağlı kırsal mahalleler Özpınar, Güvendik, Kaşkol ve Gelenler’de yıkıma ve hasara yol açtı; depremde 9 kişi hayatını kaybetti.

İran’ın Türkiye sınırındaki Batı Azerbaycan eyaletinde sabah saatlerinde deprem meydana geldi. Tahran Üniversitesi Sismoloji Merkezinden yapılan açıklamada, 5,7 büyüklüğündeki depremin 6 kilometre derinlikte meydana geldiği belirtildi.

İran Acil Yardım Kurumu Sözcüsü Mücteba Halidi, devlet medyasına yaptığı açıklamada, deprem nedeniyle 25 kişinin yaralandığını söyledi.

Park kavgası büyüdü 2 yaralı var

Diyarbakır’da park kavgasında silahlar konuştu: 2 yaralı

Diyarbakır’da içerisinde meyve ve sebze kasalarının bulunduğu kamyonetini sokağın ortasından bir evin önünde park eden şahıs ile ev sahibi arasından yaşanan silahlı kavgada 2 kişi yaralandı.

Olay, merkez Yenişehir ilçesi Ben-u Sen Mahallesi meydana geldi. İddiaya göre, sokak içerisinde bulunan evin önüne içerisinde meyve sebze sepetlerinin bulunduğu kamyonetini park eden şahıs ile ev sahibi arasından önce sözlü tartışma başladı. Sözlü tartışmaya çevredeki akrabalarda dahil olun olunca tartışma bir anda silahlı kavgaya dönüştü. Yaşanan silahlı kavgada bir kişi silahla ateş edilmesi sonucu yaralanırken, diğer kişi ise plastik meyve kasasının kafasına isabet etmesi sonucunda yaralandı. Çevredekilerin haber vermesi üzerine olay yerine çok sayıda polis ve sağlık ekibi sevk edilirken, kavganın devam ettiğini gören polis ekipleri çevrede yoğun güvenlik önlemi aldıktan sonra kavgaya karışanların arasına set ördü.

Polis ekiplerinin kavgaya karışan şahısları çembere aldıktan sonra yaralılar sağlık ekipleri tarafından olay yerinde yapılan ilk müdahalelerinin ardından Selahattin Eyyubi Devlet Hastanesi Acil Servisine kaldırılarak tedavi altına alındı. Çevrede yoğun güvenlik önlemi alan polis ekipleri, bölgede delil çalışması yaparak olayla ilgili olarak soruşturma devam ediyor.

Çınar’da husumetli aileler düğünde birbirine girdi Çınar’da husumetli aileler düğünde birbirine girdi

Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde husumetli olan iki aile düğün salonunda karşılaşınca ortalık savaş alanına döndü. Çıkan kavgada 9 kişi yaralandı.

Diyarbakır Çınar’da kız kaçırma meselesi yüzünden husumetli olan iki aile düğün birbirlerine girdi. Savaş alanına dönen kavgada 9 kişi yaralandı.

HUSUMETLİLER ARASINDAKİ TARTIŞMA KAVGAYA DÖNÜŞTÜ
Olay, akşam saat 20.30 sıralarında meydana geldi. Edinilen bilgilerde iddiaya göre daha önce kız kaçırma meselesi yüzünden husumetli olan aileler düğünde karşılaştı. Aileler arasında sözlü başlayan tartışma daha sonra taşlı, bıçaklı sopalı kavgaya dönüştü.

9 KİŞİ YARALANDI
Savaş alanına dönen kavgada 9 kişi yaralandı. Çevredekilerin haber vermesi üzerine olay yerine polis ekipleri ve 112 sağlık ekipleri sevk edildi. Sağlık ekiplerince yaralılara olay yerinde yapılan müdahalenin ardından, yaralılar Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesine kaldırıldı. Polis ekipleri, yaşanan olayla ilgili geniş çaplı inceleme başlattı.

Çermik ilçesindeki silahlı saldırıda bir kişi hayatını kaybetti Çermik ilçesindeki silahlı saldırıda bir kişi hayatını kaybetti

Diyarbakır’ın Çermik ilçesinde uğradığı silahlı saldırı sonucu ağır yaralanan bir kişi, hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.

Diyarbakır‘ın Çermik ilçesinde uğradığı silahlı saldırı sonucu ağır yaralanan bir kişi, hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.

Olay, Çermik ilçe merkezinde sabah saatlerinde meydana geldi. Edinilen bilgilere göre, AK Partili Çermik Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu‘nun yeğeni Metin Karamehmetoğlu, umreden dönen kayınbabasını ziyarete gitti. Bir süre evde kalan Karamehmetoğlu ile bir grup daha sonra dışarı çıktı. Bu sırada kimliği belirlenemeyen bir kişinin silahlı saldırısı sonucu Metin Karamehmetoğlu ve Cuma İpek kafalarına isabet eden kurşunla ağır yaralandı. Olay yerine 112 acil sağlık ve polis ekipleri sevk edildi. Yaralılar, olay yerinde yapılan ilk müdahalelerinin ardından ambulansla Çermik Devlet Hastanesine, ardından da hava ambulansıyla Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ile Eğitim Araştırma Hastanesine sevk edildi.

Eğitim Araştırma Hastanesine sevk edilen Cuma İpek, burada yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

Metin Karamehmetoğlu’nun hastanedeki tedavisi sürerken, olayla ilgili başlatılan inceleme devam ediyor.

Hayrat insani yardım 5 yardım tırını dualarla uğurladı Hayrat insani yardım 5 yardım tırını dualarla uğurladı

Osman Açıkalın; Hayrat insani yardım Diyarbakır Temsilciliğimizin katkılarıyla hazırladığımız 5 tır yardımımızı daha İdlib’e uğurladık, dedi.

Bir aradayız İdlib’in Yanındayız yardım kampanyası kapsamında Diyarbakır Valiliği nezdinde Kızılay ve İl Müftülüğümüz işbirliği ile 5 yardım tırını Hz. Ali Camii önünden dualarla uğurladık. Katkıda bulunan STK’larımıza ve bütün bağışçılarımıza teşekkür ederiz. Allah kabul eylesin.Bir aradayız İdlib’in Yanındayız yardım kampanyası kapsamında  Diyarbakır Temsilciliğimizin katkılarıyla hazırladığımız 5 tır yardımımızı daha İdlib’e uğurladık. Katkıda bulunan tüm bağışçılarımıza teşekkür ederiz. Allah kabul eylesin. Her kim Müslüman kardeşinin bir ihtiyacını giderirse Allah da onun bir ihtiyacını giderir. Her kim bir Müslümanın bir sıkıntısını giderirse Allah da onun (bu iyiliği) sayesinde kıyamet sıkıntılarından bir sıkıntısını giderir, denildi.


EDİTÖRLER
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Kategori Seçin:
Kategori Seçin: